Savaria Múzeum: Életre kel a szombathelyi villamos, új látószögekből frissül a Reismann-kiállítás, Geszler Mária életműve végleg hazatér
– Újra dübörögni fog a múzeumi élet Szombathelyen – utalt a sajtótájékoztató elején Horváth Soma kultúráért is felelős alpolgármester a Savaria Múzeum gazdag őszi-téli programnaptárára – elsőként megemlítve Szabó György szobrászművésznek múlt pénteken, szeptember 27-én a Schrammel-gyűjteményben nyílt kiállítását, melyet november 10-ig láthat a közönség –, majd három múzeumi programot emelt ki az elkövetkezendő időszakból.
Amiről minden szombathelyinek van egy története
Minden szombathelyinek, de legalábbis minden szombathelyi családnak van egy történetete a városi villamosról. Október 17-én 10-től, arra emlékezve, hogy a szombathelyi villamos 50 évvel ezelőtt, 1974-ben fejezte be működését, Villamos-napot tartanak a Smidt Múzeumban. Az egész napos rendezvényen a kötöttpályás közlekedéssel kapcsolatos szakmai előadásokra kerül sor: dr. habil. Kalocsai Péter történész városi sétát is vezet majd, érintve az egykori szombathelyi villamosmegállókat, és arról is szó lesz, a sárga kocsi hogy is került a múzeum kertjébe.
Sütő Gábornak, illetve a Szombathelyi Vasútmodellező Egyesületnek jóvoltából villamosvasút-modell működik majd a múzeum udvarán, de lesznek témába vágó társasjátékok, múzeumpedagógiai foglalkozások, makettkészítés, oldtimer-bemutató a szomszédos Berzsenyi téren – a sárga villamoskocsi pedig szabadulószobává alakul október 17-én.
Geszler végleg hazatér
Október 18-án a szombathelyi Kossuth- és Munkácsy-díjas kerámiaművész, Geszler Mária műveinek állandó kiállítása nyílik meg a Képtárban. Geszler Mária 50 műtárgyat adományozott Szombathely városának, az ősszel nyíló tárlat azonban nemcsak a művésznő alkotásait mutatja be, hanem családját is: férje, dr. Garzuly Ferenc orvosi hivatása mellett írói tevékenységet folytatott, fiuk grafikákat készített – az ő alkotótevékenységüket is felvillantja majd az állandó tárlat.
Régi álom vált valóra a Geszler-kiállítással, tette hozzá Csapláros Andrea, a Savaria Múzeum intézményvezetője, melynek létrejötte köszönhető az Magyar Művészeti Akadémia, a Nemzeti Kulturális Alap és Szombathely város támogatásának. A tárlathoz kapcsolódóan hamarosan egy katalógus is megjelenik majd – árulta el az intézményvezető.
Bonyhádi: SIGNO
November 28-án Bonyhádi Károly grafikusnak nyílik SIGNO címmel életmű-kiállítása: a több mint 40 év munkáját összegző tárlat színházi plakátokat, logó- és arculatterveket, könyv- és lapterveket mutat be. Bonyhádi Károlyt tavaly Kiemelkedő Kulturális Munkáért díjban részesítette Szombathely önkormányzata, legutóbb a 2024-es Bloomsdayen láthattuk munkáit a Képtár Bloomsday Anno című kiállításán.
A két Reismann – új látószögekből
A nagy sikerű, a szombathelyi születésű Reismann testvérek munkásságát bemutató fotókiállítás a Savaria Múzeumban április 25-től tekinthető meg: a kiállítás anyagát októberben, novemberben és decemberben három előadó három nézőpontból láttatja majd. Csorba Csilla, a Petőfi Irodalmi Múzeum volt főigazgatója fotótörténészi szemmel, Mózes Eszter – elsősorban az intézeti gyermekeket ábrázoló képek kapcsán – a gyermekpszichológus oldaláról, Nagy Jácint, a Savaria Fórum munkatársa pedig fotóriporteri szemszögből világítja meg a kiállítás képeit.
Programok mindenkinek a hagyomány jegyében
Október 1-jén, kedden indulnak a múzeum hagyományos, állatok világnapi programjai a Skanzenben, melyre 1500 diák jelentkezett eddig. Az idei program főként az állatok külsejére – a szőrre, bőrre, tollra és pikkelyre, illetve arra, hogy mit lehet ezekből készíteni – koncentrál.
