Helyi bevételt csökkentő optimalizálás
Ahogy már többször beszámoltunk, már tavaly bejegyeztek egy Aptiv Services (Ireland) Limited nevű céget Írországban, a gyártás azonban marad Magyarországon: Szombathelyen és Tatabányán. Információink szerint már tavaly december 1-től az ír vállalatnak állítják ki a számlákat a beszállítók, így minden valószínűség szerint egy megszokott működési modellre áll át a vállalat. Ennek lényege, hogy a beszerzést és az értékesítést a központ végzi, így mindez nem csak a társasági, hanem a helyi iparűzési adó (ennek alapja a nettó árbevétel, csökkentve különböző elemekkel) mértékét is jelentősen befolyásolja.
Szombathely költségvetésében számítások szerint mintegy 1,5 milliárdos kiesést okoz a lépés, amit egyébként – információnk szerint – külföldi adótanácsadók javasoltak a cégnek. Ez sem ritka az EU-n belül, hiszen egységes adópolitika híján több állam alacsonyabb adókulcsokkal, kedvező szabályokkal vonzza a vállalatokat, amelyek élnek is az elég széles körben alkalmazott gyakorlattal. Az így megspórolt pénz viszont valahonnét hiányzik – jelen esetben az iparűzési adót elbukó, a járványhelyzet, az elvonások és a gazdasági visszaesés miatt amúgy is nehéz helyzetű önkormányzatok lesznek az eset kárv allottjai.
Törvényi módosítást kezdeményeznek
– Ismereteink szerint feltételes adómegállapítás iránti kérelmet nyújtott be a cég a Pénzügyminisztériumnak – mondta el érdeklődésünkre dr. Nemény András polgármester –, az erre adott választ az adó- és vámhatóság nem bírálhatja felül. Mivel a város számára fontos kérdésről van szó, ezért államtitkári szinten jeleztük, hogy mivel jár a lépés, ezért azt kértük, ne hagyják jóvá azt. Tatabányát szintén érinti a döntés, az ottani polgármesterrel együtt képviseljük az érdekeinket. A számlázáson kívül nincsen változás a történetben: a termelés itt zajlik, a város útjait, infrastruktúráját használja a cég, ide jönnek a kamionok. A lépés kizárólag az adóoptimalizálásról szól, ezért talán nem meglepő módon mi a város, a közösség javát nézzük, azt, hogy mi szolgálja Szombathely érdekeit.
Ha nincsen jogszabályi akadálya a lépésnek, akkor módosítást kezdeményezünk, ehhez nemcsak itthon, hanem az Európai Parlamenttől is kértünk segítséget, ahol szintén forró téma mindez, hiszen a járvány miatt csökken az államok, önkormányzatok bevétele. Szombathely esetében ez azt jelenti, hogy a cég helyben keletkező árbevételének számlázása nem a szombathelyi cégen keresztül történik, ezért a helyi iparűzési adó jelentős része kiesik, a számításaink szerint így mintegy 1,5 milliárddal kevesebb bevétel folyik be a város kasszájába. Ez komoly érvágás a többi veszteség és központi elvonás mellett, mivel a kiesés már nemcsak az önként vállalt önkormányzati szolgáltatásokat, hanem a kötelező feladataink minőségi elvégzését is veszélyezteti.
Nem lehet a teljes bevételt máshova irányítani
– Nemény András kérésére több esetben eljártam az ügyben, a Pénzügyminisztérium illetékes államtitkárával, Izer Norberttel tárgyaltam – foglalta össze az eddig történteket dr. Hende Csaba országgyűlési képviselő. Ami nagyon fontos alapvetés, hogy az Aptiv lépése nem jelent 1,5 milliárd forint kiesést a városnak. A számítások szerint az eddig fizetett adónak legfeljebb a 30 százaléka eshet ki. Álláspontom szerint nem lehetséges az adó alapjául szolgáló bevételeket teljes mértékben máshova irányítani, hiszen a cégnek a helyben felmerülő költségekre is fedezetet kell nyújtania, a másik oldalon pedig a haszonnal is számolni kell. Lényeges szempont, hogy az Európai Unión belül érvényben lévő négy alapszabadság értelmében nincsen mód arra, hogy törvényi eszközökkel megakadályozzuk azt, hogy a vállalatok a székhelyüket vagy egyes részlegeit más országokba helyezzék.
Ilyen szabály nincsen, és nem is alkotható, hiszen ellentétes az uniós alapelvekkel. Tehát téves azt állítani, hogy a vállalat döntése nyomán bármilyen kormányzati felelősség lenne. A magyar adóhatóság fokozott figyelemmel kíséri az ügyet azért, hogy a tiltott adóelkerülést megakadályozza, erre ígéretet kaptam az államtitkártól. Van még egy fontos elem az iparűzési adó kérdésében: már az önkormányzati választás után döntött úgy a Schaeffler, hogy a 20 milliárdos beruházását Szombathelyen valósítja meg, amihez a kormány 5 milliárd forint segítséget nyújtott. Számítások szerint, ha a teljesen automatizált üzemben beindul a termelés, 1,5-2 milliárd forint adóbevétellel számolhat a város.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.