
Ez a kétpárti amerikai tervezet halálos méreginjekcióval érne fel a magyar gazdaságnak
Foszlik a nagy béketeremtő mítosza
A tervezet előzménye, hogy a hétvégén Donald Trump amerikai elnök „kiakadt” Vlagyimir Putyin azon szavain, amelyben az orosz vezető megkérdőjelezte Ukrajna politikai irányítását.
Trump frusztrációjának oka, hogy választási ígéretével szemben nemhogy egy nap alatt, de két és fél hónap elteltével sem sikerült békét, de még valódi, a felek által ténylegesen betartott teljes tűzszünetet sem teremtenie az ukrán-orosz háborúban - hiába fenyegeti és zsarolja folyamatosan oda-vissza a feleket.
Putyin ravasz játékos, az amerikai elnök egójának hízelegve húzza az időt, de az ukrán-amerikai béketerv egyetlen jelentős elemét sem volt hajlandó eddig elfogadni.
Trump erre közölte: másodlagos vámok bevezetését is támogatná minden orosz olajszállítmányra, ha Putyin nem hajlandó tűzszüneti megállapodásra.
Az ellenségem barátja is az ellenségem
Ennek kapcsán friss fejlemény, hogy egy amerikai szenátorokból álló, kétpárti csoport szigorú szankciós javaslatot terjesztett elő, amely nemcsak Oroszországot, hanem azokat az országokat is büntetné, amelyek továbbra is vásárolnak tőle olajat, földgázt vagy más energiahordozót, írja a Bloombergre hivatkozva a 444.hu.
A javaslatot 50 szenátor támogatja, köztük a demokrata Richard Blumenthal és a republikánus Lindsey Graham, akik közös sajtóközleményben ismertették a terv részleteit. A szankciók célja, hogy nyomást gyakoroljanak Vlagyimir Putyinra, arra ösztönözve az orosz elnököt, hogy hajlandóságot mutasson egy őszinte tűzszüneti megállapodásra Ukrajnával. Amennyiben ezt elutasítja, vagy megszegi a jövőbeli egyezséget, a javasolt intézkedések lépnének életbe.
A csomag egyik legjelentősebb eleme: 500 százalékos vám kivetése minden olyan ország importjára, amely orosz kőolajat, kőolajszármazékokat, földgázt vagy uránt vásárol.
A magyar gazdaságot sokkolná
Magyarország éppen ilyen ország, nagyon sok olajat és földgáz vesz még mindig az oroszoktól, aminek - ha beváltják az amerikai fenyegetéseket - beláthatatlan következményei lennénk a jelentős energiaimportra szoruló, jármű- és akkumulátoriparra alapozott hazai gazdaságra nézve.
A magyar kormány egyébként az Európai Uniót rendszeresen bírálja azért, mert szankciókat vetett ki Oroszországra, noha a szankciókat rendre megszavazta Orbán Viktor miniszterelnök is.
Kérdés, hogy Donald Trump-féle, a magyar gazdaságot alapjaiban és súlyosan fenyegető szankciók tervéről mit gondol a kormányzat.
A Bloomberg szerint a mostani szankciós tervezet jelentősen túllépne az eddigi amerikai és nemzetközi szankciókon, és komoly diplomáciai feszültségeket okozhatna. Különösen India és Kína lehet érintett Európa mellett.
Fotó: Világgazdaság






A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.