Akinek tele a zsebe, legyen meleg a szíve: átadták a Vas Vármegyei Prima díjakat
19. alkalommal szervezett Prima díjátadó gálát a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége Vas Vármegyei Szervezete, ahol az év vállalkozói mellett a tudomány, művészetek, oktatás, kultúra és sport területén kiemelkedőt alkotó személyeket ismerik el.
Szárnyas János elnök megnyitó beszédében az összefogás erejét emelte ki, ami ezt a díjat élteti. A jelöltek mindannyian maradandót alkottak a saját területükön, pályájuk példaértékű.
Az elismerést (Prima Primissima díj) 2003-ban Demján Sándor alapította, később a megyei Primákkal bővült a paletta. Ő mondta mindig: „Akinek tele a zsebe, legyen meleg a szíve.” Mindenki másnál korábban felismerte a társadalmi felelősségvállalás fontosságát. A 2018-ban elhunyt nagyformátumú vállalkozóra a róla készült kisfilmmel emlékeztek a gálán.
Majthényi László, a Vas Vármegyei Közgyűlés elnöke felidézte, hogy Demján Sándor több alkalommal személyesen is jelen volt a vasi Prima díjak átadásakor. Szellemiségét a kormány a kis- és középvállalkozásokat segítő Demján Sándor Program elindításával kívánja folytatni, tette hozzá.
Elsőként az Év Megyei Vállalkozója díjak találtak gazdára, amit a VOSZ vasi szervezete ítél oda. Az elismerést Érsek Gergely, az Érsek Éden Szarvasgombás Gasztrobirtok alapítója, Hadnagy Géza, a VitálSzer Menedzseriroda és a körmendi Elixír Patika tulajdonosa, Hazafi László, a Volvo Alpok Autó Kft. ügyvezetője, Kalmár Attila, a Pannonsport Kft. ügyvezetője, Márkus Árpád, a Quality Gépész Kft. ügyvezetője és Németh Ferenc, a Németh Csomagolástechnika Kft. ügyvezetője vehette át.
A díjazott vállalkozók
A Kiemelkedő Társadalmi Szerepvállalásért díjat Pintér Zsolt, a Digitális Batman nevű jótékonysági akció atyja, valamint Bálint László, a Kormorán Kenu Közhasznú Egyesület elnöke érdemelte ki.
Az Ifjúsági Különdíjra két fiatal tehetséget jelölt a VOSZ helyi szervezete: Balázs Ádám tekeversenyző és Kumánovich Kata népdalénekes versengett a közönség szavazataiért. Végül a voksok többségét Kumánovich Kata szerezte még, így ő vehette át a díjat - az Égre törő íjász szobrát, Szmrecsányi Boldizsár szobrászművész alkotását -, és a vele járó 500 ezer forint pénzjutalmat.
Balázs Ádám tekeversenyző és Kumánovich Kata népdalénekes
A kategóriagyőztesek bemutatása előtt dr. Nemény András lépett a pulpitushoz. Szombathely polgármestere köszöntőjében párhuzamot vont a nagyszerű színész, Alain Delon és Demján Sándor személyisége között – mindketten önzetlenül adtak, és nagy hatással voltak a környezetükre. Demján Sándor nem csak tőkét, de lehetőséget, bizalmat és hitet is adott az általa támogatottaknak. Az ő nyomdokain járnak, és példát mutatnak a Prima díjjal elismert kiválóságok is.
Egyesével szólították színpadra a kategóriagyőzteseket:
- Magyar irodalom: Tóthárpád Ferenc költő
- Magyar színház, film és táncművészet: Németh Judit színművész, a Weöres Sándor Színház alapító tagja
- Magyar képző- és iparművészet: Bonyhádi Károly grafikus
- Magyar tudomány: dr. Puskás János földrajztudós, egyetemi tanár
- Magyar oktatás és köznevelés: Hevér Mihályné, a sárvári Turisztikai Technikum igazgatója
- Magyar építészet: Kiniczky István építész-tervező
- Magyar ismeretterjesztés és média: Esztergályos Jenő, az Apáczai Kiadó alapítója
- Magyar sport: Hámori Luca ökölvívó olimpikon (betegsége miatt edzője, Varsányi Áron vette át a díjat)
- Magyar népművészet és közművelődés: Varga Albin népművelő, a Gencsapáti Művelődési Ház igazgatója
- Magyar zeneművészet: Horváth Imre karnagy
Mielőtt kihirdették a Prima díjasokat, Eppel János, a VOSZ elnöke szólt a jelenlévőkhöz. Mint mondta, a kiválóságok ünnepe a mai, de egyúttal megmutatkozik a közösség ereje is. Úgy fogalmazott: kihívásokkal teli évek vannak mögöttünk, és minden bizonnyal előttünk is, a közösség az egyetlen, ami képes felemelni és megtartani, ezért is fontos elismerni annak legkiválóbb tagjait.
