A végzősök életéből kimaradnak a szalagavató bálok
Hagyományosan a végzős osztályok bevonulásával kezdődik a szalagavató ünnepség. A diákok megkapják a szalagot, ami jelzi, hogy hamarosan elbúcsúznak iskolájuktól. Már javában tartana a szezon, hiszen az iskolák máskor január-februárban báloztak a sportházban. A koronavírus-járvány miatt most nem lehet nagy létszámú közösségi rendezvényeket szervezni, így a szalagavatók is elmaradnak.
A Premontrei Rendi Szent Norbert Gimnáziumban idén négy osztályban 155 diák végez. Látva az őszi járványhelyzetet, úgy tervezték, hogy november végén tartanak egy kisebb szalagtűzési ceremóniát osztályonként az iskola tágas dísztermében, szülők nélkül, egy kis műsor kíséretében. Ám a minisztériumi rendelet megtiltotta a szalagavatók szervezését. Véghné Busics Hilda igazgató az SZTV érdeklődésére elmondta, a végzősök elfogadták a helyzetet, de nagyon várják, hogy legalább ezt a szűk körű ünnepséget megtarthassák.
"A helyzetet látjuk, és úgy érzem, a végzőseink ezt jól kezelik, tudomásul vették. Megbarátkoztak a gondolattal, hogy nagyszabású szalagavatót nem tudunk megszervezni, de legalább a beígért szalagtűzés legyen meg. Ez meg is lesz. Bízom benne, hogy lesz egy olyan időszak esetleg tavasz kezdetén, amikor megszervezhetjük itt az iskolában" – tette hozzá az igazgató.
A Bolyai gimnáziumban három végzős osztály van. A szalagavatóra két időpontot is kitűztek: január 30-át és március 6-át. Az előbbi már biztosan nem valósulhat meg, de ahogy Papp Tibor igazgató kiemelte, bíznak benne, hogy márciusban megünnepelhetik az érettségiző diákokat. Az iskola tornacsarnokában szeretnék megtartani a szalagfeltűzést.
A végzősök rend szerint tánccal és osztályonként az elmúlt évekre visszatekintő, kreatív produkciókkal készülnek a szalagavatóra, amit a szülők előtt adnak elő. Rosszul érinti a diákokat, hogy most erre nem lesz mód. A tavaly érettségizők életéből a ballagás maradt ki, a mostaniaknak pedig a szalagavató ünnepséget kell nélkülözniük. Ez nemcsak nekik, hanem családjuknak és tanáraiknak is veszteséget jelent.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.