Élménypedagógia: a konferencia, amelyik közönségből közösséget teremt
Nyugat-Magyarország élménypedagógiai konferenciája és szakmai műhelye a Pedagógia Plusz, az Élet-Labor, az ELTE Savaria Regionális Pedagógiai Szolgáltató és Kutató Központ, és a SOE ERTI Kámoni Arborétum Ökoturisztikai Látogatóközpont, Szombathelyi Erdészet Kámoni Arborétum, valamint a Berzsenyi Dániel Könyvtár Kámoni Fiókkönyvtára közös szervezésében valósul meg, tudtuk meg Pál Laurától, az Élet-Labor egyik alapító tagjától, főszervezőtől, aki hozzátette, a konferenciát mindenkinek ajánlják, aki emberekkel foglalkozik. A tapasztalati tanulás ugyanis rengeteg területen alkalmazható, például a pedagógia, a terápia, a csoportmunka, a sport és a szervezetfejlesztés területén is. A rendezvény népszerűséget jelzi, hogy évről évre egyre több szakembert vonz, a tavalyihoz képest másfélszeresére nőtt a jelentkezők száma. Idén nemcsak Szombathelyről érkeztek vendégek, hanem Sopronból, Budapestről és Keszthelyről is.
A konferencia középpontjában idén is az élménypedagógia a tapasztalati tanulás módszerei álltak, ezen kívül pszichológiai, neveléstudományi, vagy akár művészeti módszert ismerhettek meg az érdeklődők. A workshopok lehetőséget adtak a szakmai fejlődésre is, hiszen változatos, inspiráló témák lehetővé tették, hogy a résztvevők saját tapasztalataik, élményeik alapján tanuljanak.
A közönség tagjai a nap során játékokat és módszertani eszközöket próbálhattak ki, saját élményt szerezhettek a tapasztalati tanulásban. Ahogy ment előre a nap, egyre jobban megismerték egymást is, a közösen átélt tapasztalatok pedig közelebb hozták őket egymáshoz, közösséggé kovácsolódtak. Ez fémjelezi, hogy a tavalyi konferencia után újra indult a Vasi Élménypedagógiai Műhely, aminek célja, hogy a Vas vármegyében tevékenykedő pedagógusokat, pszichológusokat, szervezetfejlesztésben, segítő (szociális, gyerekvédelem) területen dolgozókat összefogja, inspirálja.
A főszervező elmondta még, hogy a konferenciára anyagi forrás nem állt rendelkezésükre, a helyszínt, a krediteket a támogatók biztosították. Az előadók, workshop tartók a szabadidejükből áldozva, tiszteletdíjukról lemondva állnak minden évben a program mellé. A tavalyi évhez hasonlóan több fővárosi szervezet szakemberei is jelen voltak, hogy a szakmai tudásukat átadják a résztvevőknek: Pressley Ridge (No Bad Kid) Alapítvány, Élményakadémia, Kijárat Projekt.
Fotó: Bonyhádi Zoltán
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.