Garas Kálmán fotóművész is Magyar Arany Érdemkeresztet vehetett át
Garas Kálmán fotográfus mester, fotóművész, az Eötvös Loránd Tudományegyetem Savaria Egyetemi Központjának óraadója; és, ahogy arról korábban írtunk, Pallósiné dr. Toldi Márta is Magyar Arany Érdemkeresztet kapott nemzeti ünnepünk alkalmából.
Garas Kálmán 1947. augusztus 13-án született Répcelakon. 1967. óta hivatásos fotográfus. 1970-től a szombathelyi Berzsenyi Dániel Megyei Könyvtár fotósa, ezzel új fejezet kezdődött az életében. 1976-1990 között a Vasi Fényszöv műszaki vezetője volt. Felsőfokú külkereskedelmi végzettséget szerzett és fényképész mestervizsgát tett. 2002-től az ELTE Savaria Egyetemi Központ óraadója, az egyetem Vizuális Művészeti Tanszékén. A Magyar Fotóművészek Szövetségének tagja.
Munkája során sok érdekes és híres emberrel találkozott: államférfiakkal, írókkal, költőkkel, színészekkel. 1977-től fotografálja a Bartók Szemináriumot és Fesztivált. Az 1980-as években alakult Capella Savaria kamarazenekarral, s zenészkapcsolatai révén neves külföldi és hazai karmesterekkel és szólistákkal került személyes kapcsolatba. A róluk készített képei országos hírűvé tették. A fotográfia minden területét műveli, de legismertebbek a zenei élet területéről készített folyóiratokban, napilapokban, prospektusokban, hanglemezborítókon látható képei. Kiemelt figyelmet érdemel művelődéstörténeti értékű munkásságának ama része (gyűjteménye), amely a Nemzetközi Bartók Fesztivál, a Capella Savaria koncertjeinek, Szombathely zenei életének és kulturális eseményeinek, valamint az Európai Borlovagrend ünnepeinek fotódokumentálását jelenti.
Arcterek című fotóalbuma 2000-ben jelent meg, amely tudós és művészportrékat tartalmaz. A Répcelaki Képeskönyv című munkáját 2006-ban jelentette meg Répcelak város Önkormányzata, melynek főszerkesztője volt. Szombathelyen a Médium Galériában 2007-ben volt az akkor 60 éves Garas Kálmán fotóművész életmű kiállítása. 2010-ben a Szombathelyi Képtárban volt zenei témájú kiállítása, mely a Bartók Fesztivál kiegészítő rendezvényeként nyílt meg, és nagy sikert aratott.
Garas Kálmán nevéhez fűződik a répcelaki Nyitott Tér Közhasznú Kulturális Egyesület megalapítása, melynek 2001 óta volt elnöke, önzetlen támogatója programjainak kidolgozója. A vizuális kultúra népszerűsítése érdekében létrehozta a Répce Galéria kiállítóhelyet, ahol havi rendszerességgel és széles merítésben a 20. századi magyar és kortárs művészektől rendez kamaratárlatokat, melyeken köz-és magángyűjteményekből, a művészek anyagából, Kossuth- és Munkácsy díjas, Érdemes művész festők, szobrászok, iparművészek, megyei és szomszéd megyékben élő hivatásos és amatőr művészek alkotásaiból választott művek sokaságát ismerhette meg Répcelak város közönsége.
Garas Kálmán 2003. évben Szombathelyen megkapta a „Közösségi Kultúráért" elismerést, 2007. évben a „2006. ÉV VASI EMBERE" címet nyerte le. A kuratórium a díjban Répcelak város kultúrájáért az Egyesület keretében végzett magas színvonalú és áldozatos munkáját is figyelembe vette. 2009. évben a Príma Primissima díj jelöltjei között szerepelt. 2013. évben a Falvak Kultúrájáért Alapítvány kuratóriuma a Kultúra Lovagrendje nemzetközi tanácsadó testülete javaslata alapján a Magyar Kultúra Lovagja címet adományozta részére, melynek átadására 2013. január 19-én Budapesten a Hagyományok Házában került sor, amelyet 1998. óta azoknak ítélnek oda, akik művészi teljesítményük mellett irodalmi, közművelődési területen is eredményesen munkálkodnak.
2013-ban Sárváron a Galeria Arcis kiállítótérben, 2014-ben a Savaria Egyetemi Központ Zero Galériájában, Budapesten a Budapesti Music Center-ben, Kőszegen az Európa Házban és Pécsett a Kodály Központban volt portrékiállítása. 2017-ben a szombathelyi Agora-Művelődési és Sportház Galériáján, 2018-ban a Répcelaki Fesztivál nyitó rendezvényén a Répce Galériában mutatta be portré fotóit. 2016-tól a fotográfusképzés szakmai oktatója Szombathelyen. 2017-ben Kiemelkedő alkotómunkásságáért, a megismételhetetlen pillanatok megörökítéséért 70. születésnapja alkalmából, VAS MEGYE KÖZGYŰLÉSE ELNÖKÉNEK EMLÉKÉRMÉT kapta Majthényi Lászlótól.
2023. december 8-án a Szombathelyi Képtárban mutatták be "...személyiségnek lenni a legtöbb" című könyvét.
(Forrás: repcelak.hu)
Fotó: Nagy Jácint
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.