A Savaria Múzeumba kerültek a Rozner-féle rovargyűjtemény utolsó darabjai is
A Savaria Múzeum rovargyűjteménye több mint 300 ezer példányt számlál, többségük Nyugat-Magyarországról származik. Az intézmény pályázati támogatással csaknem 10 év alatt, 5 részletben vásárolta meg Rozner István rovarász gyűjteményét. A 60 ezer példányt magában foglaló kollekció idén lett teljes, és ezzel a múzeum rovartani gyűjteményének szerves részévé vált. Találhatók benne dél-európai, észak-afrikai, kis-ázsiai és ausztráliai fajok is.
“Ami különösen emeli ennek a gyűjteménynek a jelentőségét és értékét, az az, hogy magyar bogarász gyűjteménye, tehát jobbára ő gyűjtötte, tehát nem vásárolt példányokból áll, illetőleg a világ számos olyan területéről vannak példányok, olyan élőlényekről, amelyek már megsemmisültek. Egyrészt a háborús cselekmények miatt, illetőleg a mezőgazdaság, és a különböző tájrombolások következtében, tehát egyedül ezek a múzeumi gyűjtemények reprezentálják a hajdani élővilágot.”- mondta el a Szombathelyi Televíziónak Vig Károly, a Savaria Múzeum tudományos igazgatóhelyettese.
Rozner István munkája során olyan helyekről is gyűjtött rovarokat, ahonnan háború, megváltozott politikai viszonyok, vagy szigorú természetvédelmi előírások miatt ma már nem lehet.
“Ausztráliából nem lehet bogarat kihozni, Törökországból se, tehát ezek a gyűjtemények nyugati országok számára is nagyon értékesek, illetőleg kínai és japán múzeumok is egyre élénkebben érdeklődnek ezek iránt a gyűjtemények iránt, tehát nagyon fontos, hogy ezeket Magyarországon tartsuk, és itt van azt hiszem egy múzeumnak ebben meghatározó szerepe, mikor arról beszélünk, hogy a kulturális örökséget nekünk kell védeni, bemutatni, akkor mindenképpen megkerülhetetlen egy múzeum, és mivel Rozner István is nagyon sokat gyűjtött is Nyugat-magyarországon, tehát van Vas megyei kötődése, feladatunknak éreztük, hogy ez a gyűjtemény magyar közgyűjteménybe kerüljön" - tette hozzá az igazgatóhelyettes.
A gyűjteményben szép, színes példányok is láthatók, amelyek azok számára is érdekesek lehetnek, akik nem rajongnak a rovarokért. A múzeum a kollekciót oktatási célokra is felhasználja.
(Forrás: SZTV)
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.