
Szemetelők az Éhen Gyula téren - még el sem készült, de már van, aki hamutartónak használja az esőkertet
Tavaly több kisebb fejlesztés is történt az Éhen Gyula tér környékén, egy komplex felújítás részeként, mely európai uniós és önkormányzati forrásból valósul meg a Blaguss támogatásával is kiegészítve. Decemberben a város legújabb zöldfelülete, egy közel 160 m²-es évelő ágyás készült el a Blaguss Iroda mellett, első lépéseként egy városi esőkert kialakításának.
Ahogy egy tavaly májusi sajtótájékoztatón Bokányi Adrienn tanácsnok, a városrész képviselője lapunknak elmondta, a projekt elsődleges célja a balkáni állapotok felszámolása, a terület szebbé, esztétikusabbá, zöldebbé tétele. Dénes Veronika főkertésszel és a műszaki szakemberekkel egyeztetve készültek el az Éhen tér átalakításának, parkosításának, zöldítésének tervei, elsőként pedig az ebbe a koncepcióba beleillő esőkert kialakítását kezdték el.
Ennek első fázisaként, a tereprendezési munkák után, a Szompark munkatársai közel 700 évelő és 3000 hagymás növényt ültettek el, úgy válogatva, hogy a legjobban alkalmazkodjanak a folyamatosan változó víz- és időjárási viszonyokhoz. A területre idén április végéig az esővíz elvezetéséhez legoptimálisabb dunai kavics kerül, megtörténik a szegélyezés, és elvégzik a szükséges területrendezési munkákat – a SZOVA és a Szompark együttműködésével.
A barátságosabb, szerethetőbb környezet kialakítása a városlakók közös érdeke, és az sem mindegy, hogy a vonattal Szombathelyre érkezőket milyen miliő fogadja. Éppen ezért érthetetlen a jelenség, hogy az Éhen téri közterület-figyelő kamerák, az optimálisan elérhető, elegendő számú hulladékgyűjtő edény ellenére valakik rendszeresen hamutálcának használják a Blaguss Iroda melletti ágyást, sőt, ismeretlen okból, bele-belegyalogolnak a növények közé. Használt papír zsebkendők, cigarettacsikkek, alkoholos üvegcsék hevernek a frissen kibújt, sárga nárciszok, levendulatövek között, a szemetelőket még a körbekerítés sem zavarta – a piros-fehér szalag letépve hever a növények között.
Csak remélhető, hogy elenyésző számú azon szombathelyi polgárok száma, akik fittyet hánynak az esztétikum, az egészséges és szép, fenntartható környezet iránti törekvésekre – az eredmény azonban így is, úgy is egy értelmetlenül elcsúfított terület. A változásnak mindig a fejekben kell elkezdődnie: érdemes hát tájékozódni a zöldterületek szerepéről városi környezetben. De az információhiány, a közöny sem ment fel senkit: a köztéri szemetelés, rombolás közigazgatási eljárást vonhat maga után.
– Április végéig elkészül az esőkert, addig is türelmet kérek mindenkitől, s főként azt, hogy ne szemeteljék össze a területet, mert az is hátráltatja, lassítja a munkálatokat – hangsúlyozta a terület állapotára reagálva Bokányi Adrienn tanácsnok. – Legyünk partnerek ebben a szombathelyi projektben is, hiszen az Éhen Gyula téri üzleteket használók, az itt élők, a vasúttal, busszal közlekedők és minden városlakó közös igénye egy új, hasznos és szép zöldfelület, ami csak közös munka eredményeként tud megvalósulni és hosszú távon működni.
Az esőkertek nemcsak gyönyörűek, hanem praktikusak is: segítenek az esővíz természetes összegyűjtésében és hasznosításában. Az ereszcsatornákról, lejtőkről vagy burkolt felületekről érkező csapadékvíz ezekben a speciálisan kialakított kertekben a talajba szivároghat vagy a növényzet szívja fel. |
Tp
Fotók: Nagy Jácint



A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.