Öt év krónikája V.: utak és ígéretek
Fejlesztési célok
A Szombathely 2030 programról beszélt lapunknak Bokányi Adrienn tanácsnok, aki elmondta, a program prioritásai összhangban vannak az uniós pályázati lehetőségekkel, és konkrétan meg is nevezett néhány fontos fejlesztési célt, amelyhez pályázati támogatás érkezhet. A meghatározó részt a közlekedéshez kapcsolódó projektek teszik ki: a M86-os és M87-es gyorsforgalmi út Szombathely–Körmend valamint Szombathely–Kőszeg szakaszok, a 87-89-es északkeleti elkerülő út szerepel a fejlesztések között. Kerékpárút-hálózat, a közösségi közlekedés, az egészségügy fejlesztésére is van dedikált forrás. A tervek szerint 6,5 milliárd forint értékben okosváros-fejlesztésre, 11 milliárd értékben kutatás-fejlesztésre tervezett a város pályázni.
Megnyílt az uniós támogatással felújított Víztorony, valamint a Schrammel Múzeum, az ünnepélyes megnyitót a Múzeumok Éjszakáján tartották, az eseményen maga a művész is részt vett. Könyv jelent meg a Haladás legendás kapusáról, Hegedüs Péterről „Hege” – Aki király volt Király előtt címmel.
Bár 2022 áprilisa csak egy távoli ígéretnek látszott, az őszi ellenzéki előválasztásra az 1-es választókerületben (Szombathely és környéke) három jelölt készülődött: Ungár Péter (LMP, MSZP, Párbeszéd, Jobbik támogatásával), dr. Czeglédy Csaba (DK) és Koczka Tibor. A kormánypárt dr. Hende Csaba mellett tette le voksát, aki rögtön nagy dobással kezdte a kampány előtti kampányt: miután Szombathely kétszer kimaradt a központi elvonások miatt kompenzációból, Gulyás Gergely társaságában jelentette be Budapesten, hogy 1,2 milliárd címzett támogatás érkezik a városba. A képviselő arról is beszélt, hogy a 2014 és 2020 közötti európai uniós költségvetési ciklusban 208 milliárd forint forrás jutott Szombathelyre, a 2021–2027-es időszakban Vas megyébe 472 milliárd forint érkezik, és ebből több mint 329,2 milliárd forint jön Szombathelyre.
Ekkor még senki sem sejtette, hogy a kormány és Brüsszel úgy összefeszülnek, hogy a pénzcsapok elzáródnak, és a helyzeten már csak az segíthet, ha az EU meg lesz verve és ostromozva. A címzett támogatások felosztása így festett: utak fejlesztésére 435 millió, a Markusovszky utcai Gyöngyös-híd felújítására 130 millió, a zanati kerékpárút építésére 300 millió, a Vásárcsarnok környékének rendbetételére 220 millió, a Víztorony környezetének fejlesztésére 120 millió forint jutott.
Gödrök és mondások
Az erős nyitás (ugye tudjátok, ki hozta pénzt – mármint a polgárok adóforintjait) után jöhetett a finomhangolás, ugyanis az önkormányzatnak a kiesett bevételek fájtak. Dr. Nemény András polgármester arról beszélt, a gépjárműadót (600 millió mínusz) az utakra fordították volna, a megfelezett iparűzési adó segítség volt a vállalkozásoknak, de 1,4 milliárd hiányt jelentett a városnak, Szombathely pedig kétszer maradt ki a szabadon felhasználható állami kompenzációból.
„Lehet azt állítani, hogy ez egy gazdag város, de mondják ezt a kormánypártiak annak, aki éppen belement egy gödörbe, mert olyan helyzetbe hoztak bennünket, hogy a javításra szánt pénzből is el kellett vennünk”, mondta a polgármester 2021-ben, nem tudva, hogy a kormánypártiak mindezt 2024-re elegánsan elfelejtik. A városvezető jelezte azt is, hogy a szentkirályi híd sokkal rosszabb állapotban van, és fontosabb utakra is lehetne költeni a pénzt, ha már egyszer megérkezett – augusztus közepén nevesítették is a Paragvári, a Magyar László, a Nádasdy Ferenc és a Dozmat utcákat.
Az egyéb hírek között szerepelt, hogy hosszú egyeztetés után végre az államhoz került a szombathelyi Haladás-stadion és az üzemeltetése, írtunk a fentebb említett útfejlesztésekről (töretlen hittel, hogy most aztán tényleg megépülnek az újabb szakaszok, köztük a körgyűrű nyugati része is – ha már ennyien mondják). Lieb Roland építész-tervezőművész és Rónaszéki Linda képzőművész közös munkája, a Szélrózsa nyerte a Nemzeti Összetartozás Emlékhely megvalósítására kiírt országos művészeti tervpályázat első díját.
