Gondolkodj globálisan, cselekedj lokálisan!
– Mivel foglalkozik egy fenntartható fejlődésért felelős tanácsnok?
– A legfontosabb feladatom, hogy összefogjam a környezetvédelmi és klímapolitikai fejlesztéseket Szombathelyen. Nyilván előttem is történtek előrelépések ezeken a területeken, de korábban sokkal széttöredezettebben kezelte az önkormányzat a fenntarthatósági törekvéseket. Az a dolgom, hogy egységes arcot adjak a legjobb értelemben vett helyi zöldpolitikának, amihez egyébként az is elengedhetetlen, hogy átláthatóan kommunikáljunk a tevékenységünkről a szombathelyieknek. Ezért is hoztuk létre a Zöldhullám.Szombathely.hu weboldalt, ahol a lakosok is láthatják, mivel foglalkozik egy ilyen, elsőre mindig furcsának hangzó pozíciót betöltő városvezető.
Hogy szakmázzunk is: az, hogy a politika és a gazdaság is végre rájött, hogy a környezet védelme egy megkerülhetetlen kihívás, az egy remek dolog. Csak közben sajnos sok kutató szerint a klímaváltozás elleni harccal, a folyamatok visszafordításával már évtizedeket megcsúszott az emberiség. Éppen ezért egy jó zöldpolitikusnak a mitigációval és adaptációval is foglalkoznia kell. Utóbbi az ártalomcsökkentést, a környezetkárosító hatások tompítását jelenti, az adaptáció pedig azt, hogy felkészülünk az elkerülhetetlennek tűnő természeti változásokra.
– Elégedett azzal, amit elértek eddig?
– Megmondom őszintén, nagyon büszke vagyok rá, hogy 156 millió forint közvetlen uniós forrást nyertünk a Just Nature program keretében. A szívem csücske volt ez a pályázat, hiszen saját erőből és saját tervekkel választottak ki minket sok jelentkező közül. Ha minden jól megy, 30 napon belül alá fogjuk írni a támogató szerződést, aztán kezdődhet is a többéves munka: kialakítunk egy környezetvédelmi témaparkot – városi erdőt – a Hunyadi úton, a szőlősi templom melletti ősvadonban, illetve a Dési Huber István Általános Iskolát is kizöldítjük kicsit. Nagyon izgalmas kísérlet lesz, hogy a parkban összehangoljuk a természetet és a technológiát, hiszen a virtuális valóság is helyet fog kapni a sétányon, ami reményeink szerint a fiatalok számára is vonzóvá teszi majd a parkot.
Igaz, nemcsak környezetvédelmi projekt, de ugyanígy hatalmas lehetőség, hogy nemrég az országból Budapest mellett egyedül Szombathely csatlakozhatott az Európa 100 intelligens városa programhoz, ahol nagyon sok hasznos tapasztalatot és kapcsolatot szerzünk. A városunk egyébként szerencsés helyzetben van a zöld fejlődés terén: a jó kapcsolatok mellett a szakmai profizmusnak sem vagyunk híján az Abud Mérnökirodának köszönhetően, illetve az Európai Parlamentben is sok támogatóra számíthatunk.
– Nagy hangsúlyt fordítanak a fecskevédelemre is. Miért fontos ez Szombathelyen?
– Gondolkodj globálisan, cselekedj lokálisan! – ez a környezetvédelem legfontosabb gondolata, amire tökéletes példa rá a fecskék védelme. Lehet, azt gondolnánk, hogy a városban így is van elég feladat, amire időt és energiát kell fordítani, miért kell a fecskék ügyes-bajos dolgaival foglalkozni, de nem szabad elfelejteni, hogy az élővilág egyensúlyának szempontjából nélkülözhetetlen „munkát” elvégző fecskék élettere a felére csökkent az elmúlt tíz évben. Ha ezt a folyamatot – is – meg akarjuk állítani, akkor itt helyben, a saját lehetőségeinkhez mérten meg kell tennünk, amit tudunk. Sőt, ugyanilyen logika mentén döntöttünk úgy néhány hete, hogy lezárjuk a quadosok áldozatául esett Potyondi-mocsár melletti rétet, mivel a gyönyörű kis városi paradicsomban komoly veszélybe kerültek az ott található orchideák és más természeti kincsek is.
– Mi a helyzet a nagyhalakkal? Lesz forrás közlekedésfejlesztésre, megújuló városi energetikára, környezetkímélőbb hulladékgazdálkodásra?
– Rajta vagyunk, minden területen muszáj előrelépni. Az elképzeléseink megvannak, a tervek előtt pedig a szombathelyiek véleményét és észrevételeit is szeretnénk hallani. Éppen ezért osztottunk meg két hete online kérdőívet, amiben arra voltunk kíváncsiak, hogy hogyan javítanák a közlekedésminőséget a városban, tavasszal pedig a Szombathely 2030 tízéves fejlesztési koncepcióról kérdeztük meg a helyieket. Az már kiderült a kutatásból, amit a saját szemünkkel is jól látunk: az útminőség javítására és a tömegközlekedés fejlesztésére rá kell feküdnünk, viszont pozitív visszajelzés, hogy a szombathelyiek mennyire értékelik, hogy lassan az ország egyik leginkább kerékpárosbarát települése leszünk. Igaz, az infrastruktúra-fejlesztések szempontjából túl kell látnunk a városhatáron, régiós központként a Szombathelyre ingázókra és a városból kijárókra is figyelni fogunk a beruházásoknál.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.