Családi bölcsi az erdő szélén – a Johanneumban felújított épület várja a legkisebbeket
– 2016-ban a Magyarországi Evangélikus Egyház Családi Napközi hálózata több családi napközi szolgáltatást indított az országban. Ebből jelenleg hármat működtet az intézmény a saját családi bölcsőde szolgáltatásának keretein belül itt, a Középhegyi út 1. szám alatt – mondja el Szabó Miklós, az Evangélikus Diakóniai Központ igazgatója, miközben az erdő melletti, felújított épülethez érünk.
Szigetelték a homlokzatot és a tetőt is
Megújult a három bölcsit működtető épület
A falak között három külön bejáratú, átriumszerűen kialakított, saját belső kis udvarral rendelkező, fedett teraszos bölcsi működik, amelyek különálló intézmények, tehát külön engedélyekkel és külön szakmai programokkal rendelkeznek – mindegyik a fél éves kortól a 3 éves korig terjedő korosztály igényei szerint felszerelve. A bölcsődékben előtér, öltöző, konyha, mellékhelyiségek, csoportszoba és gondozói helyiség is található.
Egy csoport maximum nyolc gyermeket fogad
Látogatásunkkor már semmi nyoma, hogy a féléves tervezést követően augusztus 3-án megkezdődött beruházás rekordidő alatt, a napokban fejeződött be: a közel 18 milliós fejlesztéshez szükséges forrás 1/3 részét a MEE Diakóniai Tartalékalap pályázatán nyerték, 2/3 rész intézményi önerőből valósult meg. Kicserélték a külső nyílászárókat, szigetelték a homlokzatot és a tetőt, kicserélték a kazánt, és belső helyreállítási munkákra is sor került. A csoporthelyiségek belső festését saját munkatársaik végezték.
Egy családias hely
Bár az épület le sem tagadhatja, hogy az 1960-as években, a szocreál jegyében épült, a célból, hogy szolgálati lakásokat alakítsanak ki benne, ma már antracitszín falaival, vidám függönyeivel, napfényes helyiségeivel és színes udvari játékaival igazán csinos kis bölcsődévé alakult, amit különösen vonzóvá a csendes, tiszta levegőjű, erdőszéli környezet tesz, és persze a benne nyújtott szolgáltatás valóban családias jellege: mindhárom csoport maximum 8 gyermeket fogad, két nevelő dolgozik egy csoportban, emiatt valóban személyre szabott szolgáltatást, törődést, figyelmet tudnak nyújtani a legkisebbeknek. Pozitívum az is, hogy a szülők igénye szerinti nyitvatartással várják a kicsiket, azaz egész évben nyitva tartanak: nincs nyári leállás sem, minden nap reggel héttől délután 5-ig vállalják a gyermekek felügyeletét. Szabad férőhelyeikre év közben is várják a piciket, rugalmasan, év közbeni beszoktatással.
A belső festést a munkatársak végezték
Örömmel bízom rájuk a kislányomat
Gadó-Kiss Viktória kétéves kislánya, Luca tavaly óta jár a Johanneum családi bölcsődéjébe. Viktória és férje is mentőápolóként dolgoznak – nemrég költöztek Szombathely mellé, Náraiba. Az ismerősök által javasolt Középhegyi úti bölcsődére a családias légkör, a kis létszámú csoportok miatt esett a család választása, amit még inkább megerősített a város zajától távol eső, szép környezet, az, hogy a bölcsi könnyen megközelíthetői, parkolóval bír, és a gyerekek sokat tartózkodnak a friss levegőn.
Gadó-Kiss Viktória a kétéves Lucával
-- Luca másfél éves kora óta jár ide, könnyen ment a beszoktatása, nagyon megszerette a nevelőit, a csoporttársait. Rengeteget fejlődött az itt töltött idő alatt, már mondatokban beszél, sokat mondókázik, énekel, jól halad a szobatisztaság terén, önállóan eszik, és megtanult egyedül elaludni. Nagyon sok pozitívumot látunk a fejlődésében, ami annak is köszönhető, hogy kevés gyermek jut egy nevelőre, akiknek így van idejük, energiájuk minőségi módon foglalkozni a gyerekekkel, és arra is jut idő, hogy leüljenek a szülőkkel beszélgetni gyermekükről. Nagyon jó partnerek, akikre örömmel bízom nap mint nap a kislányomat -- árulja el Viktória, aki azt is fontosnak tartja, hogy a Johanneum ellátotti csoportjainak időnként közös programot biztosít: Luca így például olyan korú idősekkel is találkozik, akikkel otthoni élethelyzeteiben nem. – Sajnáljuk, hogy ovikezdésig már csak egy év van hátra, mert nagyon megszerettük ezt a helyet – mondja.
Egymás érzékenyítése
– A családi bölcsődei szolgáltatás szervesen illeszkedik az Evangélikus Egyház Diakóniai alapelveihez. Az általunk nyújtott egyéb szolgáltatások, úgymint fogyatékkal élők, idősek, demens személyek, hajléktalanok bentlakásos ellátásában részesülő intézményi lakókkal közös programok útján a családi bölcsődés gyerekek rendszeresen találkoznak ellátottjainkkal: ezek a találkozások lehetőséget biztosítanak az eltérő korosztályú, eltérő szükségletű emberek közös együttlétére, közös játékokra és egymás érzékenyítésére egyaránt – hangsúlyozza Szabó Miklós, és azt is megtudjuk, hogy az egyik bölcsőde kapcsolattartási helyszínként is működik.
A Mózeskosár Evangélikus Nevelőszülői Hálózat működését segítve találkozási lehetőséget biztosít a vér szerinti szülők és a nevelésbe vett saját gyermekük személyes találkozására, amely így egy védett és a gyermekek igényéhez igazodó, modern környezetben valósulhat meg – Ez a lehetőség a segítő szakmában egyedülálló módon egészíti ki a ránk bízottak mindennapjait, és lehetőséget biztosít az emberi értékek minél szélesebb körű közvetítésére – mondja az igazgató.
Evangélikus szolgálatként a családi bölcsődében is megjelenik az egyházi jelleg. Az intézmény lelkésze szolgálatának részeként szereplője a ránk bízott kisgyermekek mindennapjainak. Rövid, zenés foglalkozások mellett a Johanneumban az egyházi esztendő ünnepeit közösen élik meg a gyermekekkel és munkatársakkal.
(A Johanneum családi bölcsődéiről további információk a info@szedik.hu email cimen kérhetők.)
Mint korábban megírtuk, újra igényelhető támogatás a bölcsődei térítési díjhoz. Azok a vidéken élő és munkába visszatérő szülők, akiknek gyermekei szeptember 1-től bölcsődébe járnak, újra igényelhetnek támogatást a bölcsődei térítési díjhoz. A támogatásra jogosultak azok a szülők, akiknek gyermekei önkormányzati, minibölcsődébe, családi vagy munkahelyi bölcsődbe járnak vagy napközbeni gyermekfelügyeletet vesznek igénybe. A támogatási kérelem a Magyar Államkincstár honlapján nyújtható be. |
Tp
Fotók: Nagy Jácint
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.