Kutatók éjszakája: izgalmas kísérletek és látványos programok a SEK-en
A Kutatók éjszakája Európa legnagyobb tudománynépszerűsítő ünnepe, amely rengeteg fiatalt inspirál tudományos és innovációs karrierre. Az idén 19. alkalommal rendezett ingyenes programsorozat látványos bemutatókat, izgalmas előadásokat kínált országszerte. Legfőbb célja, hogy a tudományokat közelebb hozza a mindennapokhoz, megmutassa, hogy a tudományos kutatás mennyire fontos ahhoz, hogy jobban megértsük a körülöttünk lévő világot.
A kezdeményezéshez az ELTE Savaria Egyetemi Központ is csatlakozott, látványos kísérletekkel, izgalmas programokkal, érdekes előadásokkal vártak mindenkit a legkisebbektől a legnagyobbakig péntek délután. A játékos feladatokban sok óvodás, általános- és középiskolás korú gyermek vett részt, kíváncsisággal hallgatták a kémiai és fizikai rejtélyeket, nézték a látványos kísérleteket. A nagyobb korosztály pedig érdeklődve vett részt a mozgásterápiás, pszichológiai feladatokban, pneumatikus játékokban. A rendezvény nem titkolt célja volt megszólítani a fiatalabb korosztályt, hogy a játékos feladatok során megismerkedjenek az egyetemmel és a továbbtanulásnál a szombathelyi campust válasszák majd.
A programok között voltak szabadon látogathatók és regisztrációkötelesek, utóbbihoz tartozott az, amelyen a varázslatos kémiával ismerkedhettek meg az érdeklődők a C-épület második emeletén, itt bombajó kísérleteket mutattak be kicsiknek és nagyoknak. Nyomon követhették, hogy mi történik a vasszöggel, ha rézszulfát oldatba kerül, gyümölcsből és zöldségből készítettek elemet és lufit is fújtak mészkő és sósav segítségével. Aladdin csodalámpájából előbújt a szellem, valamint megidézték Harry Potter varázslatos könyvét, melyből varázsütésre eltűntek a betűk. A bölcsek kövének titkát is megosztották, megnézhették, hogyan lesz rézből ezüst, majd arany. Lávalámpát készíthettek szódabikarbónából, ecetből és olajból és papírvirágok is nyíltak.
Ugyancsak népszerű volt a Fizika mindenhol, Szendreiné Boncz Ildikó vezetésével kísérleti bemutatót tartottak, mellyel rávilágítottak arra, hogy a fizika életünk minden szegmensében jelen van. Tóth Gábor Antal a 350 éve elhunyt Batthyány Erzsébet grófnő nyomába eredt, s azokra a kérdésekre kereste a választ, hogy mit tudunk az életéről, a haláláról, a földi maradványainak sorsáról.
Az egyetemi aulában több kiállítás is helyet kapott, a márkák világában kalandozhattunk: rövid, szórakoztató feladatokkal várták az érdeklődőket a márkákkal és azok kommunikációjával kapcsolatban. Ugyanitt kiállítás mutatta be az ismert márkákat.
A pszichológiával is megismerkedhettünk testközelből Lantos Nóra Anna vezetésével, figyelmi feladatokkal, pszichológiai tesztekkel, kvízzel és látványos pszichológiai kísérletekkel várták a magukat jobban megismerni vágyókat. Ugyanitt mentálisegészség-szűrés is zajlott, mely az olyan népegészségügyi szempontból jelentős mentálisegészség-problémákat célozta meg, mint a stressz, a kiégés és a depresszió.
Mozogj szabadon! címmel tánc- és mozgásimprovizációra hívták kortól és nemtől függetlenül azokat, akik érdeklődnek a zene, a mozgás vagy a tánc iránt. A legkisebbekre is gondoltak: szabad alkotási lehetőséget biztosítottak, ahol szárnyalhatott a fantázia a festékek, a zsírkréták, az ollók, a ragasztók, az újságok és az agyag segítségével. Itt bárki nyomot hagyhatott arról, hogy részt vett ezen a napon, széles vászon és festék várta, hogy készüljön a közös alkotás.
Ahogy besötétedett, a látogatók a csillagászat világába is betekinthettek, a programban szerepelt a Séta a csillagos égen, a Vénusz, a Szaturnusz, a Neptunusz, fényesebb kettőscsillagok, illetve objektumok megfigyelése a Kövesligethy Radó Oktató Csillagvizsgáló távcsöveivel.
Nagy népszerűségnek örvendett a C-épület aulája, ahol pneumatikus játékokat próbálhattak ki a kíváncsiskodók, például az elektromos autót, de kreatív alkotások is készültek 3D-tollal, a VR-szemüveg-élmény is sok fiatalt vonzott. A repülőgép alatt a mesterséges intelligenciával lehetett megismerkedni, az aulában pedig a villámlások, a vibrálások, az elektromosság nyomában jártak a kutatók.
Fotó: Nagy Jácint
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.