Koronavírus kontra sportfinanszírozás
Tavaly közel tízmilliárd folyt be iparűzési adóból a város kasszájába, ez idén becslések szerint nagyjából kétmilliárd forinttal lesz kevesebb, ami a koronavírus-járvány okozta gazdasági kiesés hatása. Ebben az évben nem kapta meg a város az 1,4 milliárdos önkormányzati kvótát, plusz 1,2 milliárd forint szolidaritási adót is be kell fizetnie. Jövőre a számok várhatóan úgy módosulnak, hogy a kvóta ugyan megérkezik a számlára, de a szolidaritási adó 2,5 milliárd forintra nő. A pénzügyi kilátások tehát nem túl kedvezőek, megszorításokra lesz szükség a költségvetésben.
- Ez a veszteség bár nem veszélyezteti a létfenntartást, hiányozni fog abból, ami Szombathely lényege, amiért jó szombathelyinek lenni: ez a kultúra és a sport – jelentette ki dr. Horváth Attila. Sportra tavaly 1,3 milliárd forint jutott, idén 800 milliót irányoztak elő a terület számára. Jövőre ez sem lesz tartható. Prioritást élvez az utánpótlás és tömegsport, valamint honorálni szeretnék a jó teljesítményt.
Az alpolgármester elmondta, hogy a Falco mint száz százalékos önkormányzati tulajdonú klub finanszírozása elsődleges fontosságú. Évente 300 millió forintból gazdálkodnak, de ezt nem biztos, hogy jövőre is képes lesz a város megadni – annak ellenére, hogy a csapattól kimagasló bajnoki szereplés várható. Arra törekszenek, hogy más típusú finanszírozási formákat (cégek, szponzorok, brand-építés) vonjanak be, bár a koronavírus a vállalatokat is jelentősen megtépázta.
Ugyancsak prioritás az SZKKA NB I-es kézilabdacsapat, amely eddig 60 millió forint támogatást kapott elsősorban utánpótlás-nevelésre. Ma már 500 igazolt játékosuk van. A város nem tud több pénzt adni, de jó hír, hogy sikerült megoldást találni a terem problémára, ami az SZKKA, a HVSE és a szombathelyiek számára is kedvező, win-win helyzetet eredményez.
-A HVSE által le nem kötött kapacitás terhére az SZKKA kézilabdás gyermekei ismét régi-új otthonukban, a HVSE termében edzhetnek – közölte dr. Horváth Attila. - Mindez széles körű egyeztetés eredménye, köszönet érte Tóth Kálmán képviselőtársamnak, aki sokat dolgozott ezért, de köszönet jár a HVSE és az egyetemi csarnok vonatkozásában a SZOESE vezetésének is.
Még mindig nincs bérleti szerződése a HVSE-nek a sportkomplexum használatára, erről folynak a tárgyalások. Az egyesület 300 millió forint állami támogatást kapott idén erre a célra, de a pandémia óta nem fizettek a városnak, ismertette a helyzetet az alpolgármester. Az egyesület 650 millió forinttal gazdálkodik, ebben már az állam által adott összeg is benne van, amit ha nem használnak fel, vissza kell fizetniük.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.