
Egy csevegőappban beszélte meg a jemeni húszik elleni katonai csapás szupertitkos részleteit az USA vezetése, a csoportba véletlenül egy újságírót is meghívtak
A tragikomikusan amatőr, és nemzetbiztonságilag rendkívül kockázatos ügyről elsőként a 444.hu számolt be.
Az érintett újságíró, Jeffrey Goldberg, aki a Trump-kormányzat egyik ismert kritikusa, napokkal korábban kapott ismerősnek jelölést egy Michael Waltz nevű felhasználótól a Signal nevű titkosított üzenetküldőn. Bár gyanakodott, hogy csapdáról lehet szó, elfogadta a jelölést. Két nappal később bekerült a „Houthi PC kiscsoport” nevű beszélgetésbe – a név a Principals Committee (a legmagasabb nemzetbiztonsági döntéshozók köre) rövidítése.
A csoport tagjai között volt többek között Marco Rubio külügyminiszter, JD Vance alelnök, Tulsi Gabbard, a hírszerzés vezetője, Scott Bessent pénzügyminiszter és egy aktív CIA-tiszt. Goldberg eleinte azt hitte, hogy egy álhíres vagy manipulációs akció célpontja lett, és nem hitte el, hogy valódi tisztviselőkkel került egy csoportba.
A meglepetés akkor vált valósággá, amikor a megbeszélt időpontban valóban végrehajtották a támadásokat a húszik jemeni bázisai ellen – pontosan úgy, ahogyan a csoportban elhangzott. Ekkor az újságíró kilépett a beszélgetésből.
Az egyik üzenetváltásból az is kiderült, hogy JD Vance alelnök ellenezte az akciót, mivel szerinte az elsősorban az európai érdekeket szolgálja – a Szuezi-csatornát használó kereskedelmi hajók 40 százaléka európai. Alternatívaként a bombázás egy hónapos elhalasztását javasolta, de végül engedett a többség akaratának, nem titkolva rossz érzéseit: „Utálom, hogy megint Európát kell kisegíteni.”
Vance kivan, hogy megint Európát (is) kisegíti az Egyesült Államok saját érdekei erőteljes érvényesítése mellett
A támadást megelőzően, március 15-én reggel a csoport tagjai részletes operatív információkat kaptak – célpontokról, bevetett fegyverekről és a támadás sorrendjéről. Ezeket Goldberg – nemzetbiztonsági megfontolásokból – nem hozta nyilvánosságra. A csoport tagjai ekkor imádkozó emojikkal reagáltak, az alelnök például azt írta: „Elmondok egy imát a győzelemért.”
A bevetés után a csoportban már a támadás hatásait értékelték, és szóba került egy konkrét személy halála is. Ezt követően az újságíró végleg elhagyta a beszélgetést.
A Fehér Ház Nemzetbiztonsági Tanácsának szóvivője később megerősítette Goldbergnek, hogy a csoport valódi volt, és valóban hiba történt, amikor ő bekerült a láncba. Mint mondták: „A csoport kommunikációja mély és átgondolt politikai koordinációról tanúskodik. A művelet sikere azt jelzi, hogy az amerikai erőket nem érte veszély.”
Goldberg szerint viszont a történtek súlyos rendszerhibára mutatnak rá. Kiemelte: soha nem látott még ekkora nemzetbiztonsági fegyelmezetlenséget. A Signal – bármennyire is titkosított – nem alkalmas kormányzati szintű bizalmas információk megosztására, hiszen erre a célra hivatalos, védett rendszerek állnak rendelkezésre.
Az eset hatalmas vihart kavart Washingtonban, és szakértők szerint komoly következményei lehetnek az amerikai nemzetbiztonsági gyakorlatra nézve is.
Borítókép: jemeni húszi síita felkelők 2024-ben Fotó: MTI/Osamah Abdulrahman


A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.