
Putyin időhúzásra játszik, az agresszor nem akar tűzszünetet
"Úgy tűnt, hogy igazából csak Trump-Putyin beszélgetésre van szükség ahhoz, hogy megtörténjen az áttörés, és a felek a tárgyalások ideje alatt megállítsák a katonai műveleteket. A keddi telefonbeszélgetés beharangozása után pedig a várakozás tetőpontra emelkedett", írja a szakértő, hozzátéve: korábban többször is megismételte, korai az öröm, az oroszok az időhúzásra játszanak, nekik most nem éri meg az azonnali fegyverszünet.
Így is történt.
"Vlagyimir Putyin lényegében nemet mondott Trump 30 napos fegyverszünetére. Helyette lett egy 30 napos, energetikai infrastruktúra elleni csapások szünete. Most, hogy véget ért a tél, és márciusi hónapba léptünk..."
Anton Bendarjevsky szerint arra is érdemes figyelni, ami a beszélgetés zárójelében maradt: Putyin bizonyos feltételei a fegyverszünetet illetően. Úgy tűnik ugyanis, hogy a néhány héttel ezelőtti fehér házi vitának Trump és Zelenszkij között, lett egy nagyon komoly következménye: Washington egy hétre leállította a katonai és hírszerzési támogatást, ami egyrészt nem tűnt kritikusnak a háború szempontjából, és a célját is hamar elérte Kijev meggyőzésében.
Csak hogy feljebb került a léc, hívja fel a figyelmet a térség ismerője, és Vlagyimir Putyin innentől kezdve ehhez igazodik, és ezt tekinti a feltételek minimumának: vagyis hogy USA térjen vissza a korábbi helyzethez, zárja el a csapokat és hírszerzést, és akkor majd Moszkva nagy kegyesen lehet, hogy folytatja a fegyverszünetről szóló tárgyalásokat.
"Persze, minden lépés számít. Önmagában az is egy fontos folyamat, hogy másfél hónap alatt eljutottunk attól, hogy messze vagyunk a békétől addig, hogy van egy konkrét terv a fegyverszünetre, és már legalább az energetikai infrastruktúra elleni támadások le fognak állni, ami még elképzelhetetlen volt néhány hónapja. Innen kis lépésekkel is, de el lehet jutni a kívánt pontba, de ez nem lesz egy gyors folyamat", vont mérleget az amerikai-orosz tárgyalások után Bendarjevsky.




A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.