Rutte vagy Iohannis: ki lehet a NATO új főtitkára?
A Bloomberg amerikai hírügynökség szerint a holland Marc Ruttét, aki négyszer is kormányfő volt országában, 31 NATO-tagállamból 20, köztük a szövetség vezető hatalmai, az Egyesült Államok, Franciaország, Németország és Nagy Britannia is támogatná, a jelenlegi román államfőt, Klaus Iohannist - akinek jelöltségét nemrég jelentette be Románia - viszont az orosz ellenes balti országok, valamint Törökország és Magyarország is.
Keleti NATO-tagállam még nem adott főtitkárt, az ukrajnai háború miatt azonban a keleti szárnyon lévő tagállamok súlya megnőtt.
Rutte tavaly mondott le a holland miniszterelnöki posztról, de mivel a novemberi választások óta nem sikerült új kormányt alakítani, ügyvivőként továbbra is ő vezeti Hollandiát. Az erdélyi szász származású Klaus Iohannis 2014 óta Románia elnöke, de idén lejár a mandátuma, és nem indulhat újra a posztért.
Az új főtitkár kinevezését ideális esetben egyhangúlag kellene megszavaznia mind a 31 tagállamnak. Legalábbis a tradíció ezt követelné meg, bár formális kiválasztási procedúra nem létezik (szemben a tagfelvétellel). És volt már példa arra is, hogy nem egyhangú döntés született, hiszen Stoltenberg elődjét, a dán Anders Fogh Rasmussent Törökország nem szavazta meg.
Nyitókép: Marc Rutte az egyik esélyes a katonai szövetség vezetésére Fotó: EPA/Anna Szilágyi
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.