Tóthárpád Ferenc (balról), Németh Judit és Varga Albin
A VOSZ Vas Vármegyei Szervezetének elnöksége idén is három Prima díjast választott: Tóthárpád Ferenc, Németh Judit és Varga Albin részesült elismerésben.
Tóthárpád Ferenc költő meghatottan mondott köszöntet a díjért. Németh Judit arról beszélt, hogy 16 éve játszik Szombathelyen, otthonának tekinti a várost, és ez a díj a színháznak is szól. Szeretnék folytatni a Jordán Tamás alapító igazgató által megkezdett utat. Varga Albin hangsúlyozta: mélyen hisz a közösség erejében, és fontosnak tartja az elődök által felhalmozott értékek ápolását, továbbadását.
Az elismeréssel 2-2 millió forint pénzjutalom jár.
Dr. Puskás János kapta a közönségdíjat
A kategóriagyőztesek közül hagyományosan közönségdíjast is választanak. Több ezren voksoltak interneten és papír alapon, a szavazást idén is a Vas Népe bonyolította. A közönségdíjat dr. Puskás János földrajztudós, egyetemi tanár nyerte, rá szavaztak legtöbben. Az elismeréssel járó 500 ezer forint pénzjutalmat dr. Nemény András ajánlotta fel és adta át. Dr. Puskás János kérdésünkre elmondta, a katedrán eltöltött több évtized alatt is szüntelenül tudományos munkára biztatta a tanítványait. Reméli, hogy ez a díj inspirációt jelent a fiatalok számára a kutatói pálya iránt.
A jelöltek bemutatkozó kisfilmjeit a H+ Média és Kulturális Egyesület készítette. A gálát a Weöres Sándor Színház színészeiből álló Magányos C-dúr zenekar, valamint a Gencsapáti Hagyományőrző Néptáncegyüttes produkciója színesítette.
Varga Albin
Varga Albin 1991 óta a Gencsapáti Művelődési Ház és Könyvtár igazgatója. Népművelőként fáradhatatlanul dolgozik a közösségért és a kulturális értékek őrzéséért, átadásáért. Folyamatosan bővíti a település programkínálatát: bábáskodott a három évtizedes múltra visszatekintő Gencsapáti Pünkösd, a mintegy negyedszázados Gencsi Söprű Néptáncfesztivál, a gencsi Értéknap és a betlehemes találkozó születésénél. A palettán a legújabb szín a Szentkúti Esték. Főiskolás kora óta néptáncol, rendszeresen színpadra lép táncosként, dalosként ma is. Harminc éve a magyar hagyományőrző mozgalom egyik meghatározó folklórműhelye, a Gencsapáti Hagyományőrző Néptáncegyüttes vezetője. Az együttes több kiváló minősítés mellett elnyerte a Csokonai- és a Muharay-díjat, valamint a Vas Megyei Értékdíjat.
Németh Judit.
Németh Judit színész Balatonalmádiban született, zenész családban. Mindig is fontos volt számára a zene, ami szerinte a legteljesebb művészi élményt nyújtja. A Zeneakadémia karvezető szakáról álmodott, ám időközben megérintette a színpad varázsa. A középiskolát ének szakon végezte, színjátszókörbe járt, versmondóként díjakat nyert.
Érettségi után nem vették fel a Színművészeti Főiskolára. Egy évet töltött a Nemzeti Színház Stúdiójában. Több előadásban játszott, és olyan színészóriásoktól leshette el a mesterség fortélyait mint Sinkovits Imre és Kállai Ferenc. Második nekifutásra sikerrel felvételizett a főiskolára, ahová egy évet járt, majd eltanácsolták – tanára, Szirtes Tamás azt mondta, az ő alkatára nem osztható szerep, és egyetlen színidirektor sem fogja leszerződtetni. Ez színészjelöltként, emberként és nőként is megsemmisítő volt számára, ám elszántan dolgozott a céljaiért, és a jóslat nem is teljesedett be: 42 éve áll színpadon.
