
Május 1-től tilos lesz Ausztriában is az iskolai mobilozás
Mint írják, a Christoph Wiederkehr (Neos) oktatási miniszter által bejelentett országos mobiltelefon-tilalom az első nyolc iskolai évfolyamon május 1-jétől lép életbe. Így az általános iskolák, a középiskolák, a speciális iskolák és az alsó tagozatos iskolák mobiltelefon-mentes övezetek lesznek. Az iskolák azonban önállóan is tehetnek kivételeket, például, ha a mobiltelefonokat tanítási célokra használják. De ahogy arról az oktatási miniszter beszélt, ezzel egyidejűleg az iskolai digitális oktatásra irányuló intézkedéseket is intenzívebbé kell tenni.
Christoph Wiederkehr oktatási miniszter azzal indokolta az új szabályozást, hogy az iskolaigazgatók és a tanárok támogatására most egy egyértelmű, országos szintű szabályozásra van szükség. „Erre azért van szükség, hogy az iskolák a koncentráció, a teljesítmény és a biztonság helyévé váljanak" – mondta Christoph Wiederkehr. A mobiltelefonok, okosórák és hasonló eszközök „igazi koncentrációgyilkosok", és az eszközök több konfliktushoz is vezetnek – fogalmazott a miniszter.
A felsőőri kétnyelvű gimiben is él már a tilalom
A mobiltelefonok használatát az iskolai autonómia keretein belül már most is lehet szabályozni vagy tiltani, és a legtöbb iskola már meg is tette ezt. Így van ez az Oberwart/felsőőri Kétnyelvű Szövetségi Reálgimnáziumban – mondja el Zsótér Írisz igazgató. „Iskolánkban már évek óta érvényben van az a szabály, hogy a diákok az órák alatt nem használhatják a mobiltelefonjaikat magáncélokra. Ezt a szabályt a házirendben is rögzítettük, és a szülők, diákok és tanárok közösen döntöttek róla“ – teszi hozzá.
Ebben az évben Felsőőrben azt is bevezették, hogy a két első osztályba járó diákok reggel leadják a mobiltelefonjaikat, és a nap végén kapják vissza. Ezt a szabályt a szülők is támogatták, és problémamentesen működik. A diákok a tanáriban egy fiókba maguk teszik bele és veszik ki a nap végén a telefonjukat. Hogy miként működik majd május 1. után a többi osztályra is vonatkozó mobileszköz használati tilalom, annak a konkrét intézkedései még most vannak folyamatban – tájékoztat Zsótér Írisz.
„Ha egy diáknak sürgősen el kell érnie valakit, ezt megteheti, ha szól a tanárnak. Mióta szigorúan betartjuk a szabályt, a diákok a szünetekben más tevékenységeket végeznek“ – mondja az iskola vezetője.
Illusztráció: Pixabay


A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.