Aki klasszikus Szent Márton-napi Vásáron szeretne részt venni, az ideit, ami kétnapos lesz, ne hagyja ki, mert ez lesz az utolsó, árulta el Csapláros Andrea intézményvezető: a vásárt jövőre kissé új formában rendezik meg. Idén is lesz karácsonyi vásár workshopokkal és betlehemessel, december 7-én, a Képtárban, köszönhetően Szombathely város támogatásának.
Konferenciák szakmabelieknek és a nagyközönségnek
A Római szentélyek archaeológiája címmel nemzetközi szakmai konferencia lesz október 3–4. között az Iseumban, mely az utóbbi idők római kori szentélyeiben folyt régészeti kutatások legújabb eredményeit, feltárási módszereit összegzi majd.
Batthyány Lajos 175 – Új eredmények a Batthyány-kutatásban címmel a Vármegyeházán tartanak emlékkonferenciát a mártír miniszterelnök halálának 175. évfordulója alkalmából október 4-én, ahol a korszak legkiválóbb kutatóinak, történészeinek -- Csorba László, Erdődy Gábor, Hermann Róbert, Melkovics Tamás, Haris Andrea, Hernády Zsolt – előadásait hallhatjuk.
Tp
Fotók: Nagy Jácint
A Savaria Múzeum programjai részletesen:
Kiállítások:
Geszler Mária Garzuly Kossuth-díjas keramikusművész állandó kiállítása (NKA)
Megnyitó: 2024. október 18. Szombathelyi Képtár
+ katalógus is készül (MMA)
Bonyhádi Károly grafikusművész SIGNO című kiállítása
Megnyitó: 2024. november 28. Schrammel-gyűjtemény
több mint 40 év munkáját összegző kiállítás: színházi plakátok, logó- és arculattervek, könyv- és laptervek
Konferenciák:
Római szentélyek archaeológiája - nemzetközi konferencia
2024. október 3–4. Iseum
Az utóbbi idők római kori szentélyeiben folyt régészeti kutatások legújabb eredményeit, feltárási módszereit összegző szakmai konferencia, amely a ma oly divatos téma, mint a „szakrális tér”, kérdésében a vallástudomány, az epigráfia és filológia eredményei mellett a napvilágra került tárgyi leletek és feltárt maradványok vizsgálata révén kísérli meg az ókori vallásosság megismerését és megértését. A konferencián helyet kapnak olyan témák, mint a szent helyek azonosításának lehetősége, a szentélyek és a gazdaság/kereskedelem kapcsolata vagy az urbánus és vidéki környezetben feltárt kultuszhelyek közötti különbségek.
Batthyány Lajos 175 – Új eredmények a Batthyány-kutatásban
Emlékkonferencia a mártír miniszterelnök halálának 175. évfordulója alkalmából
2024. október 4. 10.00 - Vármegyeháza
BL vasi kötődése (Ikerváron voltak birtokai) indokolja egy nagyszabású konferencia megrendezését
Fókuszban: Batthyány Lajos személye: fiatalkora, magánélete, politikai szerepvállalása, külpolitikája, bebörtönzése és halála, valamint kultusza
A korszak legkiválóbb kutatóinak, történészeinek előadásai: Csorba László, Erdődy Gábor, Hermann Róbert, Melkovics Tamás, Haris Andrea, Hernády Zsolt
A konferencia után látogatás a Smidt Múzeumban (1848-as emlékek megtekintése)
Rendezvények 2024-ben:
Állatok világnapja
2024. október 1–3. Vasi Skanzen
óvodás és iskolás csoportok, rekord számú jelentkezés: több mint 1500 gyerek érkezik!
téma: az álatok kültakarója: toll, bőr, szőr, pikkely stb.
A kőszegi Szent Jakab-templom oltárképeinek bemutatása
2024. október 9. Szombathelyi Képtár
A képeket bemutatja: dr. Székely János megyéspüspök
Villamos-nap
2024. október 12. 10.00-17.00 Smidt Múzeum – ingyenes!
