
"Az idei költségvetés legnagyobb előnye, hogy létezik" - Közgyűlési értékelő
Széles körű - frakción belüli és kívüli - egyeztetések előzték meg az idei költségvetés összeállítását. Az anyag legnagyobb előnye, hogy létezik, és sikerült megalkotni - kezdte mondandóját dr. Horváth Attila. Nem érkezett módosító javaslat, ami azt jelenti, hogy más sem tudna jobbat létrehozni. Nehéz a pénzügyi helyzet, nincs már hová hátrálni, tette hozzá az alpolgármester. Nincs tartalék a rendszerben, ha lesz maradványösszeg, azt is be kell építeni a költségvetésbe. Egymilliárd forint ingatlanértékesítésből származó bevételt terveznek, ami nem biztos, hogy teljesül. A költségvetésben nincsenek fejlesztések, csupán egy minimális - 79 millió forintos - tétel, hogy a SZOVA-nak legyen munkája. A Polgármesteri Hivatal dolgozóinak bérét utoljára 2023-ban emelték, erre legközelebb 2027-ben lehet esély. Dr. Horváth Attila rámutatott: a közgyűlésen kiderült, hogy már a fideszes képviselők sem állítják, hogy a szolidaritási adó igazságos. Megjegyezte, hogy Horváth Gábor (Fidesz-KDNP) azért nem támogatta az egészségfejlesztési programcsomagot, mert azt Koczka Tibor állította össze, személyes ellenszenve tehát előbbre való, mint a szombathelyiek érdeke.
Előre nem tervezett napirendi pontként a MOHU szerződéstervezetét is tárgyalta a közgyűlés, amely komoly változtatásokat tartalmaz - tájékoztatott Horváth Soma. A SZOVA igazgatósága arról döntött, garanciák beemelését kéri a dolgozók érdekvédelme és bérezése érdekében, továbbá arról, hogy a jövőben is a SZOVA végezhesse a hulladékszállítási feladatokat. A szerződést március 7-ig kell aláírni, dr. Nemény András polgármester jövő szerdán tárgyal a MOHU-val. Az alpolgármester bejelentette, hogy Popa Gergelyt választották a Savaria Szimfonikus Zenekar új igazgatójává, akitől azt várják, hogy az állami és önkormányzati támogatás mellett plusz forrásokat vonjon be a működésbe, akár egy mecenatúra program kidolgozásával. Horváth Soma megköszönte Kiss Barna munkáját, aki 2015-ben nehéz helyzetben vette át a zenekar vezetését. Tíz éven át volt igazgató, eredményes munkát végzett, sikerült például visszacsábítani a közönséges a covid nehéz évei után. A stafétát május 31-én adja át utódának. Az alpolgármester arról is beszélt, hogy - eddig példátlan módon - még mindig nem tudják, mennyi lesz a színház és a bábszínház állami támogatása. Háromhetente más-más információk látnak napvilágot, így nehéz tervezni. Mindenkit megnyugtatott, hogy lesznek programok idén is Szombathelyen.
Az új ciklus eddigi öt közgyűlésén mindössze egyetlen alkalommal szólalt fel Lenkai Nóra, a Fidesz korábbi polgármesterjelöltje, még a saját intézményét, az egyetemet érintő támogatás kapcsán sem érezte úgy, hogy ki kell fejtenie a véleményét - ezzel kezdte mondandóját Tóth Kálmán. Az Éljen Szombathely! frakcióvezetője úgy fogalmazott: több vesztese is van a költségvetésnek, de arra odafigyeltek, hogy a kis sportegyesületek megkapják a tavalyi támogatási keretet. Március elsejétől pályázhatnak 100 ezer és 700 ezer forint közötti összegekre. Utalt a csütörtöki Haladás ankétra - jó volt látni, hogy mindenki egy irányba húz, a klub három támogatót is bejelentett. Hozzátette, hogy dr. Nemény András kedden tárgyal a Nemzeti Sportügynökséggel a stadionhasználat feltételeiről.
Feszített a büdzsé, nincs könnyű helyzetben a város, ahogy az egész ország sem - ezzel indította tájékoztatóját Illés Károly. Felhívta a figyelmet arra, hogy a városvezetés a kormányzati elvonásokra hivatkozik, de közben látni kell, hogy a 30 milliárdos költségvetés egyharmada az államtól jön. Nem kötelező feladatokra 1,2 milliárd forintot ad a kormányzat, Lázár János kétmilliárd forint értékű fejlesztést jelentett be, a távhőszolgáltató pedig több milliárd forint értékű gázártámogatásban részesül, hogy a szombathelyieknek ne legyen túl drága a fűtés. A Fidesz-KDNP képviselője nehezményezte, hogy a város nem támogatja a HVSE-t. Kifogásolta, hogy a költségvetésben nincs tartalék, a közvetlen uniós források sem látszanak, az ingatlaneladásokból tervezett bevétel pedig bizonytalan. Megjegyezte, hogy a tavalyi kampánybüdzsében túlfinanszírozták a Savaria Fórumot, amely ezentúl kéthetente fog megjelenni. Kiemelte az önkormányzati cégek költséghatékony gazdálkodásának fontosságát, továbbá szóvá tette a Szent Márton-kártyához kapcsolódó kedvezmények csökkenését is.
Danka Lajos megköszönte, hogy az előzetes egyeztetéseken az ellenzék elmondhatta a véleményét a költségvetésről. Úgy fogalmazott: szakmailag megalapozott a büdzsé, de túlságosan feszesnek látja, ami a váratlan helyzetekre nem biztosít fedezetet, ezért tartózkodott a szavazásnál. Felidézte, hogy a 90-es évek elején az önkormányzatok pénzt is kaptak a feladatok mellé, ám ezeket a forrásokat a kormányzat fokozatosan elvonta. Sérelmezte azt is, hogy az ország vezetői magára hagyták a nyugati városokat, és a keleti régiókba vitte a nagyberuházásokat. A Mi Hazánk képviselője jónak tartja a Versenyképes Járások Programot, mert ezáltal közös fejlesztésekre lesz lehetőség a környező településekkel, például a turizmus területén. Úgy véli, az északi ipari park további fejlesztése nem lehetséges a Szombathely és Söpte közötti út felújítása nélkül. A testvérvárosi kapcsolatokról is szó esett a közgyűlésen, ennek kapcsán Danka Lajos azt hangsúlyozta, hogy a magyar kisebbség érdekeit kellene szem előtt tartani.
kzs
Fotó: Nagy Jácint


A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.