Pártokkal vagy civilekkel: fórum Vona Gáborral és Nemény Andrással az önkormányzatokról
A péntek kora esti fórumra sokan voltak kíváncsiak, a két politikust Imre Marcell korábbi diákpolgármester és Horváth Félix diákalpolgármester-helyettes kérdezte. Az első kérdés a Második Reformkor Alapítvány (amelynek a létrehozója Vona Gábor) egyik kezdeményezéséhez kapcsolódott, amely szerint az önkormányzati választásokon nem indulhatnának pártok, csak civil szervezetek. A kérdezők arra voltak kíváncsiak, van-e hasznuk a pártoknak lokálisan vagy csak ártanak a helyi ügyeknek. Dr. Nemény András szerint pártok nélkül nincsen demokrácia, azonban a szervezetek csak eszközök, helyben a várospolitika automatikusan háttérbe szorítja a pártokat. A szombathelyi közgyűlés 90 százalékban a helyi ügyekről szól, a polgármester tudatosan nem engedi be az országos politikát. Az Éljen Szombathely! szervezeten belül a vita a frakcióülésen zajlik, az ott kialakult álláspontot egységesen képviselik a tagok. Vona Gábor arról beszélt, hogy az alapítvány egyik első javaslata az volt, hogy az önkormányzati választáson csak helyi civil szervezetek jelölhetnek indulókat, pártok nem. Mint mondta, tisztában van azzal, hogy ez egyelőre illúzió, a javaslat „esze”, hogy sok értékes helyi ember pont a pártok miatt marad távol a politikától, illetve a választásokon a szavazók mérlegelik azt, hogy a jelölt melyik párthoz tartozik. A cél az lenne, hogy a helyi közösségek maguk vegyék kezükbe saját sorsuk irányítását.
Az Éljen Szombathely! szervezet működésére vonatkozó kérdésre a polgármester azt mondta, az ÉSZ!-nek is kialakult már a brandje, és a választók tisztában van azzal, hogy a pártok felett áll. A 2019-es indulásnál még szükség volt a pártok nevének feltüntetésére, a 2024-ben azonban már az elvégzett munka, a teljesítmény számít majd. Ahogy Tusványoson, úgy most is felhívta a figyelmet, hogy az önkormányzatoknak akkor van dolguk az országos politikával, ha az a helyhatóságok munkáját is befolyásolja. Ebben az esetben a városoknak együtt kell felemelni szavukat a mindenkori kormány ellen – a megyei jogú városoknak ugyanazok a gondjai, tette hozzá. Az ÉSZ! koalícióját jó és működő modellnek nevezte, sok munkával bizalommal építették fel a politikai közösséget, amelynek tagjai segítik egymás.
Vona Gábor arról beszélt, hogy a pártlogó inkább árt helyi szinten, majd rátért arra, hogy a lokális politikában kellene a politizálást elkezdeni a fiataloknak. „Ehelyett a pártok ifjúsági szervezetibe lépnek be, ahol szinte csak azt tanulják meg, hogyan járassák le az ellenfeleiket”. Mint mondta a globális kihívásokra helyi válaszok kellenek, ezért is lenne szükség az alulról jövő kezdeményezésekre.
Kilépne-e az MSZP-ből tették fel a fiatalok a kérdést a polgármesternek. Nemény András hosszabb válaszban fejtette ki, hogy nem. 2000-ben lépett be az MSZP-be, mint mondta dacból, mert az első Fidesz-kormány alatt olyan dolgokat látott, amelyek az előző rendszerben nem tetszettek neki, sok választási lehetősége így nem volt. A rendszerváltás idején nagyon fiatalon még aláírást gyűjtött a Fidesznek, viszont most úgy látja, ha valaki bekerül valahova, ott fejtse ki a tevékenységét, így maradt az pártjában, ez becsület kérdése is, tette hozzá.
Mi lehet a nyerő stratégia a jövő évi önkormányzati választáson, hangzott a kérdés. Vona Gábor úgy fogalmazott, valószínűleg nem ő az önkormányzatok legjobb tanácsadója a kérdésben. Mint mondta, két voksolás lesz, az EU-választáson a pártok önálló méretik meg magukat, a helyhatóságin viszont összefogásra lesz szükség – vagyis két különböző logikával kell kampányolniuk majd, ami lehetetlen szituáció. Mint ahogy az is fura helyzet lesz, hogy a júniusi választás után októberig már a régi testületek mandátuma lesz érvényben. Vona Gábor azt is kiemelte, lesznek olyan pártok, amelyek az EU-választás után eltűnnek majd a rossz eredmény miatt. Dr. Nemény András arról beszélt, hogy valamennyi kormány gyöngíteni akarta/akarja az önkormányzatok, mivel nem érdeke, hogy erős helyi központok jöjjenek létre. Arról is beszélt, a Fideszben nem tűrik az önálló véleményt, ha valaki helyi szinten ilyent képvisel, azonnal leveszik, lecserélik. Mint mondta, az EP-választás kampányában ő maga nem vesz részt, a politikai közösség tagjainak az önkormányzati voksolás és a munka az elsődleges. Utalt arra, a Závecz-felmérésre, amely aztán szombaton meg is jelent a sajtóban: a voksok 65 százalékát megszerezve győzne jövőre az önkormányzati választáson Nemény András polgármesterrel (a kutatás Hende Csabával, mint lehetséges ellenféllel kalkulált).
A beszélgetés végén Vona Gábor arról beszélt, hogy az ellenzéknek ki kellene lépnie saját buborékjából, mert ma Magyarországon mindkét oldal saját „gömbjében” létezik és azt gondolja a másikról, hogy ott csak hülyék vannak. Ez a kormánynak jó, mert az ő buborékja nagyobb, az ellenzéknek kell lépnie, hogy megértse, mi veszi rá az embereket arra, hogy választás helyett otthon maradjanak, a kormányra vagy menekülőpártra szavazzanak.
Nemény András azt mondta, amíg Nyugat-Európában kicsi a különbség a pártok eszmerendszere között, addig itthon hatalomtechnikai szempontok miatt jóval nagyobb a differencia. A kutatások szerint a jobboldalról is kap szavazatokat, igyekszik minél több jobboldali emberrel találkozni és beszélgetni. Szombathely alapvetően jobboldali város, de gondolkozó, vitatkozó polgárokkal – ezt szeretném megragadni, zárta a beszélgetést a polgármester.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.