A szombathelyi villamosközlekedés 1974. augusztus 20-i megszűnésének 50. évfordulója alkalmából
Visszaemlékezések, beszélgetések
Kalocsai Péter történész előadása, majd rövid sétát vezet a belvárosban a villamos egykori nyomvonalán, a villamostörténeti emlékek nyomában
Kamarakiállítás a múzeum gyűjteményéből
Sütő Gábor vasútmodellező működő villamosmodelljének bemutatása az udvaron
Múzeumpedagógia: szabadulószoba a villamoson, villamostörténeti társasjáték, makettkészítés
Túlélni a konyha frontján – Múzeumok Őszi Fesztiválja
2024. október 19. Smidt Múzeum
A Múzeumok Őszi Fesztiváljának kiemelt tematikája, a Falatnyi múzeum a térben és időben történő gasztronómiai kalandozást helyezi a középpontba. A Smidt Múzeumban elhangzó három előadás során a magyar gasztronómiatörténet kevésbé ismert, de adott korban széles tömegeket érintő és máig nagy hatású szelete kerül terítékre. A hallgatók bepillantást nyerhetnek a Monarchia kaszárnyáinak konyháiba, valamint megismerkedhetnek az I. világháborús és a szocialista hiánygazdaság idejének leleményes gasztronómiájával.
A Reismannok nyomában feketén-fehéren
Előadássorozat a Párhuzamok – A két Reismann időszaki kiállításhoz kapcsolódóan
a Savaria Múzeumban
október 24. Csorba Csilla fotótörténész
november 23. Mózes Eszter gyermekpszichológus
december 12. Nagy Jácint fotóriporter
Szent Márton szimpózium + bélyegkiállítás
2024. november 6. Szombathelyi Képtár
Téma: Szent Márton élete
Vendégünk: dr. Székely János megyéspüspök, Pőcze István, a Szent Márton Lovagrend Egyesület elnöke, Csapláros Andrea múzeumigazgató
Szent Márton-napi vásár
2024. november 9–10. Vasi Skanzen
mindkét napon gyerekkoncert: Alma, Veronaki + Mesebolt Bábszínház
óvodások műsora hagyományosan, kézműves foglalkozás
Fellépők: Nóvé Soma és ifj. Csoóri Sándor; Ungaresca Néptáncegyüttes
Borkóstoló – mindkét napon!
Főzőverseny
Ács Bori Elfelejtett magyar konyha című könyvének bemutatója
Malomban: Kalász Egyesület foglalkozásai
Karácsonyi vásár
2024. december 7. Szombathelyi Képtár
workshopok, kirakodó vásár, betlehemes műsor
Egyebek:
45. Savaria Évkönyv még 2024-ben megjelenik
Műtárgyvásárlás:
Történettudományi Osztály helytörténeti gyűjteménye bővül: szombathelyi kötődésű sportrelikviák és I. világháborús adománygyűjtő urna
Rozner István bogárgyűjteménye
Pályázatok:
InnoGUIDE – 149.000 euró támogatás a Savaria Múzeumnak
A Vasi Skanzenben VR-látcső készül, amelynek segítségével a látogatók megnézhetik az épületek – szabad szemmel nem látható – belső szerkezetét, elemeit. Ezáltal jobban megismerhetővé válnak a hagyományos építőtechnikák. Az innovatív – hangzó anyaggal kiegészülő – attrakció a családoknak, egyéni látogatóknak és a fogyatékkal élőknek is hasznos információkkal szolgál és a látogatószám növekedését is eredményezheti.
ArcheoROUTE – 254.700 euró támogatás a Savaria Múzeumnak
A projekt a 2022-ben lezárul ArcheON folytatása, amelynek keretében bővül az osztrák-magyar határtérség turisztikai kínálata.
Az előttünk álló 3 évben többek között a határon átnyúló halomsírmezők közös roncsolásmentes kutatására kerül sor, határon és korszakokon átnyúló virtuális régészeti park létesül az Iseum szentélyében, a Történelmi Témapark pedig interaktív eszközökkel bővül, valamint létrejön egy határon átnyúló rejtvényfejtős kalandtúra-program Archeo Secret TOURS néven.
2025. évi tervekből:
Tematikus kiállítássorozat – téma: teríték
Tavaszi Tárlat a Szombathelyi Képtárban
Ardai Ildikó kiállítása
KOHO – építészeti előadássorozat
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.