
Rangos díj Brüsszelből: az Intelligens Városok Kihívása zárókonferenciáján ismerték el Szombathelyt
– Szombathely 2020 óta tagja az Európai Bizottság által életre hívott intelligens városok programnak, mely 100 intelligens város kihívás néven indult, majd Intelligens Városok Kihívásá-vá vált: a március 5-6-án tartott zárókonferencián kapott díj bizonyítja, hogy szép eredményeket értünk el – kezdte a sajtótájékoztatót dr. László Győző alpolgármester. A projekt ideje alatt a részt vevő városok által kidolgozott programok közül (melyek egy szebb, fenntarthatóbb, zöldebb, a klímaváltozáshoz alkalmazkodó, energiahatékonyabb várost céloznak meg) a Bokányi Adrienn tanácsnok által a "Fenntartható zöldenergia" kategóriában kidolgozott program első helyezést ért el Brüsszelben – árulta el az alpolgármester, hozzátéve, hogy ez az eredmény a Pannon Gazdasági Hálózat Egyesület (PGHE) partnersége nélkül nem valósulhatott volna meg.
Az Európai Bizottság programja első fázisában 110, a másodikban 90 várost mentorált. Az első fázisban Budapest mellett egyedüli vidéki magyar városként, a másodikban egyedüli magyar városként szerepelt Szombathely, ebből a 90-ből most egy szűk kört ismertek el – emlékeztetett Bokányi Adrienn tanácsnok, aki a brüsszeli zárókonferencián előadóként mutatta be az elmúlt 5 év munkáját, a város jó gyakorlatait, a PGHE képviselőjével együtt pedig városfejlesztési témájú panelbeszélgetésben vett részt.
– Az elnyert díj nem csupán a mi munkánk elismerése, hanem a teljes partnerségünké, hiszen az intelligens városok kihívása program indította el a Szombathely 2030 stratégiaalkotást, partnerségünket, innovációs ökoszisztéma-építésünket, amihez azóta több projektünk is kapcsolódik. A mentorprogramban való részvétel és a díj jelentősége, amellett, hogy az elmúlt 5 év munkáját ismerte el, az, hogy komoly láthatóságot kaptunk európai uniós szinten – hangsúlyozta a tanácsnok, amit alátámaszt, hogy egy-egy ilyen konferencián többen érdeklődnek Szombathely jó gyakorlatairól, illetve további meghívásokat kapunk mentorprogramokba.
– Olyan címkét jelent számunkra, ami, már most is érezhetően, előnyt biztosít további európai uniós pályázatok, felhívások elbírálása esetén, önállóan vagy konzorciumi partnerként való indulás esetén is. Az elmúlt öt hónapban 9 pályázatra tudtunk, tudunk jelentkezni: minden esetben hozzánk érkezett a konzorciumi felkérés, mert jó gyakorlatként tekintenek ránk az európai uniós városok. A kilenc pályázat összértéke, Szombathely költségvetését tekintve, három millió euró: ha csak töredékét tudjuk elhozni, már nagyon boldog leszek – zárta szavait Bokányi Adrienn.
Tp
Fotók: Nagy Jácint




A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.