Szombathelyt is megmozgatta a földrengés
Tavaly december 29-én 6,4-es, rekorderősségű földrengés rázta meg Horvátország középső részét. Ilyen földmozgásra az 1880-as évek óta nem volt példa a régióban, a hatásait Olaszországtól Magyarországon át Boszniáig érezni lehetett. Petrinja városa és a környező települések, köztük az epicentrumtól légvonalban 9 kilométerre fekvő Sziszek szenvedték el a legsúlyosabb károkat: az Európai Űrügynökség műholdképei alapján a körzet szó szerint elmozdult kelet felé a térképen, a talajeltolódás több mint egy méterrel megbolygatta a szintkülönbséget. A súlyos katasztrófát jól szemlélteti, hogy a szeizmológusok szerint annyi energia szabadult fel néhány perc alatt, mintha egy 25-50 kilotonnás atombombát robbantottak volna fel – az 1945-ben Hirosimára ledobott töltet ereje 15 kilotonna volt.
A természeti csapás 7 halálos áldozatot és 28 sérültet követelt. Ezrek maradt fedél és áram nélkül, illetve a sziszeki kórházat is evakuálni kellett. A 33 ezres település Szombathely testvérvárosa, ezért nem meglepő, hogy a vasi megyeszékhelyen már a katasztrófa utáni első pillanatban több humanitárius akció szerveződött. A szombathelyi horvát nemzetiségi önkormányzat Vlado Kosic, Sziszek püspökének iránymutatásával kezdte el gyűjteni a legszükségesebb adományokat, köztük tartós élelmiszert, paplanokat, párnákat, hősugárzókat és aggregátorokat. A szombathelyi horvátoknak nagyon sokan segítették megtölteni a katasztrófa helyszínére küldött januári és februári kamionokat, az akciót felkarolta a városvezetés is. A Mate Mersic Miloradic Horvát Óvodába és Általános Iskolába várták a felajánlásokat.
Közben a Szombathelyi Egyházmegyei Karitász sem tétlenkedett: február elején a szervezet 25 millió forint értékű adományt és építőanyagot szállított a testvérvárosnak, hiszen a lerobbant házak helyreállításhoz hatalmas mennyiségben volt szükség tetőcserépre és téglára. Mellette egy huszonöt négyzetméteres konténerházat is vittek a térségbe. A Szombathelyi Egyházmegye plébániáin és közösségein kívül helyben működő építőipari és szállítmányozási cégek is jelentősen hozzájárultak a segélyakcióhoz. A magyar állam is felajánlotta a segítséget: a földrengés sújtotta területről kétszáz horvátországi gyermeknek a nyaraltatását biztosítják majd hazánkban, amit a magyarországi Országos Horvát Önkormányzattal közösen bonyolítanak le. „Itt, Közép-Európában a nemzetek igenis összetartoznak, és számíthatnak egymásra, pláne, ha valahol tragédia történik, akkor muszáj segítenünk, így a horvát barátainknak is – fogalmazott a kezdeményezéssel kapcsolatban Soltész Miklós államtitkár korábban az MTI-nek.
Jurasits Ferenc, a szombathelyi horvátság elnöke elmondta, még mindig sok a teendő az élet újraindítása érdekében, hiszen több mint ötezer ingatlan megrongálódott. Még nem értek a romeltakarítás végére az egyébként horvátországi viszonylatban sem a leggazdagabb régiók közé sorolható epicentrumban, Sziszek-Monoszló megyében. A nemzetiségi önkormányzat most azt kéri, hogy a petrinjai templom és az általános iskola újjáépítéséhez járuljanak hozzá az adakozni kívánók az alábbi számlaszámon keresztül:
Szombathelyi Horvát Nemzetiségi Önkormányzat
UniCreditBank
10918001-00000129-17830010
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.