Új bölcsődék épülhetnek Szombathelyen
Már 1965-ben szanálni kellett volna azt a három, leromlott állagú épületet, ami a szentkirályi templom szomszédságában áll. Az egyikben a Leo Karate-do SE tartja edzéseit, a másikban fiókkönyvtár működik, a harmadikban nyaranta gyermektábori foglalkozásokat szerveznek. A tervek szerint az épületeket elbontanák, és ezen a csaknem 2500 m2-es telken épülne fel az új bölcsőde. Nagy szükség lenne rá, hiszen a városrészre az utóbbi években rengeteg fiatal család költözött.
– Köztudott, hogy a Százhold városrészen van a legközelebbi bölcsőde, és az is, hogy a Játéksziget Óvoda itt Szentkirályon teljesen tele van. Tehát azt látjuk, ha felmenő rendszerben gondolkodunk, feltétlenül szükséges, hogy a legkisebbek számára is legyen hely itt nálunk – mondta el Tóth Kálmán, a városrész önkormányzati képviselője.
Szombathelyen 18 óvoda, 7 bölcsőde és 2 mini bölcsőde található. Míg az óvodák a város területén arányosan helyezkednek el, a bölcsődék nagyrészt a Derkovits-lakótelep környékén létesültek. A kertvárosi zöldövezetekben élők tehát kedvezőtlenebb helyzetben vannak, hiszen el kell jutniuk a belvárosba gyermekükkel minden reggel.
Bíznak a pályázatban
A decemberi közgyűlés döntése nyomán a helyreállítási terv keretében pályázatot nyújtott be az önkormányzat bölcsődeépítésre. Az 550 m2-es, energiahatékony épülethez tágas udvar, terasz és parkoló tartozna. Három csoportszobát, fürdőket, öltözőket, tálalókonyhát, irodát és szociális helyiségeket alakítanának ki. A telek és a mögötte elterülő Szedreskert kiválóan alkalmas a környezeti nevelésre, egy zöldbölcsőde létrehozására. Az új bölcsi minden gyermekcsoportjában fogadnának integráltan korai fejlesztésre szoruló vagy sajátos nevelési igényű gyermeket.
A projekt összköltsége 600 millió forint, ebből 485 milliót terveztek az építkezésre és 72 milliót az eszközbeszerzésre.
– December 22-én adtuk be a pályázatot. 30 nap alatt megvizsgálják azokat a szempontokat, amelyek kizárják vagy továbbengedik az anyagot, bízunk benne, hogy ezeknek meg fogunk felelni. Aztán a tartalmi értékelés még három hónap. Év végére várható a tervezés – sorolta Tóth Kálmán. Ha nyer a pályázat, a támogatási szerződés aláírását követően a lehető leghamarabb kiválasztják a kivitelezőt, és megkezdik az építkezést, mert félő, hogy az elszabadult építőanyag árak miatt szűkös lesz a keret. A közbeszerzési eljárást jövő tavaszra tervezik, a kivitelezéshez egy év áll rendelkezésre. A projekt 2024 nyarán zárulna, ősszel pedig már meg is nyílhatna az új bölcsőde.
Új bölcsi a városi strand helyén is
2019-ben pályázott az önkormányzat új bölcsőde létesítésére a volt városi strand területén, az Új Egészségügyi Alapellátó szomszédságában. TOP-forrásból 460 millió forint vissza nem térítendő támogatást sikerült nyerni, amihez 55 millió forint saját erőt biztosított a város. A támogatási szerződést 2020 júniusában kötötték meg, idén őszre már a nyitást tervezték, ám nehezen találtak kivitelezőt. Az első közbeszerzési eljárásban (2021 augusztusa) két ajánlat érkezett be, és a legkedvezőbb is 118,5 millió forinttal haladta meg a rendelkezésre álló keretet, így az eljárás eredménytelenül zárult. A másodikban (2021 novembere) három ajánlat jött, a legkedvezőbb 145,7 millió forinttal volt magasabb. Mindez jól mutatja, mennyire elszaladtak az elmúlt időszakban az építőipari nyersanyagárak és munkadíjak. A közbeszerzést legkésőbb 2022. január 2-ig le kellett zárni, ezért a decemberi közgyűlés úgy határozott, hogy a hiányzó összeget önerőként hozzáteszi a beruházáshoz. A szerződéskötés folyamatban van, az aláírást követő tíz napon belül át kell adni a munkaterületet a kivitelezőnek, aki 12 hónap alatt megépíti az új bölcsődét.
46 új férőhely és 13 új munkahely jönne ezzel létre. A főbejárat az Eszterházy utca felől nyílik majd, a gazdasági bejáratot a Horváth Boldizsár körút felől lehet megközelíteni. Az épület küllemében illeszkedik a családi házas lakóövezetbe, tágas terasza, udvara lesz, és új parkolókat is építenek köré. Az új bölcsőde iránt nagy igény mutatkozik az egészségügyi intézményekben dolgozó ápolók, orvosok és a személyzet részéről is.
kzs
Fotó: SZTV
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.