
A vállalkozások számára a legnagyobb veszély a kiszámíthatatlanság
Az eseményen részt vett – többek között – Eppel János, a VOSZ országos elnöke, valamint dr. Horváth Attila, városunk alpolgármestere.
- Vállalkozónak lenni roppant nehéz feladat. Mert ha sikeres vagy, sokan irigykednek, ha viszont balul sülnek el a dolgok, akkor azt érezheted, nem segít senki. A vállalkozó vállát megannyi súlyos döntés nyomja, és nemcsak saját, hanem több ember, ezáltal több család sorsáért is felel – kezdte köszöntőjét dr. Horváth Attila, Szombathely alpolgármestere, aki később arról szólt, hogy furcsa, bizonytalan világban élünk, ez pedig nem kedvez a vállalkozásoknak.
- A vállalkozások számára a legnagyobb veszélyt a kiszámíthatatlanság jelenti – ezen pedig az őszinte kommunikáció tud segíteni – húzta alá az alpolgármester, aki arra kérte a VOSZ képviselőit, hogy kritikai észrevételeiket juttassák el a mindenkori döntéshozókhoz.
Dr. Kozák Ákos, az Egyensúly Intézet üzleti kapcsolatokért felelős igazgatója, a VOSZ társadalmi elnöke arról beszélt, hogy VOSZ vármegyei körútján minden megyeszékhelyt érintenek.
- Ismerve az országos adatokat, azt kell, hogy mondjam, nagyon színes mintázatú térkép tárul elénk. Vannak az országnak kedvezőtlenebb és vannak nagyon kedvező adottságú területei. Nincs rossz meg jó vármegye, csak esetleg mások akár a terepviszonyok, vagy a településszerkezet. Ha Vas vármegyét nézzük: itt is települések mintegy fele 500-nál kisebb lélekszámú. Ez is meghatározza a munkaerőpiacot, a munkaerőpiaci esélyeket, az emberek mobilitását. Összességében azt mondhatom, hogy egy viszonylag kedvező gazdasági térségben vagyunk. Egyrészt magas, sőt magasabban a foglalkoztatottság, mint az országos átlag. A munkanélküliséget illetően is kedvező adatokat regisztráltunk 2024-ben. Emellett fontos kiemelni a külföldi vállalatok erőteljes koncentrációját. Ebben nagyon-nagyon színes az ország térképe. A külföldi vállalaktól származó összárbevétel Vasban meghaladja az 50 százalékot, de van olyan régió, ahol ez mindössze 14 százalék. Ez tehát Vas vármegyében viszonylag magas. Jellemzően az alkatrészgyártás és a járműipar az, amely meghatározza a térségnek és ezen belül a vármegyének a gazdasági feltételeit. Kelet-Magyarországon ez nem így van – mondta dr. Kozák Ákos, aki kiemelte: nagyszámú, mintegy negyvenezer regisztrált vállalkozás működik a megyében, ennek nyolctizede pedig önálló vállalkozás.
Kivárás – az elmúlt évben egyre gyakrabban említették gazdasági szakemberek, hogy a vállalkozók kivárnak. Dr. Kozák Ákos szerint továbbra is érződik e jelenség.
- Igen, felméréseink azt mutatják, hogy bizony kivárnak a hazai KKV-k. 2024-ben gyengébb volt a belső kereslet, és nemzetközi piac, mondjuk a német gazdaság sem segítette a magyar gazdaságot. Visszaestek a beruházások, és ha nincs beruházás, akkor nem vesznek fel embereket, úgyhogy ez egyfajta dominóhatás, amely most is érzékelhető – nemcsak itt Vasban, hanem egész Európában. Amit most várunk, az egy enyhe emelkedés: a tavalyi fél százalékos növekedés ebben az évben mintegy 1.5-2 százalék környékére emelkedhet – fogalmazott az Egyensúly Intézet igazgatója, aki később arról szólt, hogy bár továbbra is sokan dolgoznak Ausztriában, ez nem „jelent meg” a statisztikákban.
- Több évtizedes problémáról beszélünk, ennek ellenére a munkaerőpiaci statisztikák nem rosszak. A nagyvállalatoknak korábban okozhatott gondot a munkaerőhiány, de szerintem most nem az az elsődleges gondjuk, hogy miként vesznek fel újabb ezer munkást, sokkal inkább az, hogy miként sikerül megtartani őket – hangsúlyozta dr. Kozák Ákos.
Eppel János, a VOSZ országos elnöke azt hangsúlyozta, hogy a jelenlegi gazdasági helyzetet akkor tudjuk reálisan értékelni, ha visszatekintünk az elmúlt öt évre.
- Válságok, járvány, háború – és ezek negatív hatásai, mint például a szállítási láncok megszakadása, az energiaválság, az energiaárak növekedése, az infláció és a kamatok emelkedése vezetett a visszaeséshez, a recesszióhoz. Bizonytalan, kiszámíthatatlan a gazdasági környezet, ez pedig világgazdasági jelenség, de a régiók közül a legnagyobb vesztes Európa. Mi a kontinens része vagyunk, így nem tudjuk magunkat e folyamatoktól függetleníteni. A diagnózis tehát adott: hendikepes versenyképességében a romló és nehéz helyzetben lévő európai gazdaságban vagyunk – értékelt a VOSZ elnöke, hozzátéve azt, hogy a magyar gazdaság próbál más piacok felé nyitni, példaként Ázsiát említette.
- A vállalkozások alapvető problémái, hogy hiányzik a piac, a kereslet, hiányoznak a megrendelések. Nagyon alacsony szinten van a bizalmi vagy üzleti hangulatindex is, ezt saját kutatásokkal is mérjük - így kezdtük 2025-öt. Várjuk a fogyasztás fellendülését, januárban és februárban már tapasztaltunk biztató jeleket – fogalmazott Eppel János.
Szárnyas János, a VOSZ Vas vármegyei szervezetének elnöke arról szólt, hogy helyi szinten igyekeznek segíteni a vállalkozásokat, alkalmazkodni az igényeikhez.
(Fotó: Bonyhádi Zoltán)






A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.