
III. Károly birtokán fogadta Zelenszkijt a londoni csúcstalálkozó után
A brit uralkodó sandringhami birtokán fogadta Zelenszkijt, aki a Londonban tartott csúcstalálkozóról érkezett. A helyi lakosok a birtok előtt összegyűlve várták az ukrán elnököt, néhányan Ukrajna-zászlót tartottak a kezükben. A BBC úgy tudja, a találkozó alig egy órán át tartott, az elnököt szívélyesen fogadták és teát szolgáltak fel a sandringhami szalonban.
Zelenszkij a találkozó után azt mondta, hogy a király „fogadta a harcosaikat, akiket az Egyesült Királyságban képeznek ki”, hozzátette: nagyon hálásak a királyi családnak a támogatásért. A brit miniszterelnök szombaton öleléssel fogadta az ukrán elnököt Londonban. Az esemény után Szerhij Marcsenko ukrán pénzügyminiszter bejelentette, hogy az Egyesült Királyság és Ukrajna megállapodott egy 2,26 milliárd font értékű kölcsönről, amely Ukrajna védelmi képességeinek támogatására szolgál.
A vasárnapi csúcstalálkozón Zelenszkij mellett több európai ország vezetője és az Európai Bizottság elnöke is részt vett. Keir Starmer brit miniszterelnök a találkozó után többek között arról számolt be, amíg a háború tart, tovább folyósítják a katonai segélyeket Ukrajnának, és fokozzák az Oroszországra gyakorolt gazdasági nyomást.
Hozzátette, az Egyesült Királyság 1,6 milliárd font (csaknem 780 milliárd forint) exportfinanszírozást biztosít Ukrajnának több mint ötezer légvédelmi rakéta megvásárlására. Hozzátette, Zelenszkij és Donald Trump pénteki viharos találkozója ellenére a békéhez szükségük van az Egyesült Államok közreműködésére is - írja a Telex.
Londoni csúcstalálkozó - a "Hajlandóak Koalíciója" Vasárnap a brit fővárosban, Londonban tartottak biztonsági csúcstalálkozót: alig két nappal a drámai Trump-Zelenszkij találkozó után Londonban Keir Starmer brit miniszterelnök látta vendégül az európai döntéshozók közül azokat, akik akarnak és készek is érdemben tenni Ukrajnáért. A találkozó egyik legnagyobb eredménye, hogy London és Párizs együttműködik egy béketerv kidolgozásában az orosz-ukrán háború befejezésére. A terjedő szóhasználat szerint ez a „Hajlandóak Koalíciója (coalition of the willing), akik nem akarnak várni. A londoni csúcsra Zelenszkij ukrán, Macron francia elnök, Scholz, a távozó német kancellár, Tusk lengyel és Meloni olasz miniszterelnök mellett elment Mark Rutte, a NATO főtitkára, von der Leyen európai bizottsági elnök is hivatalos volt, de mellettük ott volt a brit fővárosban Trudeau kanadai miniszterelnök, valamint a spanyol, a norvég, a dán, a svéd, a finn, a holland kormányfő. A keleti tagállamok körül pedig még a cseh miniszterelnök és a román államfő volt jelen. A balti vezetőkkel Starmer telefononon egyeztetett, és külügyminiszteri szinten még Törökország is képviseltette magát - vagyis szinte mindenki ott volt az Ukrajna mellett kiállók közül. Orbán Viktor magyar és Robert Fico szlovák kormányfő nem kapott meghívást. |
Fotó:Facebook


A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.