km/óra
  2024.07.08., hétfő  •  Ellák napja
Hősök a falakon – Vitéz termet avatott a honvédség Szombathelyen

Hősök a falakon – Vitéz termet avatott a honvédség Szombathelyen

Tíz év aprólékos kutatómunkájának eredményeként 35 Arany Vitézségi Éremmel kitüntetett vasi honvéd tablója kapott helyet a Deák Ferenc utcai objektum egyik termében. A hősök életútja, helytállása ma is példa, hangzott el az emlékhely pénteki avató ünnepségén.

Az épület második emeletén alakították ki a Vitéz termet, amely az első ilyen jellegű emlékhely a Magyar Honvédség történetében. Az ünnepségen Molnár Tamás őrnagy, a Poppr Emil 83. Területvédelmi Zászlóalj parancsnoka elmondta, büszke rá, hogy katonái a mindennapi feladataik mellett időt szántak a múlt hőseinek felkutatására, és egy méltó emlékszobát hoztak létre.

Fontos emlékezni a hősökre, mert a helytállásuk, hazájuk iránti felelősségükbe vetett hitük példaként szolgál ma is. Hozzátette, hogy a terem a hétköznapokban tárgyalóként funkcionál majd, ahol a zászlóalj működésével kapcsolatos döntések születnek, a tablókra tekintve az egykori katonák hősiessége a ma szolgálatot teljesítők számára is erőt ad a nehézségek közepette való megfelelésben.

Marton Ferenc, a Vas Vármegyei Közgyűlés alelnöke ünnepi köszöntőjében kifejtette, emlékezni kell mindazokra, akik helytálltak a vérzivataros időkben. Megjegyezte, hogy a közismert személyiségek mellett figyelmet kell szentelnünk a kisebb közösségek jeles alakjaira is: ez a terem Vas vármegye legkiválóbb férfijainak állít emléket.

Bertha Tibor dandártábornok, katolikus tábori püspök megáldotta az emlékhelyet, majd imára hívta a jelenlévőket.

Az önkéntesek bevonásával végzett tízéves kutatómunka vezetője, Fülöp András főtörzsőrmester, történész, hadszíntérkutató arról beszélt, hogy az első világháborúban 3 millió magyar katona vett részt, közülük 1568-an kapták meg az Arany Vitézségi Érmet, mindannyian a frontvonalban, félelmet nem ismerve, az elsők között küzdöttek a hazáért.

Mesélt Németh Józsefről – akinek a leszármazottai részt is vettek az avatón –, aki a hátán cipelve mentette meg a sérült Lehár Antal ezredest 1918. június 15-én a piavei átkeléskor, dacára annak, hogy ő maga is súlyos sebeket szerzett. Példaként említette Gerencsér Jánost is, aki végigharcolta az első világháborút az első naptól az utolsóig, részt vett minden egyes ütközetben, s bár többször is megsebesült, minden alkalommal visszakérte magát az alakulatához.

A falakon 35 kitüntetett vasi katona – köztük a 106-os és a 83-as császári és királyi gyalogezred, valamint a 11-es huszárezred hőseinek – életrajzát, fotóját tartalmazó tablók függnek, illetve néhány eredeti fegyvert is kiállítottak. Fülöp András reményét fejezte ki, hogy a kutatómunka a jövőben is folytatódik, és további „elfeledett” vasi honvéd hősök életútját sikerül feltárni, megismertetni a közvéleménnyel.

 

kzs

Savaria Fórum 33. évfolyam 26. szám - 2024.07.05.
Savaria Fórum 33. évfolyam 26. szám - 2024.07.05.
Beszállsz? A Savaria Fórummal egy cabriót nyerhetsz!
tematikus oldalak