Beszámoltunk arról, hogy 2022-2023-tól az evangélikus egyház végzi a Hajléktalanok Otthonában és az Idősek Gondozóházában ápoltak ellátását a Középhegyi úti Diakóniai Központban, a fejlesztéshez az önkormányzat 550 millió forinttal járul hozzá – a Falco gyár 85 millióval támogatta a projektet. Augusztus közepén döntött a város arról is, hogy él elővásárlási jogával, és megveszi a Brenner-villát, beszámoltunk arról, hogy a vépi Galambos Holding Kft. új logisztikai központot alakít az új ipari parkban, Karnevál helyett pedig Savaria Napokon szórakozhattak a látogatók.
A felmérések azt próbálták megállapítani, melyik ellenzéki jelöltnek (Ungár és Czeglédy azonos mutatókkal álltak) van esélye legyőzni Hende Csabát – a gondosan átalakított körzetben (a korábbi „tiszta” szombathelyi kerület helyett város+falvak kombó lett, utóbbiakban elsöprő kormánypárti fölénnyel). Az egyik kérdés arra volt kíváncsi, mit szólnak a polgárok a központi elvonásokhoz – nos, azt, ami várható volt, pártszínektől függetlenül nem tartották elfogadhatónak.
Bye, bye Lenin
Voltak napi hírek is: az első kertmozi az Emlékműnél, járdaépítés a Rohonci út 21–27. szám előtt, és a Metal Hungária Holding Építőipari Zrt. vásárolta meg a szombathelyi Lenin-szobrot. Ekler Luca pedig saját világcsúcsát kétszer megjavítva lett paralimpiai bajnok távolugrásban. Foglalkoztunk a zanati kerékpárúttal – amelynek megépítését 2008 óta sunnyogta el az osztrák vállalkozó –, a balatonberényi üdülő esetleges visszaszerzésével (amit egy liechtensteini off-shore cég tulajdonában álló debreceni cég vett meg.
Kutatás-fejlesztési és oktatási központ építéséről és a Kutatási és Innovációs Központok Európai Hálózatához való csatlakozásról szóló nyilatkozatot írt alá a város egyetemekkel (Pécs, Óbuda, ELTE). Az önkormányzatnak döntenie kell arról, hogy melyik verziót választja a M86-os déli szakaszáról – ekkor tényleg úgy tűnt, célegyenesben vannak az útfejlesztések. Szeptember végén volt az előválasztás fordulója, Szombathelyen úgy döntöttek a választók, hogy Czeglédy–Hende meccset szeretnének látni, a miniszterelnök-jelöltek versenyében pedig Dobrev Klára nyert Karácsony Gergely és Márki-Zay Péter előtt.
Fontos esemény volt a város életében, hogy 23,5 milliárd forintból alig másfél év alatt épült meg Szombathelyen a Schaeffler új gyáregysége, ahol az elektromos gépjárművekhez gyártanak alapdarabokat és alkatrészeket. A szeptemberi közgyűlésen a Nagyszálló, a Brenner-villa és az ingatlanértékesítés (az utóbbira a kiesett bevételek miatt volt szükség), a címzett támogatás elköltése generált vitákat, végül a helyi Fidesz megszavazta az önkormányzat változatát (lásd fentebb).
Október elején elkészült a város drogstratégiája, a BPW legyártotta a három milliomodik pótkocsifutóművét, lezárult az óvodafejlesztési projekt, folytatódtak a kerékpárút-építések, megnyílt a felújított Vásárcsarnok, folytatódott a parkok örökbefogadása, a Falco gyár csatlakozott az 1000 fa programhoz. A hónap közepén jött az ellenzéki előválasztás második fordulója, ahol Dobrev Klára és Márki-Zay közül lehetett választani – végül az utóbbi nyert Vasban is.
Kamerákkal, útlezárásokkal, konténerek kihelyezésével és más lépésekkel igyekezett két politikus (Németh Ákos és Kelemen Krisztián) védeni a Parkerdőt a szemetelőktől. Beszivárgott a közbeszédbe az eladásra kínált ingatlancsomag – benne a régi strand egy részével, amelynek politikailag megturbózott sztorija 2022 elején hagyott állva minden brazil teleregényt követhetőségben.
Újabb járványhullám
Az októberi közgyűlésen ismét a koronavírus-járvány volt a téma, újra emelkedtek a számok. Megint korlátozások léptek életbe: kötelező maszkot viselni a tömegközlekedési eszközökön és azok megállóiban, látogatási tilalom volt a kórházakban és sok szociális intézményben, a cégek és önkormányzatok pedig munkafeltételként írhatták elő a koronavírus elleni oltást, az állami szférában is elvárt volt a vakcina felvétele.
