Akik a hajléktalan emberekre figyelnek - krízisbejárást tartottak Szombathelyen
A sajtónyilvános esemény előtt a Zanati utca 1. szám alatti hajléktalanszállónál elsőként Kelemen Krisztián tanácsnok, a Bűnmegelőzési, Közbiztonsági és Közrendvédelmi Bizottság elnöke arról beszélt, hogy a város szociális ellátórendszere kivétel nélkül figyel a hajléktalan életmódot folytató emberekre.
- A mai krízisbejárás elsődleges célja, hogy felderítsük azokat a hajléktalan embereket, illetve tartózkodási helyüket, akik a hideg időjárás miatt életveszélyben lehetnek. Emellett a sajtón keresztül kívánjuk felhívni a figyelmet arra, hogy bár van egy nagyon komoly összefogás Szombathelyen a rendszer működtetésére, ehhez az együttműködéshez szeretnénk, ha a lakosság is minél szélesebb körben csatlakozna – ha segítségre szoruló embert látnak, akkor azonnal hívják a 80-205-165-ös zöld számot – hangsúlyozta Kelemen Krisztián, aki érdeklődésünkre elmondta: Szombathelyen mintegy 230 hajléktalan él, az ő döntő többségük dolgozik, itt tartózkodik a szállón. Mintegy 16-18 emberre kell külön, folyamatosan figyelni, hogy ne töltsék kint a szabadban se az éjszakát, se a nappalokat.
Németh Klára, a Fogyatékkal Élőket és Hajléktalanokat Ellátó Közhasznú Nonprofit Kft. (Féhe Kft.) ügyvezetője érdeklődésünkre elmondta: az utcai szolgálatok célja a területükön fellelhető hajléktalan emberek felkutatása és gondozása, a felmerülő krízishelyzetek megoldása, a rászorulók intézményes ellátáshoz jutásának elősegítése, szálláskeresés, valamint információnyújtás az igénybe vehető szolgáltatásokról.
A kőszegi hajléktalanszálló megszűnésével a Féhe Kft. maradt az egyetlen a megyében, amely a hajléktalan embereket ellátja, ez pedig igen nagy terhet ró a város önkormányzatára is.
- A krízisidőszak a hajléktalan emberek ellátásában minden év november 1-től április 30-áig tart. Ebben az időszakban a legfontosabb, hogy a lakhatásuk miatt, illetve a lakhatási körülmények okán krízishelyzetbe került embereket minél nagyobb számban a hajléktalan ellátás rendszerébe tereljük akkor is, ha nem szeretnék igénybe venni a szolgáltatásokat. Akarata ellenére senkit nem lehet az ellátásba vonni, viszont a szervezet munkatársai mindent megtesznek annak érdekében, hogy a közterületen alkalmi jelleggel tartózkodó hajléktalan embereket az ellátásba tereljék – tette hozzá Németh Klára.
A krízisidőszak idén is krízismegbeszéléssel indult: a hajléktalan emberekkel kapcsolatba kerülő társszervezetek, a közterület-felügyelet, a rendőrség, a polgárőrség, az egészségügyi rendszer munkatársai, illetve a város tisztségviselői is részt vettek az egyeztetésen.
- A téli időszakban fókuszba az esetleges kihűléses események megelőzése, illetve az életmentés kerül, az érintettek éjjeli menedékhelyre, illetve szükség esetén kórházba szállításával. A mentőszolgálattal, a rendőrséggel, a Markusovszky kórházzal, a közterület-felügyelettel és a Pálos Károly Családsegítő és Gyermekjóléti Szolgálattal a hajléktalansággal összefüggő feladatokat évek óta együttműködési megállapodásban rögzítjük, melynek keretében közös járőrözéseket végzünk, mind a rendőrséggel, mind a Pálos Károly Családsegítő Szolgálat utcai szociális munkásaival. Együttműködéshez az ÁNTSZ is csatlakozott. Együttműködési megállapodást kötöttünk a regionális diszpécser szolgálattal is – fogalmazott a Féhe ügyvezetője.
A városban két utcai szolgálat négy szociális munkás közreműködésével látja el a feladatot. A Féhe Kft. megyei szinten működteti a téli időszakban a krízisautót, melynek munkatársai 0-24 órában várják a bejelentéseket. Ebben az időszakban a cél az életmentés, a fagyásos sérülések, illetve a tragédiák elkerülése.
A Zanati úti hajléktalan szálló az év 365 napján 0-24 órában várja a rászoruló ügyfeleket. A szálló szolgáltatásainak igénybevétele feltételhez nem kötött, azt alkoholos befolyásoltság, esetleges szerhasználat esetén is igénybe lehet venni.
Az utcai szolgálat gépjárműveiben gyógyszer, tartós élelmiszer, konzerv, meleg tea, pokróc, hővédő fólia, vastag ruházat áll a hajléktalan emberek rendelkezésére, hogy krízis esetén segíteni tudjanak a szakemberek.
- Az idei esztendőben is nagyon fontos, hogy a lakásban élő, de fűteni nem akaró/tudó emberekre is odafigyeljünk. Ennek okán a Pálos Károly Családsegítő Szolgálattal napi szintű a kapcsolat, a szakemberek kidolgozott protokoll szerint végzik a munkájukat. Fontos felhívni a lakosság figyelmét az egymásra való odafigyelés fontosságára, akár szomszédról, ismerősről, vagy idegenről érkezik a jelzés – hangsúlyozta Németh Klára.
A szakemberek az esti járőrözést a vasútállomásnál kezdték, majd a KRESZ parkba, valamint az Óperint utcába is elmentek. A bejárás Herényben zárult.
(Fotók: Pataki Gergő)
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.