Nem jár előnyökkel a tömeges teszten való részvétel: Ausztriában január 24-ig marad egységesen a lezárás
Kormányzati körökből az ORF-nek hétfőn reggel megerősítették, hogy a január 18-a előtti hétvégére tervezett országos, ingyenes és szabadon választható teszthez kapcsolódó kedvezmények intézménye, a Freitest nem lép életbe. Az ellenzék ugyanis egységesen ellene foglalt állást
A teszteléshez kötött engedményekről politikai vita alakult ki, erről korábban beszámoltunk:
A németül Freitestnek nevezett megoldás részleteiről (magyarul kb.: szabadulóteszt, ami tartalmazza, mivel jár, ha valaki aláveti a január közepén a tömeges tesztnek) jövő hétre ígért bejelentést Rudolf Anschober egészségügyi miniszter. A parlamenti előterjesztés kiszivárogott a sajtóba is, jókora politikai vihart okozva. Kiderült, hogy a javaslat szerint magánrendezvényeken is negatív teszteredmény birtokában lehetne részt venni. A Néppárton belül az ellenőrzés mikéntjéről alakult ki vita, bevonják-e a rendőrséget, ez volt az egyik kritikus pont, továbbá kik lesznek a felelősök a szabályok betartásáért - így született meg a Kurz által bejelentett kompromisszum.
A javaslatról a parlamentnek kell majd döntenie, vagyis lesz-e Freitest, amivel a polgárok felmentést kapnak a zárlat szabályai alól. A Szabadságpárt (FPÖ) ellene van, az SPÖ (Szociáldemokrata Párt) és a NEOS a törvényjavaslatra, illetve az egyelőre vitázó ÖVP-re (Néppárt) vár, hogy egyértelműen foglaljanak állást. Hogy a határozat a tömeges teszt előtt érvénybe lépjen, január 15. előtt dönteni kell róla - az ellenzék egység fellépéssel azon megakadályozhatja, hogy tárgyaljanak róla, így heteket késhet a bevezetés.
A Freitest intézménye végül nem kapta meg szükséges többségett - az ellenzék már vasárnap bejelentette, hogy nem támogatják, így azt elvetették. A tervezet többi eleméről még egyeztetnek. Ezek az alábbiak: a kulturális és sportesemények látogatóitól, a hotelek vendégeitől 48 óránál nem régebbi tesztet is kérnek - a vendéglátásban 1 hétnél nem régebbi szűrési eredmény lenne a kritérium. Utóbbit járványügyi szakértők problematikusnak látják. Az ORF szerint a Freitest arra szolgált volna, hogy minél többen vegyenek részt a tömeges szűrésen a kedvezmények miatt, ugyanis az első tesztelés eredményével nem volt elégedett a kormány.
Rudolf Anschober, egészségügyi miniszter korábban tárgyalásokat hirdetett az ellenzékkel a megállapodás elérése érdekében, amit ennek ellenére a tervezett időpontban – hétfőn délben – megtartanak. A kormány szerint, ha nincs megállapodás, akkor a kereskedelem, a vendéglátás és a turizmus megnyitását egy héttel, azaz január 24-ig el kell halasztani. Az iskolák esetében hétfőn három különféle álláspont hangzott el. Az ÖVP-elnök szerint január 25-én kezdődik meg a normál oktatás, az egészségügyi miniszter nem foglalt állást, az oktatási-képzési miniszter úgy számol, a korábban tervezettek szerint, már január 18-tól visszatérnek az intézmények a hagyományos oktatási formára.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.