Haladás: kaphat-e klublicencet a következő bajnokságra a szombathelyi csapat?
Ahogy arról beszámoltunk, van befektetői érdeklődés az NB II-es Haladásra, amely a napokban közleményben tudatta, hogy anyagi nehézségekkel küzd. A lehetséges vásárlóról annyi publikus, hogy tőkeerős, jó kapcsolatrendszerrel bíró budapesti, de szombathelyi kötődéssel is bíró személyről van szó, aki már tárgyalt Homlok Zsolttal. A vételi ajánlat még mindig él, azonban a klubelnök nem kereste a lehetséges vásárlót.
Bár szurkolói körökben felröppent, hogy a Lipóti pékség tulajdonosa érdeklődik a Haladás iránt - a szóban forgó jelölt nem ő.
Klublicenc: nem lehet tartozása a klubnak
Ami érdekesebb a történetben, hogy a Haladásnak be kellett adni a következő szezonra a klublicence-kérelmet az MLSZ-nek, így indulhat a következő bajnokságban. A rajtengedélynek azonban komoly feltételei vannak - a szövetségi szabályzat szerint ezek az alábbiak:
A licenc kérelmezőnek igazolnia kell,
- hogy a licenc alapeljárás alá vont bajnoki évet közvetlenül megelőző március 31-én nem állnak olyan labdarúgó sportszervezetek felé lejárt tartozásai, melyek az előző év december 31-e előtti átigazolási tevékenységgel kapcsolatosak.
- a licenc alapeljárás alá vont bajnoki évet közvetlenül megelőző március 31-én nem állnak fenn az olyan szerződéses vagy egyéb jogi kötelezettségből származó, a munkavállalókkal szembeni lejárt tartozások, melyek az előző év december 31-e előtt keletkeztek.
- a licenc alapeljárás alá vont bajnoki évet közvetlenül megelőző március 31-én nem állnak fenn az olyan szerződéses vagy egyéb jogi kötelezettségből származó, a társadalombiztosítási/adóhatóságokkal szembeni lejárt tartozások, melyek az előző év december 31-e előtt keletkeztek.
Beszállítók és a NAV
A Haladás esetében - ahogy arról beszámoltunk - vannak beszállítói tartozások, van olyan cég, amely végrehajtást indított a klub ellen. Emellett a harmadik pontot érintően még mindig vannak köztartozásai - hogy pontosan mekkora, arról sem kommunikál vezetőség, a szabályzat viszont kimondja, hogy ez kizáró ok. Hasonló hatása van a munkavállalókkal (játékosok és alkalmazottak) szembeni tartozásoknak is. Ebben a pontban a tavaly december 31. előtti nemfizetésről van szó - ahogy az ismert a Haladás a tavalyi elmaradásait nem a klubot működtető gazdasági társaságon (Szombathelyi Haladás Labdarúgó és Sportszolgáltató Kft) keresztül rendezte (annak a számláján NAV inkasszó van, vagyis az adóhatóság az oda beérkező pénzt azonnal viszi), hanem egy másik cég segítségével, amelynek viszont nem munkavállalói a játékosok. A kérdés amellett, hogy a NAV mit szól ehhez a lépéshez, az MLSZ vajon úgy értelmezi-e, hogy Szombathelyi Haladás Labdarúgó és Sportszolgáltató Kft. megfelel-e a második pontban előírt kritériumnak.
A klub a múlt heti közleményében elismerte, hogy az induláshoz szükséges alapfeltételek is veszélyben vannak. Ebben ezt írták:
A klub nem tudta teljesíteni a márciusban esedékes februári bérek kifizetését. A fennálló szállítói és köztartozások veszélyeztetik a 2024/2025 évi licenckérelemben előírt alapfeltételek teljesítését is. Ez a klub ellehetetlenüléséhez, majd megszűnéséhez vezethet.
Az önkormányzat elutalta a 40 milliót
Az önkormányzat kisebbségi tulajdonosként, hogy segítsen a klubon az évi 40 milliós támogatást a múlt héten történt egyeztetés után azonnal elutalta. A pénz meg is érkezett a Szombathelyi Haladás Labdarúgó és Sportszolgáltató Kft. számlájára - ahonnét a NAV azon nyomban le is emelte. Hogy ez az összeg lefedte az összes köztartozást, megint nem lehet tudni, de információink szerint a végrehajtás érvényben van még.
Ugyanígy nem lehet semmit tudni annak 2 millió eurónak a sorsáról,amelyről klub az írta: tavaly novemberben a Haladás Marketing Kft. egy 2024. 06. 30-ig szóló szerződést kötött az SGS Csoporttal 2 millió EUR (mintegy 800 millió Ft) értékben, amely a 2023-24-es szezonhoz szükséges pénzügyi források jelentős részét fedezné. Az SGS Csoport tájékoztatása szerint az általa bizonyítottan 2023 decemberében átutalt összeget az MBH Bank érthetetlen okokból a mai napig nem írta jóvá, ami fizetésképtelenséghez közeli helyzetet teremtett a labdarúgó klubnál.
A cégről további információkat kértünk a klubtól, de hosszú hónapok óta ugyanaz a válasz érkezik Jagodits Zsuzsa kommunikációs vezetőtől bármilyen témájú érdeklődésünkre: A kérdéseket továbbítottam a vezetőség felé.
A magunk részéről töretlenül hiszünk a világbékében, a mikrobarázdában és az egyszer majd csak megérkező válaszokban is.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.