A hétköznapi hírek novemberben: nagytakarítás volt a Fő téren, két járdaszakasz újult meg a szőlősi templom mellett és a Szent Gellért utcában, szülővárosában járt a kamion Eb-t harmadszor megnyerő Kiss Norbert. A Haladás tőkeemelésre készült, a HVSE futsalcsapata a BL elitkörébe jutott, bejelentették, hogy ismét lesz adventi vásár. Négy év után újra megnyílt a 3-as számú postahivatal a Laky Demeter utcában – Ágh Ernő képviselő kitartó munkájának köszönhetően.
Anyaghatékony Vállalat lett a Falco, a díjat Áder János köztársasági elnök adta át. Tűzifát kaptak a rászoruló szombathelyi családok, első díjat nyert a szombathelyi közösségibérlakás-rendszer a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének pályázatán, a Szent Márton Gálán két volt polgármester, dr. Ipkovich György és dr. Puskás Tivadar Szombathely díszpolgárai lettek.
Hende: 300 milliárd
Az előválasztás utáni csendben ismét Hende Csaba emelte a tétet: helyi konzultációt kezdeményezett arról, hogy mire költenék a polgárok azt a 300 milliárdot, amire Szombathely a következő ciklusban számíthat (ekkor még nem álltunk hadban Brüsszellel). A kommunikáció a megszokott volt (a kormány jó, az ellenzék rossz – és ez 2024-re sem változott), a politikus viszont jelezte, nagyon is komolyan gondolja, hogy 2022-ben nyerni akar. Olyannyira, hogy a november végi esőben a reptéren tartott sajtótájékoztatón jelentette be, 37 milliárd és 42 milliárd forint közötti árajánlatok érkeztek az M87-es és a 89-es utak északkeleti elkerülőjére, illetve a Puskás Tivadar utca átkötésére. Mivel az utak azóta sem készültek el, sőt ismét tervezés alatt vannak, a DK a voksolás után feljelentette a képviselőt a választók megtévesztésért – ami azért kuriózum a helyi politikatörténetben.
A kormány meghosszabbította a vállalkozástámogatási csomagját, ismét benne volt helyi iparűzési adó megfelezése, ami megint nehéz helyzetbe hozta az önkormányzatokat. Szombathely csak annyi központi segítséget kért, mint amennyit 2020 végén Zalaegerszeg kapott (1,38 milliárd forint szabad felhasználásra), de hiába. November végén a szombathelyi kórházban stabil volt a járványhelyzet, az intenzív osztályon a kapacitás felét használták ki.
November végén megjelentek a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program Plusz első pályázatai. Az önkormányzatok 1800 milliárdos keretösszegből részesülhetnek. Vas megye összesen 45 milliárd forint fejlesztési forrással számolhat, aminek 30 százaléka, 13,4 milliárd forint Szombathelynek jut – a megyeszékhely 8,29 milliárd forintot fordíthat közterületi beruházásokra.
A koronavírus-járvány negyedik hulláma miatt visszatért az év első felében már megszokott maszkviselés a zárt helyiségekben, és az egészségügyi dolgozók számára kötelező volt a megerősítő harmadik oltás felvétele. A novemberi közgyűlés kevés napirendi pontja mellett estig zajlott a vita a város gazdasági helyzetéről és lehetőségeiről. A Megyei Jogú Városok Szövetségének kormánypárti és ellenzéki polgármesterei megegyeztek arról, hogy a települések együtt kérnek kompenzációt a kormánytól az iparűzési adó ismételt megfelezése, az emelkedő infláció és egyéb tételek miatt.
A vírus mondjon le!
Decemberben mediterrán ciklon hozott 10 centi havat a nyugati határszélre – a hómentes vagy alig havas telek után ez majdnem szenzáció volt.15 millió forintnyi pályázati pénzből újult meg a CLLD-program keretében az egykori Gyermekek Háza földszintjén két helyiség, fiataloknak és időseknek alakítottak ki közösségi teret. A HVSE a futsal BL elitkörében helytállt: kikapott a portugál és spanyol ellenféltől, viszont legyőzte ukrán riválisát
A pandémia alapvetően meghatározta 2021-et, foglalta össze az évet a polgármester, aki azt is mondta, „Szombathely alapvetően jól teljesít iparűzési adó szempontjából, és mégis szenvednünk kell. Méltánytalanul nagy összeget kell betennünk a közösbe a járványhelyzetben, és emellett még rengeteg pénzt el is vonnak” – épp a napokban derült ki, hogy ez azóta sem változott, csak az iparűzési adóból elvont összeg lett magasabb.
Az év azzal zárult, hogy a városi szilveszteri ünnepség elmaradt, ismét értekeztünk arról, hogy kinek a dolga a hóeltakarítás, illetve próbáltuk rögzíteni, hogy tilos a járdán biciklizni, és 2021-től úgy búcsúztunk, hogy elég volt a vírusból, a maszkból és a megszorításokból.
Fotó: archív/Nagy Jácint
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.