Kegyelmi botrány - Balog Zoltán: A kérvényt nem én nyújtottam be, de egyetértettem vele
A Telex és a Direkt36 hétfői közös cikkében arról írt, hogy több, egymástól független kormányzati, illetve az államfői hivatalhoz közel álló forrás szerint is Balog Zoltán, Magyarországi Református Egyház vezetője, korábbi miniszter, Novák mentora és tanácsadója lehetett az, aki sikeresen lobbizott a jó felcsúti kapcsolatokkal is rendelkező K. Endre szabadon bocsátásáért.
Balog Orbán Viktor miniszterelnöknél az ügy kirobbanása után megpróbálta elsimítani a dolgot, de nem járt sikerrel.
A püspök, az Orbán-kormány volt emberminisztere (2012-18) a botrány kitörésekor támogatásáról biztosította Novák Katalint, majd elvonult egy osztrák kolostorba elmélkedni, a Facebookon erről azt írta: "Visszavonulni néhány hétre imádkozni, gondolkodni, olvasni és írni Isten csendjében. Micsoda ajándék!"
Itt érte utol hétfőn este az ügyet egyébként kirobbantó 444.hu kamerája, akiknek bár a helyszínen konkrétumot nem mondott, de megígérte, hogy kedden sajtónyilatkozatot tesz.
Balog Zoltán püspök a Hold utcában február 5-én Fotó: Facebook/Balog Zoltán
Délelőtt Budapesten a református egyház elnökségi tanácsi gyűlésén vett részt, amit ő hívott össze. Bizalmi titkos szavazást kért maga ellen, amin a jelenlevők 86 százaléka bizalmáról biztosította. A tanács arra kérte, gondolja át közéleti szerepvállalását, mennyire egyeztethető össze mindez a zsinati elnöki szerepével. Megígérte, hogy ezt meg fogja tenni.
Elmondta, elutasítanak minden olyan törekvést, ami összemosná az egyházat a kegyelmi üggyel, hisz ilyen ügyekkel nem is foglalkoznak.
Ami a kegyelmi ügyben játszott személyes felelősségét illeti, megerősítette, hogy "elnökasszonnyal régi munka- és jó emberi kapcsolatban vannak”, és szerinte bármilyen tanácsot ad, az csak rá tartozik akár tévedett akár nem.
Az igazgatóhelyettes K. Endre érdekében mások fordultak az államfőhöz, „tehát a kérvényt nem én nyújtottam be, nem én terjesztettem fel.”
Viszont az előzetes vélemények és más információk alapján tanácsadóként egyetértett K. kegyelmi kérvényével. „Tévedtem és hibáztam”, ismerte el.
Akitől kellett vagy kell, attól bocsánatot kért vagy kér, a pedofíliát pedig elutasítja, mondta.
Balog szerint nem azért kell elnézést kérnie, mert egy kegyelmet kérő mellé állt, „hanem azért, mert ez az ügy a református egyháznak kárt okozott”. Ezért minden hittársától bocsánatot kért. De hogy ennek milyen következményei legyenek az egyházban, arról szerinte „nem a média, nem az ellenzék, nem a kormány dönt”, hanem választott egyházi tisztviselők.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.