Biztosnak tűnik: 2023 lehet a valaha volt legmelegebb év
Az írásban szerepel: "Az Európai Unió éghajlat-változási szolgálata szerint a globális levegő átlaghőmérséklete 0,4 Celsius-fokkal volt melegebb, mint a 2019 októberében mért korábbi csúcsérték. A szén-dioxid-kibocsátás és az El Niño időjárási esemény hatására ez volt az ötödik egymást követő hónap, amikor rekordmeleget mértek. A július olyan meleg volt, hogy az elmúlt 120 000 év legmelegebb hónapja lehetett, míg a szeptemberi átlaghőmérséklet 0,5 fokkal döntötte meg a korábbi rekordot.
Több tudományos testület, köztük a Kopernikusz, valamint az amerikai NOAA és Berkeley Earth csoport is ugyanezen a véleményen van. Míg sok kutató az idei rekordhőmérséklet tudományos hatásai miatt aggódik, mások arra mutatnak rá, hogy az emelkedő higanyszálaknak valós hatásai vannak a világban. A hőség fő okozója a szén-dioxid folyamatos kibocsátása, amely főként a fosszilis tüzelőanyagok elégetéséből származik, ezt idén kiegészítette az El Niño jelenség is.
2023 utolsó két hónapja sem valószínű, hogy megváltoztatja ezt a tendenciát, minden bizonnyal legyőzi az eddigi „csúcstartót” 2016-ot. A kutatók szerint a szélsőséges globális hőmérsékletek valószínűleg 2024-ben is folytatódni fognak.
A jelentés aggasztó éghajlati összefüggéseket vázol fel a november 30-án kezdődő COP28 ENSZ klímacsúcstalálkozó előtt."
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.