Tóthárpád Ferenc.
Tóthárpád Ferenc író, költő, szerkesztő az 1980-as évek közepétől ír rendszeresen – 21. századi hangon, mégis hagyománytisztelő módon. Első könyve 35 évvel ezelőtt született. „Műgond és modernség” – költészetét így határozta meg Bakó Endre kritikus.
Évtizedek óta dolgozik azért, hogy a határon túli magyar gyerekekhez eljusson a kortárs irodalom. Elnyerte a külhoni szerkesztők bizalmát is, ennek köszönhető, hogy versei, prózái megtalálhatók amerikai, új-zélandi, erdélyi, kárpátaljai és szerbiai magyar nyelvű lapokban. Hazánkban különféle magazinokban, antológiákban jelentek meg gyerekeknek és felnőtteknek szánt írásai. Számos önálló kötettel büszkélkedhet. Szerkesztőként támogatja a helyi irodalmi életet: mások mellett neki köszönhető a Párversek és az Itt-hon című vasi antológia.
Dr. Puskás János
Puskás János földrajztudós 1954-ben született Budapesten. Sárospatakon érettségizett speciális angol tagozaton, majd a Bessenyei György Tanárképző Főiskola magyar-ének szakán tanult. Igazi erőssége mindig a földrajz és a történelem volt: diplomát szerzett előbb a Juhász Gyula Tanárképző Főiskolán, majd a József Attila Tudományegyetem földrajz szakán.
1987-től 32 éven át az Eötvös Loránd Tudományegyetemen és jogelőd intézményeiben − a Berzsenyi Dániel Tanárképző Főiskolán és a Nyugat-magyarországi Egyetemen − tanított. Hat éven át volt a Földrajz- és Környezettudományi Intézet igazgatója. Kutatási területe az alkalmazott meteorológia, a klimatológia és a földrajz tudománytörténet. Kidolgozott egy a Kárpát-medencére érvényes fronttipizálást. Vizsgálja többek között az időjárás élő szervezetekre gyakorolt hatását, foglalkozik orvos- és közlekedésmeteorológiával. Több mint 700 publikációja jelent meg itthon és külföldön, hazai és nemzetközi tudományos konferenciák rendszeres résztvevője, előadója. A kőszegi Szőlő és Klíma Konferencia ötletgazdája és szervezője 2009 óta.
1989-ben egyetemi doktorrá avatták, 1996-ban PhD fokozatot szerzett, 2006-ban habilitált.
Kumánovich Kata
Kumánovich Kata az idén tízéves horvátzsidányi Zidanske Zvijezdice gyermek- és ifjúsági tánc- és tamburacsoport tagja. A falu lakosságának zöme Horvátországból települt be, anyanyelvüket, kultúrájukat híven őrzik. Kata édesapja gradistyei horvát. Testvéreivel – Kristóffal és Kingával – együtt kicsi kora óta tanul horvát nyelvet. Számos népdalversenyt nyert, szerepelt énekes szólistaként fúvószenekari koncerten, emellett versmondásban is szép eredményeket ért el, és otthonosan mozog a könnyűzenében is. A horvát népdalokat Horváth Zsuzsanna helyi kántortól, a magyar népdalokat Tanai Erzsébettől, a gencsapáti Vasi Népdalstúdió vezetőjétől tanulta.
Jelenleg a szombathelyi zeneiskola magánének szakán Őri Heni tanítványa. 2018-ban a Vass Lajos Kárpát-medencei népzenei versenyen a Kumánovich testvérek kiemelt nívódíjban részesültek. 2019- ben részt vettek a Fölszállott a páva népzenei tehetségkutatóban, ahol beválogatták őket az elődöntőbe, a legjobb 12 produkció közé. Nekik köszönhetően először csendültek fel a műsorban gradistyei horvát népdalok. Már több éve a kőszegi Városi Művészeti Szemlén ének és vers-próza kategóriában a zsűri kiemelt arany minősítésben részesíti, idén is sikerült megismételnie ezt a szép eredményt. A Vas Vármegyei Gyermek és Ifjúsági Csoportos Népzenei versenyen, valamint a XX. Vass Lajos Népzenei Találkozó és Versenyen kiemelt arany minősítést szerzett, ahogy az angol két tannyelvű iskolák ki mit tud?-ján, illetve a Sistrum zenei versenyen, klasszikus ének kategóriában is.
Fotók: Bonyhádi Zoltán
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.