Négyszer temették újra Derkovits Gyulát, de ma is csak egy kopott fakereszt őrzi az emlékét
Szombathely szülöttének, Derkovits Gyulának nyughelyéhez kapcsolódó kezdeményezést indít Lajta Erika író. A cél, hogy a jelenleg a Magyar Nemzeti Galéria gyűjteményében lévő, Medgyessy Ferenc által készített eredeti síremlék visszakerüljön a festő művész parcellájába a Fiumei úti sírkertben, írja a Népszava, akit Lajta Erika tájékoztatott.
Derkovits Gyula nyughelye napjainkban a Fiumei úti temetőben Fotó: Wikipédia
A festő jelenlegi nyughelyén egy kopott fakereszt található, amely nem illik egy ilyen jelentős alkotó emlékéhez. Lajta Erika mélyebben is megismerkedett Derkovits életével, amelyről drámát írt "Ecsetem a fegyverem" címmel, valamint egy tanulmányt is publikált "Akit négyszer temettek" címmel.
Derkovits Gyula, a 20. század egyik kiemelkedő magyar festője, 1934-ben hunyt el. Síremlékét eredetileg felesége, Derkovits Viktória állíttatta 1937-ben Rákoskeresztúron az Új Köztemetőben. Később, a szocializmus időszakában a festő hamvait a Kerepesi temető művészparcellájába helyezték át, majd az özvegy jóváhagyásával az ugyanitt kialakított Munkásmozgalmi Pantheonba kerültek. Ekkor Derkovits Viktória felajánlásának eredményeként a Medgyessy Ferenc által készített sírkövet a Magyar Nemzeti Galéria gyűjteményébe helyezték. Végül, a rendszerváltás után, 2016-ban Derkovits tisztelői kezdeményezték, hogy hamvait visszahelyezzék a művészparcellába, ahol egy egyszerű fakereszt került a sírjára.
A lap megkereste a Magyar Nemzeti Galéria a síremlék visszahelyezésével kapcsolatban, azt a választ kapták, hogy a síremlék védelme érdekében indokolt a muzeális környezetben való megőrzése, mivel a természeti hatások, pára és egyéb külső tényezők jelentős kárt okozhatnak benne.
A Medgyessy-féle mészkő síremlék a Magyar Nemzeti Galériában Fotó: MNG
A Nemzeti Örökség Intézete (NÖRI) jelezte, hogy amennyiben a sírhely jelentősen romlik, éves felújítási programjuk keretében gondoskodhatnak annak helyreállításáról.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.