Választott a vármegye is, változatlan erőviszonyok
Megyei lista: kétharmados Fidesz-többség
A 2024-es önkormányzati választásokon a 15 fős megyei közgyűlésben tíz mandátumot szerzett a Fidesz-KDNP, kettőt a Mi Hazánk, egyet-egyet pedig a Momentum, a DK, és a Közösen Vas Megyéért Egyesület. A Nemzeti Választási Iroda (NVI) adatai alapján a Vas vármegyei közgyűlés tagjai a következők lesznek: Majthényi László, Marton Ferenc, Kondora Bálint, Kevy Albert, Gagyi Levente, Glavanics Krisztina, Szijártó László Attila, Polgár Endre István, Belencsák István, Maurer Péter (mind Fidesz-KDNP), Giczy József és Dala Ferenc (Mi Hazánk Mozgalom), valamint Soós Jakab Áron (Momentum), Vörösné Budai Mária (DK) és Bana Tibor (Közösen Vas Megyéért Egyesület). A megyei listákon a jelölőszervezetek között osztják el a mandátumokat a beérkezett szavazatok arányában, a jelöltek a listákon szereplő sorrendben kapják meg a képviselői megbízásokat. Miután a Tisza Párt mégsem állított megyei, csak Európai Parlamenti (EP) listát, előbbi versenyben nem volt igazán ellenfele a Fidesz-KDNP-nek, bár 2.5 százalékpontnyival kevesebb szavazatot kapott, mint 2019-ben (59.07% vs. 61.58%), így is toronymagasan zárt az élen a Mi Hazánk (11,22%), a Közösen Vas Megyéért Egyesület (8.97%), a DK (7.44%) és a Momentum (7.37%) előtt. Az eredmény az öt évvel ezelőttihez hasonló, kényelmes fideszes többséget jelent a megyei közgyűlésben.
EP-lista a megyében: még 50% felett a kormánypárt, Tisza: 27%
A kormánypárt szempontjából nem lett volna ilyen ideális a helyzet, ha a Tisza itt is listát állít, nem csak az EP-re. Legalábbis erre lehet következtetni, ha megnézzük, hogyan szavaztak a vasiak az EP-listákra. Itt is fölényesen győzött a Fidesz-KDNP (51.3%), de 26.73 százalékot kapott Magyar Péter három hónapos pártja és az ötszázalékos küszöb felett teljesített a Mi Hazánk (5.91%) és a DK-MSZP-P (7.15%) baloldali szövetség is.
Városok a megyében: 13-ból két helyen van új polgármester
Szombathelyt a következő öt évben is dr. Nemény András és az Éljen Szombathely (ÉSZ) frakciószövetség vezeti, a megyeszékhelyen a Fidesz-KDNP hatalmas vereségbe szaladt bele, rekord részvétel mellett mind a tizenkét egyéni körzetben ÉSZ-jelölt győzött, a Fidesz csak kompenzációs listáról szerzett mandátumokat, négyet, de ez még a frakció alakításhoz sem elegendő. Ami a másik három 10 ezer fő feletti Vas vármegyei várost illeti, Kőszegen és Sárváron maradt a fideszes városvezetés, Básthy Béla - javítva 2019-es eredményén - Kőszegen, míg Kondora István Sárváron újrázott. Bár mindkét városban kerültek be civilek is a testületbe, ezzel együtt is maradt a biztos fideszes testületi többség. Más a helyzet Körmenden, ahol rengetegen voksoltak, és a polgármesteri versenyt 97 szavazattal a Bebes István helyett indított dr. Szabó Barna (Fidesz-KDNP) nyerte meg Patonay Imre előtt. A körmendi edzőlegenda másodszor marad le hajszállal a polgármesteri címről. Megszűnt viszont a fideszes testületi többség, Szabónak Patonay egyesületével (Változás a Városért Egyesület) kell majd együtt dolgoznia a körmendi közgyűlésben, ahol 7 VaVE és 5 Fidesz-KDNP-s képviselő ül majd. Bükön és Csepregen csak az eddigi polgármesterek indultak, így az egyaránt független Németh Sándor és Horváth Zoltán 2029-ig vezethetik településeiket. Répcelakon Szabó József (MSZP) kapott újra bizalmat, a harmadik ciklusát kezdheti. Érdekesség, hogy a vasi városok közül itt volt az EP-listán a legmagasabb a Fidesz-KDNP támogatottsága (58.41%), mögötte a Tisza (20.91%) kapta a legtöbb listás voksot, a polgármester hármas szövetségben indult pártja pedig csak 6.91%-ot, mégis, Szabót a polgármesteri külön meccsen 74 százalékos támogatottsággal választották újra. Ebből is látszik, hogy minél kisebb egy település, annál jobban számít a jelölt személye, teljesítménye és kevésbé a szavazólapon a neve mellé rajzolt pártlogó. Celldömölköt ismét óriási fölénnyel hozta Fehér László (CSÖCE/ECVE) és a mögötte álló civil szervezet, Jánosházát pedig Kiss András (független). Vasváron a fideszes Tóth Balázs maradt a polgármester, Szentgotthárdon pedig Huszár Gábor (Fidesz), de utóbbi városban 61 százalék szavazott ellene, csak két riválisa mellett nevető harmadikként nyert, 39-36-25 a jelöltek melletti százalékos szavazati arány. Huszárnak a testületben nem is lesz többsége, hat független jelölt került be a közgyűlésbe, és a polgármesterrel együtt is csak három fideszes. Őriszentpéteren maradt a független Őr Zoltán, Vépen viszont leváltották az eddigi városvezetőt, Kovács Pétert, Rózsa Hajnalka (független) 11 százalékkal kapott több szavazatot, mint elődje.
Fotó: Facebook/Rózsa Hajnalka
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.