Február 8-tól kezdhet lazítani Ausztria, a vendéglátás és turizmus újranyitásáról február közepén döntenek
A hétvégén lefolytatott egyeztetések és tárgyalásokról több részlet is kiszivárgott, ezeket tegnap két anyagban foglaltuk össze, ezek itt és itt olvashatóak.
Sebastian Kurz kancellár azt mondta, az elsődleges cél, hogy 100 ezer főrre jutó új fertőzöttek 7 napos incidencia-számát 50 körülire vigyék - ez az érték most 130. A most is érvényes szabályokon előreláthatólag február 8-tól enyhítenek: először a boltok, a testközelben végzett szolgáltatásokat végzők és a múzeumok nyithatnak ki, azonban szigorú előírások mellett.
Január 25-től az alábbi szigorítások lépnek életbe:
- az általános védőtávolságot 1-ről két méterre emelik
- kötelező az FFP2-maszk viselése az élelmiszerboltokban, a benzinkutakon, a tömegközlekedési eszközön
- az FFP2-maszkot beszerzési áron kínálják az élelmiszerboltokban. A nehéz szociális helyzetben lévők ingyen jutnak hozzá.
FFP2-maszkok, nagyobb védőtávolság
Az élelmiszerboltokban (kereskedelemben) az FFP2-es maszkokat beszerzési áron kínálják. A gyerekeknek 6 éves korig nem kell maszkot hordaniuk, az ennél idősebbek az orrot és szájat takaró arcvédő a kötelező. A nagyobbak - a pontos életkort később határozzák meg - szintén FFP2-es maszkot kell viselniük.
- A mi felelősségünk, hogy meghozzuk a szükséges döntéseket, még akkor is, ha tisztában vagyunk azzal, hogy mindenkinek elege van a megszorításokból - mondta a kancellár. Ausztriáa a többi európai országhoz képest nem áll rosszul, azonban az újabb vírusvariáns újra kiélezte a helyzetet. Kurz utalt arra is, az oltásoknak köszönhetően látszik a fény az alagút végén. Úgy fogalmazott, áprilisban, legkésőbb májusban az ország közelebb lesz a régi, megszokott "normális" élethez. Jelenleg gondatlanság és felelőtlenség lenne a szabályok lazítása, tette hozzá.
Az iskolák egyelőre zárva maradnak, jelentette be Heinz Faßmann oktatási és képzési miniszter, pontosabban a síszünetig marad a távoktatás. Február 8-án Bécs és Alsó-Ausztria intézményeibe térhetnek vissza a diákok, a többi tartományban február 15-én nyitnak az iskolák.
A home office ajánlott lesz, de nem teszik kötelezővé. A síterepek nyitva maradnak, a korcsolyázás is engedélyezett lesz. A kormány és a tartományi vezetők hetente egyeztetnek, és közösen döntenek a szükséges lépésekről.
A hotelek és vendéglők egyelőre zárva maradnak
A sok magyart is érintő vendéglátásról, turizmusról (hotelek, szálláshelyek) és rendezvényszervező cégekről azt mondta (szó szerinti fordításban), hogy továbbra is türelemmel kell lenniük, február közepén értékeli ki (mérlegeli) a kormány, hogy a márciusi nyitás lehetséges lesz-e (ezekben az ágazatokban).
Rudolf Anschober egészségügyi miniszter arról beszélt, hogy az elkövetkező 10 hét komoly kihívásokat hoz, és a járvány legnehezebb időszaka lesz. Ő is kiemelte, hogy a B.1.1.7-es vírusmutáció nagyon gyors ütemben terjed Európában. Anschober úgy számol, hogy a helyzet március végére javul majd jelentősen, mivel egyre többen kapják meg az oltást, és a hőmérséklet is emelkedik. A miniszter szerint ezek nem tetszenek a vírusnak. Az első tavaszi hónap végére 600 ezer osztrákot szeretnének beoltani.
Ahogy arról beszámoltunk, hogy a bejelentést komoly egyeztetés- és tárgyalássorozat előzte meg. Az egészségügyi szakértőket leginkább a sokkal fertőzőbb (az eredetinél mintegy 50 százakkal) vírusvariáns elterjedése aggasztja. Egy hónapon belül akár ötször annyi megbetegedést is okozhatna a mutáció, ha nem hoznák meg a szükséges lépéseket.
Oswald Wagner, a Bécsi Orvosi Egyetem rektorhelyettese azt mondta az osztrák tévében, hogy a brit vírusvariánsról szerdán tartanak sajtótájékoztatót, az eddigi összes pozitív teszt az osztrák fővárosban vizsgálják meg. Wagner a sajtótájékoztatón arról is beszélt, hogy nyárra visszatérhet az élet a normál kerékvágásba.
A Osztrák Gazdasági Kamara elnöke, Harald Mahrer az APA hírügynökségnek keserű pirulának nevezte a lezárás meghosszabbítását. Hozzátette: a vállalkozások és a munkavállalók közösen látják, hogy a nyitás első lépései február elején megtörténnek, így azokra lehet készülni, azonban a cégeknek segítségre lesz szükségük.
Az Osztrák Hotelszövetség (ÖHV) elnöke, Michaela Reitterer azt nyilatkozta, hogy a zárás meghosszabbítása miatt számos szálláshelyeknek akár éves bevétel-kiesést is jelenthet. Emiatt az eddiginél jóval nagyobb segítségre lesz szükség, jelentette ki. Ausztriában az egységek novemberben a havi forgalmuknak (az előző év alapján kalkulált) a maximum 80, decemberben az 50 százalékát kapták meg. Januárra úgynevezett veszteségpótlást kapnak - maximum a havi forgalom 70 százalékáig.
A kereskedelemben a február 8-ig tartó lezárás majdnem 6 milliárd eurónyi forgalomkiesést okoz, erről a kereskedelmi szövetség vezetője beszélt az ORFnek.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.