
Védd a fákat, egyél hódot: kiakasztotta a burgenlandi sztárszakács a közvéleményt a böjti receptjével
Levesnek is kiváló
Kiakasztotta az osztrák közvéleményt Max Stiegl, díjnyertes séf a hódos videójával. A négy Gault&Millau sapkával rendelkező, Gut Purbach étterem (Fertő-tó könyéke, Purbach település) konyhafőnöke videóban magyarázta el, hogy mit lehet készíteni az állatból. Például a farkából levest, az agyvelője pedig kiváló az omlettbe. Stiegl elmondta, az állatot kizárólag saját fogyasztásra dolgozza fel. A felvétel elég vegyes reakciókat váltott ki, a kiváló éttermet vezető csúcsszakács azonban nem igazán értette a kritikus megjegyzéseket. Hogy miért nem, arra a keretes anyagunk ad választ. Röviden: a hód 500 éve böjti étel, mivel szinte hal.
Szinte már hal A hódfogyasztás 500 éves hagyomány, amelynek a gyökerei egészen Észak-Amerikáig nyúlnak vissza, írja a greendex.hu. Az újvilág felfedezésekor az ottani természet még érintetlenebb volt, mint ma, s a helyi fajok létszáma még hihetetlenül magasra rúgott. A bölény, a farkasok, a medvék sokkal többen voltak, és a hódok is. A kontinens állománya ekkor még több százmilliósra rúgott, de mára megtizedelődött, hiszen a hód szőrméje és húsa is kelendő portéka volt. Viszont van az évnek egy bizonyos időszaka, amikor a húsevés tilos, ez pedig a böjt. A görögkatolikusoknál 40 napig hústilalom van, ami így volt a római katolikusoknál is, de a ’70-es évek óta elég péntekenként tartózkodniuk a hústól. Halat viszont lehet enni, sőt ajánlott is. A vadászat folytán „keletkező” rengeteg húst nem dobták ki, az újonnan érkező telepesek is elkezdték bőszen fogyasztani. Olyannyira, hogy böjt idején is „kénytelenek” voltak ezt enni, amit azonban szóvá tett a helyi klérus. A québeci püspök azonban Linnée-t megelőzve taxonómiai pályára lépett: mivel a hód sok időt tölt a vízben, szinte már hal, így felterjesztette elöljáróinak, hogy miért ne lehetne ez a rágcsáló igazából hal, aminek fogyasztása nem jelentene kihágást a böjt alatt. Sikerült neki, így a katolikusok azóta nyugodtan ehetnek akár hódot is a böjti időszakban. |
Évszázadok óta böjti étel
Max Stiegl ugyanezt mondja, a hód az egyik legrégebbi böjti étel, és szerinte jobb, mint az avokádó vagy egy ismeretlen eredetű csirke. A rágcsáló ráadásul regionális, gyakorlatilag bio – mivel antibiotikummentes – és az állat maga vegetáriánus is. „Mi a baj a hóddal?” – kérdezi a séf. A mostani felhajtást túlzottnak tartja, ahogyan azt a Kronen Zeitungnak is elmondta. Amúgy a videó már több éves, minden évben a nagyböjt idején tölti fel. Eddig azonban alig érdekelt valakit, most viszont felkapták az anyagot.
Max Stiegl sztárszakács Fotó:Facebook/Max Stiegl
Stiegl megvédte álláspontját, elsősorban gondolkodásra akarta késztetni az embereket „Ahelyett, hogy primitív, borzalmas halrudacskákat fogyasztunk, inkább hódot kellene ennünk” – mondta a szakács. A diszkontáruházak olcsó húsai miatt senki sem háborodik fel, de a hódok miatt igen – hogy közben Kazahsztánból érkezik csirke, az senkit nem érdekel. Kanadában meg lehet vásárolni a hódok húsát, nagyon magas áron.
A szakács szerint az állatok elszaporodtak, így az állományt kilövéssel kell gyéríteni, a rágcsálók helyenként nagy károkat okoznak. A lelőtt egyedeket pedig hasznosítani kell, „a kereslet meglenne erre”. A díjnyertes séf szerint a videóra sok pozitív reakció is érkezett. Aki pedig nem osztja a véleményét, senki nem kényszeríti arra, hogy megnézze a feltett videókat és bejegyzéseket.
És egyébként milyen íze van a hódnak? A Gut Purbach séfje szerint „csodálatos, zsenge, sovány, és ízletes hús”.


A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.