Szamárköhögés: nyakunkon az újabb járvány
A szamárköhögést vagy pertussist a Bordetella pertussis vagy a B. parapertussis baktérium okozza. A fertőzőképességi indexe 90 százalék körüli, három–hat hétig tartó súlyos köhögési rohamokkal járhat, de tüdőgyulladást, görcsrohamokat is okozhat, szélsőséges esetekben pedig halálozást is. A nevét onnan kapta, hogy a hosszan tartó köhögés hatására a betegek belégzése szamárbőgésre emlékeztet.
Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ heti jelentéséből kiderül, a 86 újonnan jelentett esettel együtt már 613 fertőzöttet regisztráltak az év 35. hetéig. Felhívják arra is a figyelmet, hogy az iskolakezdés csak rásegíthet a betegség terjedésére a következő hetekben.
Dr. Prugberger László szombathelyi háziorvos elmondta, hogy mint minden fertőző betegség, ez is az immunológiai szempontból védetlenebbek számára veszélyes. Ide tartoznak a csecsemők és a kisgyermekek, illetve az időskorú és a legyengült immunrendszerű emberek. Hozzátette, Magyarországon nem olyan rossz a helyzet, mert a Di-Per-Te oltást 1954-ben vezették be az újszülöttek kötelező oltásával, ezután a betegség fokozatosan visszaszorult. Ezt felváltotta egy másik kombinált oltóanyag, amit jelenleg is használnak.
- A szamárköhögés egy baktérium által terjesztett betegség – folytatta az orvos. – A kezdeti tünetei azonosak egy orrfolyással, lázzal és enyhe köhögéssel járó megfázáséval, éppen ezért nehéz beazonosítani. Ám a szamárköhögésnél az enyhe tüneteket hetekig tartó súlyos köhögési rohamok követik, aminél az antibiotikumos kezelést mindenképpen javasolt minél előbb elkezdeni. Az orvosoknak nincs könnyű helyzete a betegség megállapításánál, egyértelműen csak a teszt tudja kimutatni, hogy mivel állunk szemben.
Dr. Prugberger László praxisában eddig bizonyítottan szamárköhögéses eset nem volt, de a gyanú felmerült már. Nehezíti a beazonosítást, hogy jelenleg is több felsőlégúti megbetegedés kering, melynek a tünetei a fejfájás, a rossz közérzet, a gyengeség, a torokfájás és a nátha, mely után egy hosszabban fennálló száraz köhögés következik 10-14 napig. Ez viszont nem összekeverendő a szamárköhögéssel, ilyenkor nincs szükség antibiotikumos kezelésre.
Hazánkban a csecsemők (2 hónaposan) és gyerekek (6 éves és 11 éves korban emlékeztető oltásként) kötelező védőoltásként kapják meg a vakcinát. Aki gyerekvállalás előtt áll, annak 5 évente érdemes megismételni a védőoltás felvételét, mert idővel csökken a védettség. A várandós anyukáknak pedig, aki 5 éven belül nem volt oltva és a harmadik trimeszterben jár, szintén ajánlott az oltás. 18 év felett 10 évente érdemes újraoltatni magunkat, főleg azoknak, akiknek valamilyen okból kifolyólag gyengébb az immunrendszerük. Erről mindenképpen érdemes a háziorvossal egyeztetni, ám arra is felhívják a figyelmet, hogy a hirtelen megnőtt kereslet miatt hiánycikk a védőoltás Magyarországon, így akár több hetet is várni kell a vakcinára.
Illusztráció: pixabay.com
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.