Dr. Kecskés László tíz éve: sikerek és kudarcok
– Milyen tervekkel vágott neki ennek a ciklusnak?
– A városvezető frakció tagjaként sem volt könnyű az érdekeket érvényesíteni, hiszen a 13 másik körzet képviselőjének is megvoltak az elképzelései, de az elmúlt öt évben ellenzékben politizálni sokkal nehezebb volt. Miután 2017-ben a kormány rendezte a város adósságát, az előző ciklusban felújítottunk hét utcát – Márton Á. u., Ernuszt K. u., Jókai M. u., Dózsa Gy. u., Szarka Z. u., a Síp u. önkormányzati felét és a Dob utca egy részét. 50 millió forintból megújult a Kárpáti Kelemen utca közvilágítása. A városvezetés kérésének megfelelően 2020 januárjában elküldtem a körzetre vonatkozó fejlesztési javaslataimat. Ezek közül a legfontosabb a Dozmat, Áchim, Komlósi és Bárdosi utcák rendbetétele a csatornázási munkák után, a Kárpáti Kelemen utcai forgalomlassító sziget és a skanzen mögött hiányzó járda kiépítése, a Síp, Dob és Egressy utcák, a Kétrózsa köz felújítása, az Orgona utca vízelvezetésének megoldása, valamint a Homok utcai kereszteződésben a szalagkorlát elbontása, a beton vízelvezető árkok befedése. Utóbbi fejlesztés ismételt kérésemnek megfelelően a megvalósulás küszöbén áll.
– Ebből mit sikerült megvalósítani ebben a ciklusban?
– Egy utca újult meg, a Dozmat utca, az is kormányzati forrásból. Az idei költségvetés tartalmazza a Bárdosi, a Liget és a Kenderesi utca rekonstrukcióját, bízom benne, hogy nem csak választási ígéret. Kicserélték a Fürdő utcai gyalogos híd faburkolatát, a Csónakázó-tó mellett megújult egy járda, és megépült a Jégpince utcai körforgalom, ami nagyon kellett a városi közlekedésnek. Összességében az utak állapota sok kívánnivalót hagy maga után, a kátyúzás csak tűzoltás. Hatalmas lökésre, kormányzati vagy uniós forrásra lesz szükség a helyzet rendezésére. Bárki vezeti majd a várost, jó kapcsolatot kell ápolnia a kormánnyal, mert csak úgy lehet előremenni.
– Zöld- és rekreációs fejlesztések tekintetében mi jellemzi a körzetet?
– Nagy sikerként értékelem, hogy a város legkorszerűbb játszóparkját alakítottuk ki a Szent II. János Pál pápa körúton. Az oladi buszfordulónál lévő szelektívhulladék-gyűjtő sziget rendezetlenségén mobil térfigyelővel sikerült javítani, ám amint áthelyezték a kamerát, kiújultak a problémák. Érdemes lenne beruházni egy fix kamerára. A kopár Homok út és a Szent II. János Pál pápa körút megérdemelne egy fasort, ezért is nagy szomorúságom, hogy a vállalkozó tarra vágta a területet. Megújult a Sportliget és az előző ciklusban a Csónakázó-tó környezete, minden szombathelyi büszke lehet rá. Látszik, hogy több pénz jut parkfenntartásra és köztisztaságra, de a törekvések ellenére sokan még mindig úgy látják, hogy szemetes a város. Szombathely tisztasága érdekében elengedhetetlenül szükséges lenne további telepített kamerák üzembe állítása.
– Mi volt az elsődleges célja a bizottsági munkában?
– Hogy az Egészségügyi Szakmai Bizottságban konstruktív szakmai munka folyjon, és ne legyenek politikai viták. Ezt sikerült is elérni, a döntések 95 százalékát konszenzussal hoztuk meg. Legnagyobb büszkeségem a 2021-ben megnyílt új Egészségügyi Alapellátó Központ, amit még 2015-ben kezdeményeztem. A városvezetés valamilyen szinten kezelte a sok vitát kiváltó parkoló problémáját is: 46 dolgozói várakozóhely létesült, amire nagy szükség volt. A háziorvosi életpályamodellnek köszönhetően nincs tartósan betöltetlen praxis. Jól működött az önkormányzat által szervezett ügyelet is. A sors fintora, hogy a kormányzati rendelkezés miatt mégis vissza kellett adni a mentőszolgálatnak, amely sikerrel üzemelteti tovább.
– Nem indul a választáson. Miért döntött így?
– Habár fizikailag és szellemileg is jól érzem magam – a mai napig vezetem a kórház Mellkassebészeti Osztályát –, nem hiszem, hogy 77 évesen újabb ciklust kellene kezdenem. Vegyék át a stafétát a fiatalok! Pehi Orsolyát javasoltam magam helyett, aki a körzetben lakik, három gyermek édesanyja. Őt készítem fel arra, hogy helyt tudjon állni, ha a lakosság bizalmát elnyeri. Ehhez minden adottsága – diploma, médiatapasztalat, három idegen nyelv ismerete – megvan.
– Hogyan tekint vissza az elmúlt tíz évre?
– Hozott örömöt és keserűséget is. Nehéz időszakban sikerült sok mindent elérni, de hogy ez elegendő-e, azt a lakosságnak kell megítélnie. Ami a keserűséget illeti, főként a meg nem valósult út- és járdafejlesztéseket említem. Ezek a következő képviselőnek adnak majd feladatot. Ha igényt tart rá, a segítségére leszek. Tagként, külső tanácsadóként nem zárom ki a további munkát az Egészségügyi Bizottságban sem. Az orvosi hivatásomat folytatom, de lassan ott is visszavonulót fújok. Egyik kollégámban látom a spirituszt, hogy továbbviheti és fejlesztheti mindazt, amit 39 év alatt felépítettem. Minden új generációnak ez a kötelessége: átvenni a jót, és új ötletekkel gyarapítani azt.
Szöveg: Krizsán Zsuzsanna
Fotó: Nagy Jácint/archív
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.