Sikeres a háziorvosi életpályamodell Szombathelyen
A 2020-ban bevezetett háziorvosi életpályamodell három pilléren nyugszik. Praxisvásárláshoz 10 millió forintot ad az önkormányzat, ha az orvos vállalja, hogy legalább hat évig Szombathelyen dolgozik. A 15. jubileumi évtől kezdve ötévente jutalmat osztanak az orvosoknak (az első alkalommal 1 millió forintot, majd további 1-1 milliót), ezzel honorálják a hűségüket. A nyugdíjba vonuló doktorok pedig 4 millió forintra jogosultak, ha maguk keresik meg az utódukat. Az orvoshiány enyhítését célzó, modellértékű támogatási program látványos eredményeket ért el.
– Jelenleg nincs tartósan, azaz hat hónapnál régebben betöltetlen praxis Szombathelyen. Folyamatosan fel tudjuk tölteni a létszámot háziorvosokkal és fogorvosokkal, amire büszkék lehetünk. A program beváltotta a hozzá fűzött reményeket – mondta el dr. László Győző alpolgármester.
2022-ig hat orvos érkezett új belépőként az ellátórendszerbe. A praxisban eltöltött idő után húszan részesültek összesen 69 millió forint támogatásban, és két orvosnak sikerült gondoskodnia az utódáról, ami 8 millió forintot jelent. Továbbá a bevezetés évében 27 orvos kapott egyszeri juttatást 16 millió forint értékben. Az önkormányzat eddig összesen 153 millió forintot fordított a háziorvosi életpályamodellre, és 55 orvos vett benne részt.
Az elmúlt két hónapban újabb három háziorvos jelezte érkezését: július elsejétől az alapellátó központ épületében működő 21-es számú felnőttkörzetet a Szentgotthárdról érkező dr. Kovács Éva látja majd el, a legutóbbi közgyűlésen pedig arról döntöttek, hogy a két tartósan betöltetlen Deák Ferenc utcai gyermekorvosi praxisban dr. Varga Adrienn (11-es körzet) és dr. Csire Judit (13-as körzet) dolgozik szeptember elsejétől.
Rezsitámogatás
Több háziorvos és fogorvos jelezte az önkormányzatnak, hogy nehézséget okoz számukra a megemelkedett közüzemi díjak kifizetése. Az Egészségügyi és Kulturális GESZ felmérte, hogy a praxisok idei fűtés- és villamosenergiaár-többlete 30 millió forint. A város részt vállal a háziorvosok költségeiből, erre kidolgoztak egy támogatási programot. A 2021-es évhez viszonyítanak, és tavaly novembertől számítva négyhavi növekményt kompenzál az önkormányzat, sávosan: 50 ezer és 200 ezer forint között 40 százalékot, 200 ezer és 300 ezer forint között 45 százalékot, 300 ezer forint feletti növekmény esetén 50 százalékot. Az extrém magas rezsijű praxisok – Szűrcsapó u. 23.; Fogaras utca 6., Markusovszky u. 8. –, ahol összesen 13,3 millió forinttal lesz drágább idén a rezsi, 60 százalékos arányban kapnak támogatást. 44 orvosi praxist segítenek ily módon.
Befektetés a jövőbe
A szakmai utánpótlás biztosítása érdekében a város csatlakozik a Nemzeti Tudósképző Akadémia szakmai programjához, ami orvosi pályára segíti a fiatalokat. Erről is a legutóbbi közgyűlés hozott határozatot. Az állami, önkormányzati és alapítványi együttműködésen alapuló lehetőség olyan városok előtt nyitott, ahol kiemelkedő biológiaképzés és magas színvonalú kórházi ellátás folyik.
– Arról szól, hogy a tehetséges fiatalok egy szakmai műhelyen keresztül már középiskolásként tudnak kapcsolódni a felsőoktatáshoz, egyetemi tanulmányaik alatt ösztöndíjban részesülnek, később a szombathelyi kórházban dolgozhatnak, majd pedig PhD képzésben is részt tudnak venni. Ezáltal erre a pályára irányíthatjuk a tehetséges fiatalokat, és hazahozhatjuk őket Szombathelyre. Ez a program befektetés a jövőbe. Abban bízunk, hogy nagyon hamar látványos eredményeket hoz – fogalmazott dr. László Győző.
A lebonyolításban a Markusovszky Egyetemi Oktatókórház, a Bolyai gimnázium, a Semmelweis Egyetem és az önkormányzat közösen vesz részt. A tudósképző akadémia rendszeres elméleti képzéseket, laborgyakorlatokat, oktatási eszközöket és segédanyagokat, nagyformátumú tudósokkal való találkozási lehetőséget és középiskolai tanárok továbbképzését biztosítja. A költségek kétharmadát a Nemzeti Orvosbiológiai Alapítvány finanszírozza, az önkormányzat 6 millió forintot ad hozzá. A program szombathelyi nyitóelőadását egy Nobel-díjas kutató tartja majd.
kzs
Fotó: Nagy Jácint
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.