„Az aradi vértanúk példája világítótoronyként áll előttünk”
Reggel a Batthyány-szobornál koszorúzással indult programsorozat. Délután a gimnáziumban gyűltek össze a megemlékezők. Négy órától a Premontrei diákjai adtak elő műsort az aradi vértanúkra emlékezve.
- Emlékezünk a 13 aradi vértanúra és az első független magyar kormány miniszterelnökére, akik 174 évvel ezelőtt együtt léptek fel az elnyomás és az igazságtalanság ellen, és láttak neki az összeomló forradalmi eszmék újraélesztésének. És fejet is hajtunk előttük, ugyanis ők 1849-ben hűségüket és hazaszeretetüket az utolsó pillanatig megtartották és életüket adták a hazáért, a hazánkért, Magyarországért – kezdte megemlékező beszédét Szuhai Viktor, aki így folytatta.
- Nem feledjük és emlékezünk arra is, hogy az aradi vértanúk nem hagyták, hogy a szabadság és az igazság eszméi elhalványuljanak; az elnyomás elleni küzdelmet áldozataikkal és önfeláldozásukkal erősítették meg. A bátorságuk, elszántságuk és a hazaszeretetük nemcsak példaértékű, hanem mindannyiunk számára útmutatóként kell szolgálnia. Hisz a mai nap - így 174 év után is - egyaránt emlékeztet bennünket a múltra, és inspirál minket arra, hogy az aradi vértanúk példáját, eszméjét és hitvallását követve mi is folytassuk az örök küzdelmet az igazságunkért és szabadságunk megtartásáért. Úgy hiszem, hogy az aradi vértanúk nemcsak az akkori idők hős szabadságharcosai voltak, hanem életükkel és mártírhalálukkal örök példaképekké is váltak a jövő generációja, azaz a mi számunkra is. A meghozott áldozataik és elszántságuk a szabadság és az igazság ügyének örök emléke lett, és ez az emlék soha nem fog elhalványulni – hangsúlyozta a tanácsnok.
- Bizonyára sokan tudják, hogy fennmaradtak azok a mondatok, melyeket az aradi vértanúk mondtak kivégzésük előtt. Én most kettőt emelnék ki. A feljegyzések szerint Aulich Lajos honvéd vezérőrnagy, hadügyminiszter a halála előtt ezt mondta: „Szolgáltam, szolgáltam, mindig csak szolgáltam. És halálommal is szolgálni fogok. Forrón szeretett magyar népem és hazám, tudom, megértik ezt a szolgálatot.” Dessewffy Arisztid tábornok pedig élete utolsó perceit így zárta, 174 évvel ezelőtt: „Tegnap hősök kellettek, ma mártírok... így parancsolja ezt hazám szolgálata.” Hazaszeretettel átitatott hősök mondatai ezek, akikre ma mártírként emlékezünk. Tudták a sorsukat, értették a jelenüket és felkészítették a nemzetet a jövőre is. Ebben a jövőben az aradi vértanúk példája világítótoronyként áll előttünk, amely azokat az értékeket világítja meg, melyekért ők küzdöttek. Az önfeláldozás, a hazaszeretet és a szabadság iránti vágy ugyanis nem válogat időben vagy térben: mindnyájunk felelőssége, hogy ezen értékekre együtt és közösen vigyázzunk. Hajtsunk fejet, emlékezzünk és ünnepeljük azokat a hősöket, akik életüket adták Magyarország szabadságáért. Ezen eszmék szellemében emlékezzünk az aradi hősökre 2023-ban és a jövőben is – zárta szavait Szuhai Viktor.
A koszorúzás után a rendezvény gróf Batthyány Lajos emléktáblájánál folytatódott kulturális műsorral.
A Zrínyi iskola mellett mécsest gyújtottak az emlékezők.
A rendezvényen a Premontrei Rendi Szent Norbert Gimnázium diákjai, a Szombathelyi Zrínyi Ilona Általános Iskola diákjai, valamint a Szombathelyi 11-es Huszár Hagyományőrző Egyesület közreműködött.
Fotók: Nagy Jácint
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.