Az LMP a nevelőszülők bérének emelését javasolja
Hohn Krisztina online is követhető sajtótájékoztatóján kiemelte, hogy Magyarországon kevés a nevelőszülő; a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint jelenleg 5400-an vannak, és kétharmaduk 5 ezer lakosúnál kisebb településen végzi tevékenységét. Négyszáz olyan nevelőszülő van, aki hat gyermeket nevel - mondta.
A jogszabály egyértelműen kimondja, a 12 év alatti gyermekek esetében fontos, hogy nevelőszülőknél és ne gyermekotthonban nevelkedjenek - emelte ki az ellenzéki politikus, hozzátéve: ezt már évek óta nem sikerül teljesíteni, hiszen a gyermekvédelmi gondoskodásban élő 23 ezer kiskorú közül 7 ezren vannak még mindig gyermekotthonban.
Hohn Krisztina rendkívül nagy problémának nevezte, hogy kevés a nevelőszülők juttatása; hiába emelték nemrég 25 százalékkal, hiszen ez még az inflációt sem fedezi. Emlékeztetett arra, hogy a nevelőszülők kapnak bizonyos alapösszeget gyermekenként, és ellátmányt is, amely 54 ezer forint alapesetben, különleges nevelési igényű gyermekek esetében pedig 62 ezer forint. Ezt kizárólag a gyermekre lehet költeni, ebből kell megoldani az étkezését, a ruhavásárlást, a fejlesztő órákat és minden mást.
Ezek a gyermekek azonban gyakran traumatizált környezetből érkeznek, és különleges nevelési igényűek is lehetnek, akiknek szükségük van különböző fejlesztésekre, hogy a különböző traumákat feldolgozhassák - emelte ki az LMP szakszóvivője, hangsúlyozva: ebből a pénzből ez nem vagy csak nagyon nehezen megoldható, különösen, hogy a kistelepüléseken ezek a szolgáltatások kevésbé elérhetőek.
A nevelőszülők általánosságban azt érzik, hogy nem becsülik meg őket - mondta a politikus. "Sok helyen elérte a szegénység a nevelőszülőt nevelő gyermekeket is, ami tarthatatlan, hiszen az államnak ezekről a gyerekekről gondoskodnia kell" - fogalmazott Hohn Krisztina.
Fotó:illusztráció/Pixabay
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.