Szombathelyi közterület-felügyelet: bizalom és eredmények
– Amíg 2018-ban 885 bejelentés érkezett hozzánk, addig 2022-ben már 1953. Ennek vélhetően két oka van: a visszajelzések alapján nőtt az embereknek a bizalma a szervezet iránt az elmúlt években, mert látják és tudják, hogy gyorsan és hatékonyan intézkedünk az ügyekben. És mivel több gépjármű van a városlakók tulajdonában, így ezzel arányosan nő a szabálysértések és az intézkedések száma is. Tavaly külön akciót indítottunk közterületen tárolt, forgalomra alkalmatlan gépjárműveknek az elszállítására, összesen 353 ilyen ügyben jártunk el, ennyi parkolóhelyet szabadítottunk fel. Természetesen az intézkedések során jogszabályoknak megfelelően előbb felszólítást küldtünk a tulajdonosoknak, amely nagyon sok esetben elérte a célját. Végül a szerződéses partnerünk 72 kocsit szállított el, ezek közül 16-ot váltott ki a tulajdonosa később. Voltak köztük roncsautók is, például olyan, amelyiknek hiányzott az eleje ,vagy kerekek helyett téglákra volt felbakolva – emlékezetes volt az utcán hagyott csónak esete. Minden esetben igyekeztünk kommunikálni a tulajdonossal, előfordult, hogy az illető autószerelőre várt, vagy ellopták a kocsi katalizátorát, nem tudta megmozdítani az autót, az együttműködő polgárokkal közösen mindig megtaláltuk a megoldást. Azt volt a célunk, hogy betartassuk a jogszabályokat, lehetőleg büntetés nélkül.
– Milyen problémákkal fordultak a szombathelyiek a közterület-felügyelethez?
– A közlekedési szabálysértésekkel kapcsolatos bejelentések szaporodtak meg a tavalyi évben: például elállják a parkoló kocsik a garázs bejáratát, mozgáskorlátozott helyen várakoznak engedély nélkül. Ezekben az esetekben a járőrszolgálatunk egyből intézkedik. Ami bosszantja még a szombathelyieket, és személy szerint engem is, a szemetelés: az utcákon, tereken eldobált csikkek, flakonok, üvegek. Ebben nem ismerek tréfát, valamennyi tetten ért szemetelőt feljelentettük. Az Ady tér annyira szemetes volt, hogy már nem lehetett elviselni, egy nagyobb akciót szerveztünk a kitakarítására, egész nap dolgoztak a különböző szervezetek munkatársai. Másnap aztán, hiába van tele szemétgyűjtővel a tér, ismét dobáltak mindent a kukák mellé a fiatalok, egyebek mellett energiaitalos dobozokat. Néha érthetetlen esetekkel is találkozunk: például az egyik szelektív hulladéklerakónál térfigyelő kamerán láttuk, hogy valaki egy jókora ágymatracot rakott fel az egyik tároló tetejére. Az eljárás során megállapítottuk, hogy ezért átautózott a városon, és vélhetően elhajtott a Körmendi úti lerakó mellett, ahol egyébként ingyen leadhatná. Nagyon zavarja a polgárokat az illegális hulladéklerakás, ezekben az esetekben a kormányhivatal jár el. Rengeteg jelzést kaptunk, működnek a fix és a mobil kamerák, büntetőeljárásokat is kezdeményeztünk, sok eredményt értünk el a területen, jól működött a mezőőri szolgálatunk is. Sajnos, úgy tapasztalom, hogy az illegális hulladéklerakás néhány embernél szinte életformává vált – mint nagyon sok minden másban, itt is alapvető gondolkodásnak és szemléletnek kell vagy kellene megváltoznia.
– Többször volt téma a hajléktalanok kérdése, pontosabban közülük azoké, akik közterületen művelnek olyan dolgokat, ami zavarja a polgárokat.
– Ez nagyon kényes és összetett kérdés. A jogsértő cselekményeket elkövetőknél nem nézzük azt, ki hajléktalan és ki nem, a dolgunk egyszerű: betartatjuk a törvényeket. A közterületi intézkedéseink tapasztalata alapján körülbelül 30 olyan hajléktalan életmódot folytató személy él a városban, akikkel hatóságként fel kell lépnünk, közülük 15-tel szemben akár napi szinten többször is eljárunk. Lehet, hogy megköveznek, de jól ismerem a többi település adatait is, így azt mondom, Szombathelyen minimális a hajléktalan-probléma – aki viszont találkozik ezzel, annak nyilván más a véleménye. Tavaly 114 esetben közterületi alkoholfogyasztás miatt intézkedtünk, de volt köztisztasági szabálysértés, szemetelés, koldulás miatti intézkedés is. A belvárosra fókuszáltunk, a problémás helyekre pedig gyalogos szolgálatot helyeztünk ki. Ahogy mondtam, nem egyszerű a hajléktalan-kérdés, vannak, akik több intézkedést szeretnének, mások pedig kevesebbet. Ezért csak egy vonatkozási pont van: a törvény.
– Említette a kamerarendszert, erről időnként elterjed a városi legenda, hogy nem működik.
– A valóság az, hogy több mint nyolcvan kamera vigyázza a várost, napi 24 órában egy rendőr és egy közterület-felügyelő figyeli a monitorokat. Tavaly egy komoly beruházással sikerült bővíteni a technikai hátteret: az összes kamerafelvételünket a jogszabályban meghatározott 30 napig tudjuk tárolni. A rendőrségtől számos megkeresés érkezik és ők gyakran intézkednek is a felvételek alapján.
– Így fogták meg a karácsonyi vásár pavilonjába betörő személyt.
– Ez az intézkedés igazi tetten érés volt, a bódéba bejutó személyt a helyszínen elfogták a rendőrök – kamera nélkül egy ilyen ügy felderítése rengeteg munkát jelentene. Összességében azt tudom mondani a tavalyi év tapasztalatairól, hogy a szombathelyiek szeretik a városukat, és lehetőség szerint vigyáznak is rá, a rend fenntartásához pedig egyre többször kérnek segítséget tőlünk.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.