
Továbbra is érvényben maradhat a háborús veszélyhelyzet
2025. november 14-ig hosszabbítaná meg a kormány a háborús veszélyhelyzetet Magyarországon, derült ki a Semjén Zsolt által kedden késő este benyújtott, a Telexen ismertetett törvénymódosítási javaslatból.
Magyarországon 2020 márciusa óta folyamatosan érvényben vannak különböző rendkívüli jogrendek – előbb a koronavírus-járvány miatt, majd 2022-től a háborús helyzet következtében. Tavaly szeptemberben a kormány újabb hosszabbítást rendelt el, akkor a tömeges bevándorlás okozta válsághelyzetet terjesztették ki.
A 2022-ben elfogadott, a szomszédos országban zajló fegyveres konfliktus következményeinek kezeléséről szóló törvényt legutóbb tavaly novemberben módosították, amikor is meghosszabbították a veszélyhelyzet időtartamát.
A benyújtott tervezetben az áll, hogy "az orosz–ukrán háború – amely közvetlenül hazánk szomszédságában zajlik – a második világháború óta nem látott humanitárius válságot idézett elő, és jelentős hatással volt az európai gazdaságra is".
Az indoklás szerint Magyarországnak továbbra is biztosítania kell a gyors és hatékony nemzeti intézkedések lehetőségét a krízishelyzetek kezelése érdekében – mind a humanitárius, mind a gazdasági következmények enyhítése céljából.
A háborús vészhelyzeti kormányzás meghosszabbításának benyújtása különösen azért érdekes, mert Szijjártó Péter, külgazdasági és külügyminiszter a Kossuth Rádió Vasárnapi újság című műsorában az MTI beszámolója szerint arról beszélt, hogy az EU egyetlen tagállamát és egészét sem fenyegeti semmilyen háborús kockázat, Oroszország részéről sem, a háború eszkalációjának veszélyét pedig jelenleg Brüsszel háborúpárti politikája jelenti.
Szóba hozta az EU által javasolt 72 órás túlélő csomagot is, amely szerinte azt mutatja, hogy az unió elvesztette a komolyságát, versenyképességét, a helyét és súlyát a világpolitikában.
A javaslat szerinte minden alapot nélkülöző hisztériakeltés az EU háborúpárti politikusainak részéről.
Borítókép: a miniszterelnök posztja 2023 november 5-én egy Magyarországon megrendezett Izrael-Svájc labdarúgó mérkőzésről Fotó: Facebook/Orbán Viktor


A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.