
Eurosport: csak egyvalaki tudott magyarul a magyar műkorcsolya vb-csapatból
A magyar műkorcsolya-válogatott egyetlen nyolcadik hellyel zárta a 2025-ös világbajnokságot Bostonban, mégis olimpiai kvótához jutott. Ezt akár sikernek is lehetne tekinteni, ha a csapat összetétele és az oda vezető út nem lenne ennyire ellentmondásos.
A magyar csapat tagjai közül jégtáncban Ignateva Mariia és Szemko Danijil Leonyidovics a 24. helyen, férfi egyéniben Vlasenko Aleksandr a 29. helyen végzett. Női egyéniben magyar induló nem volt, mert senki nem teljesítette a technikai minimumot. A junior vb-n Dzsumanyijazova Polina képviselte Magyarországot.
A magyar válogatott tagjai közül senki sem született Magyarországon, és csupán egy sportoló, Szemko Danijil Leonyidovics beszél magyarul – ő 14 éves kora óta él hazánkban, hívja fel rá a figyelmet az Eurosport, hozzátéve: a többiek rövidebb ideje, vagy egyáltalán nem élnek Magyarországon.
Ennek fényében különösen érdekes, hogy miként válhattak magyar állampolgárrá?
A magyar törvények szerint állampolgárságot csak az kaphat, aki legalább alapszinten beszéli a nyelvet, vagy igazolni tudja magyar felmenőit, illetve hosszabb ideje hazánkban él. Ha ezek a feltételek nem teljesülnek – márpedig a nyelvtudás hiánya ezt erősen valószínűsíti –, akkor az állampolgárság csak miniszteri előterjesztés alapján, a köztársasági elnök külön döntésével adható meg.
Ezt a kivételes eljárást a törvény lehetővé teszi, de alkalmazása esetén különösen indokolt, hogy a közösség – jelen esetben a sportág – valódi hasznot húzzon belőle.
Kósa Lajos, a Magyar Országos Korcsolyázó Szövetség elnöke ugyanakkor korábban így fogalmazott az Eurosport írása szerint:
„Nekünk mint szövetségnek, nincs abba beleszólásunk, hogyha valaki a felmenőire hivatkozva állampolgársági igénnyel él, és meg is kapja azt.”
Műkorcsolyában gyakori, hogy nemzetközi hátterű párosok indulnak, de az olimpián csak azonos állampolgárságú sportolók szerepelhetnek.
A honosítás tehát nem rendkívüli jelenség, de más országok – mint Németország vagy Litvánia – szigorúbb nyelvi vagy lakóhelyi feltételekhez kötik azt, nem beszélve a befogadott versenyzők szakmai hozzáadott értékéről.
Borítókép: A Pavlova Maria-Sviatchenko Alexei páros a tavalyi Finlandia Trophy-n Helsinkiben Fotó: Eurosport


A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.