Kalandozás: a sarki fény nyomában járnak
Ha a világhálón a sarki fényről készült szebbnél szebb fényképeket nézegetjük, legszívesebben azonnal indulnánk, hogy mi is átéljük ezt a csodás élményt. A kedden 16.30-kor kezdődő előadáson az érdeklődök betekintést kaphatnak a csodás jelenség keletkezésének körülményeibe, és felvételeket is láthatnak róla.
– Nagyon nagy szerencsénk volt, hogy láthattuk a sarki fényt, hiszen ez nem mindenkinek adatik meg – árulta el lapunknak dr. Vig Károly. – Az utazási irodák általában csak nagyon finoman utalnak arra, hogy több jelenség együttállása szükséges ahhoz, hogy előtűnjön az aurora borealis. Így, aki elutazik, az lehet, hogy élmények nélkül tér haza. Nekünk hatalmas szerencsénk volt, hiszen az utazásunk első estéjén sikerült megörökítenünk az egyedi látványt. Akkor már voltak a szálláshelyünkön olyanok, akik négy napja várták a jelenséget.
Az időjárási körülmények nem voltak kedvezőek, 60-70 kilométer/órás szélben és mínusz 15 fokban sikerült lencsevégre kapni a sarki fényt. Az előadáson szóba kerül még az égi jelenség keletkezésének a története, a színe, a formája és az, hogy honnan lehet a legjobban látni. Valamint élménybeszámolót hallhatnak az érdeklődők az Északi-fokról is.
De vajon Magyarországról lehet-e látni a sarki fényt? S bár a válasz egyértelműnek tűnik, az előadáson erre a talányra is kitérnek majd.
Illusztráció: pixabay.com
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.