Ausztria: hírügynökségi információk szerint február 7-ig marad a lezárás, a vendéglátás és a turizmus február végén indul újra
A módosításokat követően végül január 24-től nyitott volna Ausztria fokozatosan, azonban a szakértőkkel és folytatott tárgyalások után, a sokkal jobban fertőző brit vírusvariáns miatt a kormány a tartományi vezetőkkel folytatott tárgyalások után úgy döntött, február 8-ig kitolja a jelenleg érvényes zárlatot. Az ORF este negyed tizenegykor tette közzé a kiszivárgott információkat, a hivatalos bejelentés vasárnap délelőtt lesz.
Az APA úgy tudja, hogy szabályokon csak február 8-tól enyhítenek: először a boltok, a testközelben végzett szolgáltatásokat végzők és a múzeumok nyithatnak ki, azonban szigorú előírások mellett. Előírt lesz az FFP2-es maszk és a védőtávolságot is 2 méterre emelik.
A tervezhetőséget kérik számon a kormányon
Az iskolák a korábbi hírekkel ellentétben továbbra is távoktatásban maradnak, majd február 8-án Bécs és Alsó-Ausztria intézményeibe térhetnek vissza a diákok. Vorarlbergben, Tirolban, Burgenlandban és Karintiában február 8-án a szünet kezdődik, így a nyitás ott csúszik. Felső-Ausztriában és Steiermarkban a szünet kezdési időpontja február 15., ezekben a tartományokban elképzelhető, hogy csak a vakáció után térnek vissza "a rendes" oktatáshoz.
A tárgyalásokon járványügyi szakértők is megszólaltak, ők még komolyabb intézkedéseket szerettek volna, mivel a gyorsabban terjedő brit vírusmutáció (B.1.1.7) is megjelent Ausztriában. Az erről készült anyagunkat itt olvashatják. Bécsben 83 pozitív PCR-tesztből 14 esetben a brit változatot mutatták ki, így ez a változat már régebb óta az országban lehet.
A tárgyalásokon a gazdasági kamara és a szakszervezetek képviselői konkrét bejelentéseket kértek a kormánytól, hogy a gazdasági élet szereplői, a munkavállalók biztosan tudjanak tervezni, ezért tudniuk, melyik ágazat mikor, milyen intézkedésekre számíthat. A szakszervezetek vezetője hasonlóan fogalmazott, tiszta viszonyokat szeretnének és olyan intézkedéseket várnak, amelyek nem teszik tönkre az egész gazdaságot.
A kereskedelmi szövetség szombati közleménye szerint a képviselői még tárgyalnak a kormánnyal, főleg a nyitás utáni biztonsági előírásokról.
Vendéglátás, turizmus: zárás február végéig?
A szállás- és vendéglátóhelyek az APA szombat esti információi szerint február végéig zárva maradnak. Felmerült, hogy a kormány a jövő hónap közepén még egyszer tárgyal az ágazatról illetve az esetleges nyitásról. A turizmusban és vendéglátásban teljesen másképp gondolják: hallani sem akarnak a lezárás meghosszabbításáról, ki akarnak nyitni.
A napokban számoltunk be a linzi kávézó tiltakozó akciójáról.
- Dolgozni akarunk. És minél tovább tart a zárás, annál több régóta nálunk dolgozó munkatársunkat veszítjük el - mondta az osztrák TV híradójának Armin Pfurtscheller, az egyik tiroli szálloda vezetője.
Az érintett ágazatokban sokan - munkaadók és munkavállalók - a váltáson gondolkodnak. Christoph Walser, a Tiroli Gazdasági Kamara vezetője a kormánykoalíciótól átlátható, egyértelmű lépéseket vár. A turizmusnak megvannak a járványban bevált biztonsági előírásai, így nincsen akadálya a nyitásnak, érvelt. Ha továbbra sem nyithatnak ki, az is egy döntés, viszont akkor arról kell tárgyalni, hogyan enyhítsék az ágazat további veszteségeit. Az Osztrák Hotelszövetség (ÖHV) hasonló véleményt fogalmazott meg pénteken: ha folytatódik a lezárás, akkor a kiesett forgalmuk pótlását kérik. Az egységek novemberben a havi forgalmuknak (az előző év alapján kalkulált) a maximum 80, decemberben az 50 százalékát kapták meg. Januárra úgynevezett veszteségpótlást kapnak - maximum a havi forgalom 70 százalékáig).
A tervezett lépések politikai vitát is kiváltották. a szociáldemokraták szerint hosszú távú és átlátható tervekre lenne szükség - utaltak a január 18-ról 25-re, majd a jelenlegi állás szerint február 8-ra csúszó nyitásra. A Szabadságpárt szerint a lezárásnak mielőbb véget kell vetni, mivel a gazdaság és emberek már nehezen bírják az újabb hosszabbítást. (APA, ORF)
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.